Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 246 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


Artystyczna Wigilia 17.12.2017 r.

piątek, 08 grudnia 2017 18:53

 

 

 

U W A G A

 

Artystyczna Wigilia

 

 

plakat-web.jpg

 

 

 

Choineczka.gif

 

 

Informujemy, że wigilijne spotkanie naszego Stowarzyszenia odbędzie się w naszej siedzibie przy ul. Emilii Plater w dniu 17 grudnia o godzinie 17:00.  -  Wspólny stół i opłatek.

 

 

Zapraszamy!!!

 

Zarząd WSTK

 

.


oceń
1
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Przesunięto spotkanie literackie na 9 listopada

piątek, 20 października 2017 19:32

 

 

 

Koleżanki i koledzy

 Przez tubę.gif

Pragnę Was poinformować, że związku z tym, że pierwszy czwartek listopada wypada w Zaduszki, przesuwamy nasze spotkanie literackie na następny czwartek, czyli na 9 listopada - godz. 17.00.

 

 

Stanisław Dominiak

 

.

 


oceń
1
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Wąglany - Prośba o wsparcie

sobota, 14 października 2017 13:15

 

 

 

Wąglany  10 października 2017 roku

 

 

Nasi Drodzy Przyjaciele!

 

 

W imieniu mieszkańców Wąglan i naszego Towarzystwa Przyjaciół Wąglan, którego jestem prezesem bardzo serdecznie Was, Wasze Rodziny, Przyjaciół i znajomych - sercem otwartym na oścież p o z d r a w i a m y! 

Jestem też Radną i sołtysem sołectwa Wąglany Gmina Białaczów Powiat Opoczyński woj. łódzkie. Wyraziłam zgodę na mój udział w Plebiscycie na Sołtysa Ziemi i Sołectwo Ziemi Łódzkiej 2017. Jest to pod patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego! Więc to traktujemy poważnie, bo to nam ułatwi w przyszłości ubieganie się o wyższe wsparcie finansowe dla naszych biednych Wąglan! A od 36 lat organizujemy Wąglańskie Konkursy i Maje Poezji! A Urząd Marszałkowski jest naszym głównym Darczyńcą! Dzięki temu będzie rozpoczęta budowa obwodnicy Wąglan i być może powstanie Plac Zabaw dla naszych dzieci! Do walki o finał wojewódzki przystąpiło aż 3453 (trzy tysiące czterysta pięćdziesiąt trzy!)sołtysów i tyleż samo sołectw z 21 Powiatów i ze 158 Gmin! Do wojewódzkiego finału z  każdego powiatu woj. łódzkiego awansowało po trzech sołtysów i po trzy sołectwa, które zdobyły najwięcej głosów - SMS-ów w pierwszym etapie plebiscytu. Warto nadmienić, że w naszym powiecie opoczyńskim spośród 8 Gmin i spośród 199 sołtysów i tyleż samo sołectw odnieśliśmy zdecydowane podwójne zwycięstwo. Ja zebrałam 733 SMS-y, a nasze Wąglany 124 SMS-y. W tej chwili od 10 października trwa głosowanie  w drugim etapie w finale wojewódzkim i potrwa do piątku do 27 października 2017 r. do godz. 21.59.

Do kogo jak nie do naszych Przyjaciół, Poetów, Darczyńców, Kolegów i znajomych mamy się zwrócić o wsparcie!?. Więc bardzo Was prosimy o wsparcie SMS-ami, które można o każdej porze z tej samej komórki i w dowolnej ilości wysyłać bez ograniczeń! Tylko wspólnymi siłami - SMS-ami w walce z o wiele bogatszymi od nas konkurentami! Odniesiemy sukces i obronimy ciężko wywalczone miejsce w finale wojewódzkim. Więcej informacji o akcji - plebiscycie i *Regulaminie oraz szczegółach możecie znaleźć na stronie: WWW.DZIENNIKLODZKI.PL/SOLTYS trzeba odszukać: dziennik łódzki wyniki aktualne finału wojewódzkiego. Sołtys Ziemi Łódzkiej 2017/Finał wojewódzki - aktualne wyniki. Jeśli chcecie poprzeć mnie *Krysię Jóźwik sołtysa Wąglan w Plebiscycie na Sołtysa Ziemi Łódzkiej wyślijcie SMS-a  pod Numer 72355 - o następującej treści SZ.562 a jeśli chcecie poprzeć nasze Sołectwo Wąglany wyślijcie SMS-a  pod ten sam Numer 72355 - ale ciut o innej następującejtreści SK.563 - Niestety największą przeszkodą jest cena każdego SMS-a! Koszt wysłania SMS-a do 160 znaków wynosi 2,46 zł z VAT (2 zł + VAT) każdy wysłany SMS to 1 głos w Plebiscycie! Jeśli macie wątpliwości i pytania dotyczące wysyłania SMS-ów!? Prosimy ich bezpośrednio kierować: Kinga Szporak Tel. (42) 665-93-57 i e-mail: k.szporak@dzienniklodz.pl . Byłoby nam bardzo miło gdybyście po wsparciu nas SMS-ami zadzwonili i podzielili się z nami swoimi opiniami. Czekamy pod numerami naszych telefonów: 692-678-525 oraz (44) 758-12-31! Za zrozumienie i poparcie nas - z góry bardzo serdecznie d z i ę k u j e m y!!!

 

 

Krysia i Waldek Jóźwikowie z Wąglan

 

.


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Wieczór Francuskiej Poezji Miłosnej. Benefis Joanny Jagiełło

niedziela, 08 października 2017 21:59

 

 

 

Wieczór Francuskiej Poezji Miłosnej

 

 

 Grajek na księżycu.gif

 

 

image.png

 

 

 

◊  ◊  ◊

 

 

'Benefis Joanny Jagiełło'

 

 

Drugie Wydarzenie jest dla mnie bardzo szczególne. Dokładnie dwadzieścia lat temu ukazał się pierwszy tom mojej poezji: "Moje pierwsze donikąd" Z tej okazji postanowiłam urządzić małą uroczystość - benefis. Chciałabym, żeby moi przyjaciele razem ze mną cieszyli się z tej rocznicy. Będzie to wieczór pełen niespodzianek, ale jedno jest pewne: zaśpiewa dla nas moja utalentowana córka Julia Jarmoszewicz i jej narzeczony Sławek Naborczyk - miłośnicy opery nie będą zawiedzeni. Oczywiście nie zabraknie Kaczmarskiego w wykonaniu Jurka Dołżyka.  Będzie można obejrzeć moje obrazy i posłuchać poezji? A co więcej? Zobaczymy! Przewidziany jest wolny mikrofon, a mnie uszczęśliwi każda niespodzianka! 
 
Serdecznie zapraszam! 22 października godz. 18:30, Galeria Piecowa, Emilii Plater 47 pawilon 15. Do zobaczenia!
 
 
 
Joasia Jagiełło
 
.

oceń
2
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

X Festiwal Poezji Słowiańskiej 2017

środa, 04 października 2017 16:28

 

 

 

X Festiwal Poezji Słowiańskiej

 

 

 

XFPS.PNG

 

 

 

PROGRAM

 

X Festiwalu Poezji Słowiańskiej 2017

 

 

9 X poniedziałek

 

            Godz. 13.00 – poeci z Łotwy w Miejskim Ośrodku Kultury – Piastów, ul Warszawska 24.

            Godz. 17.00 – prezentacja wierszy twórców zagranicznych w Sali Zielonej Domu Polonii, Krakowskie Przedmieście 64. Wystąpi chór Belcanto z Jońca. Promocja książki  Kazimierza. M. Sarbiewskiego z nowymi przekładami Ryszarda Tarwackiego.

            Godz. 19.00 – kolacja dla gości zagranicznych w restauracji Literatka.

            Godz. 20.00 – czytanie wierszy przy lampce wina w restauracji Literatka.

 

 

10 X wtorek

           

            Godz. 11.00  – poetycka gala w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Rynek Starego Miasta 20. Prezentacja wierszy polskich poetów, nagrody, koncert w wykonaniu krajowych i zagranicznych wokalistek.

            Godz. 15.00 – o poezji naszej i Waszej poinformują twórcy krajowi i zagraniczni. Miejsce jak wyżej.

            Godz. 18.00 – kolacja w restauracji Literatka.

            Godz. 19.00 – czytanie wierszy przy lampce wina w restauracji Literatka.

 

 

11 X środa –  poezja w szkołach oraz w Żyrardowskiej Resursie, ul 1Maja 45.

           

            Godz. 18.00 – kolacja dla gości zagranicznych w restauracji Literatka.

            Godz. 19.00  – czytanie wierszy przy lampce wina w restauracji Literatka.

 

 

12 X czwartek  –  wycieczka poetycka twórców zagranicznych do Staszowa.

            

               Godz.17.00 – prezentacja wierszy członków Klubu Literackiego „Nasza Twórczość” gościom  zagranicznym. Oprawa muzyczna, pianista  prof. Aleksander Żukowski Dom Polonii – Sala Zielona.

 

 

13 X piątek

           

            Godz.18.00 – poeci z Rygi w Gminnej  Bibliotece Publicznej  im. ks. Jana Twardowskiego  w Jabłonnie, ul. Modlińska 102.

 

 

ZAPRASZAMY!

 

S.D.

.


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

PLENER NA ŻEROMSZCZYŹNIE - 8-12 bm

poniedziałek, 01 maja 2017 12:31

 

 

PLENER NA ŻEROMSZCZYŹNIE

(przypomnienie)

 

 

ZLP Kielce.PNG

 

 

 

DRODZY!

 

Zapraszam do udziału w III plenerze literacko-plastycznym na żeromszczyźnie (5-dniowym), organizowanym w dniach 8–12 bm. w Ciekotach. Zakwaterowanie i wyżywienie (śniadanie, obiad, kolacja) u Leszka Trębacza, ul. Radostowa 18, 300 m od Szklanego Domu. Najdogodniejszy dojazd z Kielc pod Szklany Dom dla niezmotoryzowanych aut. miejskim nr 10 z naprzeciwka Dworca Autobusowego przy ul. Czarnowskiej, 100 m od Dworca PKP. Zmotoryzowani kierują się do Ciekot z Kielc, jadąc malowniczą trasą w stronę Bodzentyna.

Opłata za dobę zakwaterowania i wyżywienia wynosi 65 zł. Warunki dobre (wygodne pokoje 2-osobowe), piękne okolice (w pobliżu Św. Katarzyna, Św. Krzyż, puszcza jodłowa), toteż przy sprzyjającej aurze będzie można pobyt przedłużyć na uzgodnionych z właścicielem dogodnych warunkach.

Będziemy rozmawiać o naszej twórczości, promować ją nie tylko wzajemnie we własnym gronie, ale także wobec szerszej publiczności, najpełniej 10. bm. (w środę) w Szklanym Domu w godz. 17–20 przy współudziale muzyków i wokalistów.

Prócz pieszych wędrówek atrakcyjnymi szlakami, możliwe będzie zwiedzanie okolic oraz muzeów w Kielcach i Oblęgorku gminnymi busami.

Spotkania w naszym gronie będą odbywały się głównie wieczorami. 12 bm. zaproszeni jesteśmy o godz. 17 do Szklanego Domu na galę nagradzanych za działalność gospodarczą w gminie Masłów.

Każdej prezentacji będą towarzyszyły kiermasze książek z autografami.

Dodatkowe informacje mogę przekazać również telefonicznie (500 602 111).

Rozpoczynamy 8 bm. śniadaniem w godz. 9 – 11. Opłaty za czas pobytu będzie przyjmowała skarbniczka Ewa Wojtasik (tel. 691 994 709 lub 790 366 221). Można je też wcześniej przesłać na powyższe konto z dopiskiem: za plener na żeromszczyźnie.

 

Utwory i refleksje uczestników pleneru postaram się wespół z Pawłem Soroką opublikować w tegorocznych numerach „Świętokrzyskiego Kwartalnika Literackiego” i „Własnym Głosem”. Zainteresuję plenerem Radio Kielce i miejscową prasę.

 

Zachęcam. Do miłego zobaczenia w Ciekotach!

 

 

PREZES

Oddziału ZLP w Kielcach

Stanisław Nyczaj

.

 


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Plener na Żeromszczyźnie od 8 maja br.

sobota, 08 kwietnia 2017 20:22

 

 

 

poczuj smak gif.gif

 

 

 

Plener na Żeromszczyźnie

 

Poniżej e-mail, który dostaliśmy od pana Stanisława Nyczaja

ZLP Kielce

 

III Plener literacko-plastyczny  na żeromszczyźnie (tj. w Ciekotach, ok. 300 m od Szklanego Domu, w pobliżu Radostowy) planujemy od 8 maja br. 5- lub 7- dniowy (zależnie od pozyskanego wsparcia). Koszt 65 zł za 1 dobę zakwaterowania i wyżywienia (śniadanie, obiad, kolacja). Najogólniej program pleneru polegałby:

na zwiedzaniu okolic przy sprzyjającej pogodzie z udziałem przewodników busami użyczonymi przez gminę, dyskusjach nad nowo wydanymi książkami i utworami proponowanymi do publikacji. Przewidywana jest w Centrum Edukacyjnym  „Szklany Dom – Dworek Stefana Żeromskiego” promocja „Antologii poetów polskich 2016” (Wyd. Pisarze.pl)

Deklarujemy za pomoc udzieloną przez gminę Masłów wkład w następującym zakresie:

– przekazanie dla Centrum Edukacyjnego po jednym egz. najnowszej książki z autografem, ofiarowanym przez każdego z pisarzy uczestników pleneru, jak również po jednej pracy (spośród powstałych na plenerze obrazów, grafik bądź innych form artystycznych) od każdego z plastyków uczestników pleneru,

– odbycie lekcji literackiej przez grupy pisarzy oraz lekcji wychowania plastycznego przez grupę plastyków uczestników pleneru w wybranych szkołach gminy Masłów,

– opublikowanie w tegorocznym „Świętokrzyskim Kwartalniku Literackim"  i „Własnym Głosem” utworów z poplenerowego pokłosia wraz ze związaną z nim refleksją.

Zgłoszenia wraz z wpłatą 325 zł za pierwsze 5 dni prosimy kierować na konto

mBank nr 33 1140 2017 0000 4002 0804 4655 z dopiskiem: za plener na żeromszczyźnie.

 

Z zachętą do udziału i pozdrowieniami

Stanisław Nyczaj - tel: 500 602 111, e-mail: nyczaj@pro.onet.pl 

 

 

Zamieścił Staszek D.

 

.


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Spotkanie wielkanocne 6.04.2017 r.

środa, 29 marca 2017 17:36

 

 

 

UWAGA Koleżanki i Koledzy z W-RSTK

 

 

Wielkanoc z bęben.gif

 

 

Ponieważ Święta Wielkanocne za pasem, spotykamy się na "jajeczku" w dniu 6 kwietnia o godzinie 17:00 w naszej siedzibie przy ul. Emilii Plater 47. Oprócz naszych literatów i malarzy mile widzimy zaprzyjaźnione z nami osoby.

 

Jak zwykle każdy z naszych członków coś przynosi i wspólnie organizujemy świąteczny stół.

 

Do zobaczenia :-)

 

 

Stanisław Dominiak

.


oceń
2
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Śp. Barbara Szafrańska (1945-2017)

środa, 22 marca 2017 11:40

 

 

 

Śp. Barbara Szafrańska

(1945-2017)

 

 

 

Śp Basia Szafrańska.JPG 

 

Odeszła od nas Poetka zaprzyjaźniona z członkami Warszawskiego Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Absolwentka Wydziału Fizyki UW. Autorka wierszy i opowiadań, w których baśniowość splata się z codziennością. Należała do Stowarzyszenia Autorów Polskich oraz do grupy literacko-muzycznej Terra Poetica. Tworzyła refleksyjnie, lirycznie, niekiedy przewrotnie. Punktem wyjścia jej literackich rozważań stały się zaobserwowane kontrasty, absurdy codzienności, nieszablonowe zachowania i sytuacje.

 

Wydała tomiki poetyckie „Paralele" (2009), „Na skrzyżowaniu” (2012), „Wstążka czasu” (2015), powieść „Piętra” (2010), zbiór opowiadań „Między prozą a prozą” wydany w formie e-booka (2011) oraz w wersji papierowej (2013). Była także współautorką książek „Rytmy” (2010) „Miasto” (2012), antologii „10 lat! Terrapia piórem” (2016). Zaznaczyła swoją obecność w wydaniach zbiorowych SAP i w prasie.

Cześć jej pamięci.

 

*   *   *

 

Na prośbę męża Barbary Szafrańskiej niektóre z ww. książek zostały przekazane na rzecz biblioteki W-RSTK, za co serdecznie dziękujemy.

 

 

Iza Zubko, Maria Bednarek,

Stanisław Dominiak

.


oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

ŚWIATOWE DNI POEZJI - UNESCO 2017

czwartek, 16 marca 2017 19:35

 

 

 

 

ŚWIATOWE DNI POEZJI - UNESCO

 

Inauguracja w Domu Polonii - Sala Zielona

dnia 3.04.2017 r. o godz.17.00

 

 

PLAKAT XVII SWIATOWY DZIEŃ POEZJI 2017.jpg

 

S.D.

.


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Krótka relacja z Walnego Zebrania W-RSTK 5.02.2017

poniedziałek, 06 lutego 2017 14:06

 

 

Krótka relacja z Walnego Zebrania W-RSTK 5.02.2017 r.

 

 

W dniu 5 lutego 2017 r. o godz. 17:00 w siedzibie przy ul. Emilii Plater 47 odbyło się Walne Zebranie członków Warszawskiego Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury, które prowadził przewodniczący Stanisław Dominiak.

 

Na zebraniu były poruszone m.in. sprawy:

1. Zmiana nazwy Stowarzyszenia.

2. Zmiana legitymacji i loga Stowarzyszenia.

3. Zorganizowania raz w miesiącu nieodpłatnych wieczorów poetyckich dla członków Stowarzyszenia z grupy literackiej „Wena”.

4. Sprawy terminowych opłat składek.

 

ad. 1. Ustaliliśmy nazwę naszego Stowarzyszenia na: „Warszawskie Stowarzyszenie Twórców Kultury”. (Z pominięciem słowa Robotnicze)

ad. 2. Legitymacje będą wykonane z plastiku na podobieństwo obecnych dowodów osobistych - wzór zostanie opracowany.

ad. 3. Wieczorki autorskie będą organizowane w pierwszą sobotę po każdym wernisażu malarskim o godz. 18:00.

ad. 4. Zdyscyplinowanie i przypomnienie o terminowym i zaległym opłaceniu składek.

 

Zaproponowane zmiany zostały w głosowaniu przyjęte jednogłośnie przez wszystkich obecnych na zebraniu członków Stowarzyszenia.

 

Na zebraniu zostało poruszonych znacznie więcej spraw związanych z działalnością naszego Stowarzyszenia, które znajdą się, po korekcie, w protokole z zebrania i zostaną przedstawione do wglądu wszystkim członkom Warszawskiego RSTK.

 

 

 

Uwaga!

 

nu nu nu.gif

 

Z przykrością stwierdzamy, że na zebraniu była obecna tylko jedna osoba z sekcji malarskiej - Jurek Dołżyk, co zostało bardzo krytycznie przyjęte, ponieważ jest to faktem wielce lekceważącego stosunku do spraw organizacyjnych naszego Stowarzyszenia.

 

Przypominam też, że na niedawnej uroczystości w Ośrodku Kultury „ARSUS” w Ursusie z okazji XXXV-lecia działalności naszego Stowarzyszenia, też sekcja malarska była prezentowana przez jedną osobę, co  wzbudziło zdziwienie wśród przybyłych na tą uroczystość gości z różnych oddziałów RSTK z terenu  Polski.

 

Przewodniczący Stowarzyszenia

Stanisław Dominiak

 

 

 

Poniżej kilka zdjęć z zebrania

 

 

1.JPG

 

 

2.JPG

 

 

3.JPG

 

 

4.JPG

 

 

5.JPG

 

 

6.JPG

 

 

7.JPG

 

 

8.JPG

 

Zdjęcia: Izabela Zubko

 

.


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

WALNE ZEBRANIE W-RSTK - 5 lutego 2017 r.

sobota, 21 stycznia 2017 19:44

 

uwaga19.gif

WALNE ZEBRANIE WARSZAWSKIEGO RSTK

 

21 stycznia 2017 r.

 

Koleżanki i koledzy. Informuję Was, że w dniu 5 lutego b.r. o godz. 17:00 (niedziela) odbędzie się w naszej siedzibie przy ul. Emilii Plater Walne Zebranie, na którym, m.in., zostanie ustalona zmiana nazwy naszego Stowarzyszenia.

Liczymy na Wasze przybycie w jak największym gronie. Musi być przynajmniej kworum bo będzie głosowanie.

Jest to ustalone z Przewodniczącym Rady Krajowej RSTK prof. Pawłem Soroką.

 

 

Przewodniczący W-RSTK

Stanisław Dominiak

.

 


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Spotkanie Wigilijne W-RSTK

sobota, 03 grudnia 2016 10:42

 

 

 

Wigilia WRSTK.jpg

 

.


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Poczta e-mail od Pani Julii Ziółkowskiej 20.11.2016

niedziela, 20 listopada 2016 11:52

 

 

 

Witam koleżanki i koledzy

 

Otrzymałem dzisiaj od Pani Julii Ziółkowskiej - Jule Ross ciekawego maila, dotyczącego m.in. naszej Galerii, na swoją prywatną pocztę i postanowiłem podzielić się jego treścią z wami zamieszczając go w całości na naszym blogu.

 

 

Szanowni Państwo,

Każdy człowiek kultury ma marzenia. Artyści, często błądząc po swoich realiach nie są w stanie uświadomić sobie jak wiele jest w rękach ludzi nie związanych ze Sztuką z żaden bezpośredni sposób. Są to politycy, sfery biznesu, lobbyści, osoby, w których dążeniach sztuka nie zajmuje pierwszego miejsca.
Nie każdy jest lub może zostać artystą, za to nie brak zapału aby takowym zostać. Takim osobom i ich dążeniom serdecznie gratuluję. Często mimo pracy zawodowej, codziennych zajęć i natłoku zdarzeń dnia codziennego są w stanie znaleźć czas aby pracą twórczą zająć się hobbystycznie.
Kto odwiedza miejsca "nawiedzone" Sztuką, ten wie jak ważnym fragmentem życia może się ona okazać. Sztuka uzależnia, wciąga, daje poczucie wspólnoty i sprawia, że uwolnione zostają nieznane energie. O takim miejscu piszę w artykule z Graffusie:

Jest to Galeria Piecowa. Miejsce spotkań, ekspresji, artystycznej komunii i po prostu fajna przestrzeń.

Z artystami niestety nie jest jak z ptakami. Nie zadowolą się rzuconą kromką chleba czy wystawionym zimą karmnikiem. Dla profesjonalnego artysty, a takich jest wielu, ważne są nie tylko sława czy pochodzące z niej pieniądze. Dla prawdziwej Sztuki liczy się jakość, która wytwarzana jest w kontakcie odbiorcy z dziełem. To często kosztuje masę nerwów, a starania o zrozumienie uderzają często o mur obojętności. Ba! Czasem odwaga artystycznych poszukiwań zderza się z nienawistnym okiem PSEUDOKRYTYKI.
 
Odważam się to mówić, gdyż z punktu widzenia osoby wykształconej w dziedzinie Sztuk Pięknych oraz jako badaczka życia artystycznego od ponad dekady, posiadam specyficzny punkt widzenia. Raczeni takim odbiorem artyści nie pozostają bierni. Zabierają głos także w sprawach najwyższej wagi państwowej, jaką są układy sterujące odgórnie życiem Kraju. Podaję link do artykułu, w którym zabiera głos Eugeniusz Małkowski, malarz, z którym niestety nie zdążyłam nawiązać współpracy, jakiej pragnęłam, za to udało mi się współtworzyć dzieło "Warszawa01" - zawarta jest w nim jedna z moich prac malarskich.

"Nie lękajcie się zostawiać swojego śladu" - to jego słowa...

Na deser zostawiam swoje, uwarunkowane przestrzenią metafizyczną odloty. Oto ON, mój arte-blog.

Pozdrawiam z Kwatery Głównej

W każdym momencie możesz zrezygnować z otrzymywania informacji artystycznych z tego adresu. Wystarczy w odpowiedzi na tego maila wpisać słowo NIE w temacie lub treści maila.
 
Julia Ziółkowska  --  Jule Ross
Historyk sztuki, Artystka, Teoretyk

Twitter: @RosariumJule

Wyraź to T-shirtem: www.sweterjule.cupsell.pl
 
 
 
Stanisław Dominiak
 
.

oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Dwie ukryte tragedie w cieniu atomowej apokalipsy

środa, 05 października 2016 20:37

 

 

 

 

Dwie ukryte tragedie

w cieniu atomowej apokalipsy

 

 

 

Dwie ukryte tragedie w cieniu atomowej apokalipsy.PNG

 

 

 

Ukazała się w tych dniach, wydana przez Dom Wydawniczy ELIPSA, książka dokumentalna pod moja redakcją pt. "Dwie ukryte tragedie w cieniu atomowej apokalipsy", której autorami oprócz mnie są jeszcze: Ireneusz Gębski, Michał Ostafijczuk i Kazimierz Rafalik. Można ją kupić za pośrednictwem internetu - link: http://elipsa.pl/…/Dwie-ukryte-tragedie-w-cieniu-atomow…/932

Poniżej wstęp do niej przybliżający jej zawartość.

 

 

Paweł Soroka - Wstęp do książki wydanej przez Dom Wydawniczy ELIPSA
pt. „Dwie ukryte tragedie w cieniu atomowej apokalipsy”

 

 

Rzadko się zdarza w historii, aby jednego dnia w jednym kraju miały miejsce dwie straszne tragedie, a jednocześnie w innej części świata tlił się wielki konflikt, który mógł doprowadzić do straszliwych konsekwencji dla ludzkości. Z takim połączeniem dramatycznych wydarzeń mieliśmy do czynienia ponad pięćdziesiąt lat temu - w dniu 9 października 1962 roku. W Szczecinie około południa odbywała się wówczas defilada wojskowa na zakończenie manewrów Układu Warszawskiego, w której wzięły udział oddziały Armii Radzieckiej, NRD i Wojska Polskiego. W końcowej części defilady polski czołg T-54 wpadł w poślizg i wjechał w grupę dzieci z pobliskich szkół podstawowych, zabijając siedmioro z nich, a 22 odniosło poważne obrażenia. Tego samego dnia 9 października wieczorem ok. godz. 21.00 pod Moszczenicą k. Piotrkowa Trybunalskiego wydarzyła się straszliwa katastrofa kolejowa, w której wskutek zderzenia i zniszczenia 6 wagonów zginęły 34 osoby, a ponad 140 zostało rannych, w tym 61 doznało poważnych obrażeń. Aż 51 karetek pogotowia w ciągu wielu godzin rozwoziły poszkodowanych do szpitali w pobliskich miastach.
Te dwa tragiczne wydarzenia rozegrały się w momencie, gdy na odległej Kubie tlił się niezwykle groźny konflikt, którego początkiem była zainicjowana przez Związek Radziecki w maju 1962 roku tajna operacja pod kryptonimem „Anadyr”, której apogeum było 13 dramatycznych dni, określanych mianem rakietowego kryzysu kubańskiego, w okresie od 14 do 27 października 1962 roku. Operacja „Anadyr” polegała na skrytym przetransportowaniu statkami w okresie od maja do października 1962 roku na Kubę różnego rodzaju rakiet i eskadry bombowców mogących przenosić głowice atomowe, w tym o takim zasięgu, który pozwalał zaatakować największe miasta amerykańskie, a do tych położonych na Florydzie rakiety te mogły dotrzeć w ciągu kilku minut. Gdy w Polsce rozgrywał się dramat w Szczecinie i pod Moszczenicą, broń ta doprowadzana była do stanu gotowości bojowej, a większość zainstalowanych na Kubie wyrzutni była w stanie wystrzelić umieszczone na nich pociski rakietowe wraz z atomowymi głowicami. Towarzyszyła temu blokada Kuby przez ok. 180 amerykańskich okrętów wojennych oraz groźne incydenty zbrojne, grożące wymknięciem się całej sytuacji spod kontroli. Atomowa apokalipsa była tuż, tuż.
Historycy są zgodni co do tego, że świat był wtedy o krok od wybuchu III wojny światowej, najprawdopodobniej z użyciem broni nuklearnej, którą dysponowały oba mocarstwa zaangażowane w ten kryzys - Związek Radziecki i Stany Zjednoczone, stojące na czele dwóch bloków wojskowych – Układu Warszawskiego i NATO, w których zarządzono wówczas częściową mobilizację.
Niniejsza publikacja przybliża i dokumentuje te trzy rozgrywające się w tym samym czasie wydarzenia. Jej pierwsza część poświęcona jest udokumentowaniu tragedii w Szczecinie, druga – katastrofy kolejowej pomiędzy Jarostami a Moszczenicą, a trzecia przypomina najważniejsze fakty i zdarzenia związane z rakietowym kryzysem kubańskim. W książce zamieszczono relacje żyjących jeszcze świadków tragedii w Szczecinie i katastrofy pod Moszczenicą i ich zdjęcia, wypowiedzi ekspertów od zarządzania kryzysowego i akcji ratowniczych na temat katastrofy kolejowej, skany dokumentów i bogatą dokumentację zdjęciową oraz skany różnych artykułów opisujących wypadek w Szczecinie i katastrofę pod Moszczenicą, zamieszczonych na łamach różnych dzienników i czasopism z tamtego okresu.
Dwie pierwsze części poprzedzone zostały wprowadzeniem Ireneusza Gębskiego oraz Michała Ostafijczuka, a ponadto zawierają one wywiady: z reżyserką filmu dokumentalnego z 1996 roku pt. „…i wjechał czołg” Iwoną Bartólewską oraz wójtem Gminy Moszczenica Marcelim Piekarkiem o tym, jak w zbiorowej pamięci jej mieszkańców utrwaliła się katastrofa kolejowa w dniu 9 października 1962 roku. W trzeciej zamieszczono szkic historyczny niżej podpisanego na temat kryzysu kubańskiego, orędzie Prezydenta USA Johna F. Kennedy`go do narodu amerykańskiego z dnia 22 października 1962 roku i List Premiera ZSRR Nikity Chruszczowa do Prezydenta USA z dnia 28 października, informujący o wycofaniu radzieckich rakiet z Kuby, oraz przedruk artykułu Franciszka Puchały z miesięcznika „Polska Zbrojna”, omawiający częściową mobilizację Wojska Polskiego rozpoczętą w okresie apogeum kryzysu kubańskiego.
Pozostaje jeszcze wyjaśnić tytuł książki. Otóż tragedię podczas defilady w Szczecinie ówczesne władze próbowały ukryć na kilka sposobów. Za wyjątkiem krótkiej, niezwykle lakonicznej, notatki zamieszczonej pod nazwą „Komunikat” na łamach „Głosu Szczecińskiego dzień po wydarzeniu się tragedii (reprodukujemy ją w naszej publikacji) przemilczały ją wszystkie media, zarówno szczecińskie jak i krajowe. Co więcej, w gazetach na terenie całej Polski pojawiły się obszerne, napisane w radosnym i optymistycznym tonie, relacje ze szczecińskiej defilady. Ani słowa nie było w nich o śmierci pod gąsienicami czołgu siedmioro dzieci! Potwierdzeniem tego mogą być skany niektórych z tych artykułów, które zamieściliśmy w tej książce. W szpitalnych księgach rejestrujących zmarłe i ranne ofiary wypadku podczas defilady w Szczecinie wydarto strony z tego okresu. Pogrzeby poległych dzieci organizowane były pojedyńczo i pod ścisłą kontrolą odpowiednich służb. Wszystko dlatego, że w defiladzie uczestniczyły wojska trzech państw Układu Warszawskiego, a na trybunie obecni byli najwyżsi dostojnicy państwowi i marszałkowie radzieccy. Po raz pierwszy o szczecińskiej tragedii w dniu 9.10.1962 r. napisała szczecińska dziennikarka Krystyna Pohl w artykule pt. „…i wjechał czołg”, opublikowanym w Tygodniku Wybrzeża „Morze i Ziemia”– w numerze 13 (588) z dnia 30 marca 1994 roku, zaś Iwona Bartólewska pod tym samym tytułem w 1996 roku zrealizowała film dokumentalny.
Katastrofę kolejową pomiędzy stacjami Jarosty i Moszczenica co prawda pozwolono nagłośnić w prasie, tak aby przyćmić tragedię w Szczecinie, ukryto jednak wiele szczegółów z akcji ratowniczej, która prowadzona była nieudolnie, w jej trakcie z dużym opóźnieniem reagowano na zaistniałą sytuację ( m.in. jeśli chodzi o dostarczenie niezbędnego sprzętu ratowniczego), a na miejscu katastrofy panował chaos, będący wynikiem braku jednolitego dowodzenia akcją. Opisane to zostało w stosunkowo obszernym – i jak wiele na to wskazuje - rzetelnym meldunku milicji operującej na terenie katastrofy, przygotowanym przez Komendę Wojewódzką Milicji Obywatelskiej w Łodzi i adresowanym do Komendy Głównej MO, zachowanym w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej, opublikowanym w niniejszej publikacji. Chodzi o materiał pt. Przebieg wydarzeń i działań MO w związku z katastrofą kolejową na odcinku Moszczenica Jarosty powiat Piotrków Trybunalski w dniach 9-13 października 1962 roku. Analizując wnikliwie ten dokument, te różne niedociągnięcia i opóźnienia uwypuklili eksperci dr inż. Lech Hyb i mgr Zygmunt Ilnicki; ich opinie zostały zamieszczone w tej książce.
Meldunek milicji z akcji ratowniczej to jedyny, wzbogacony drastycznymi zdjęciami, dokument, który dzięki IPN zachował się na temat tej straszliwej katastrofy kolejowej. Do zbadania jej przyczyn i przebiegu ówczesny premier Józef Cyrankiewicz powołał specjalną Komisję Rządową. Niestety, sporządzony przez nią raport nie zachował się. Obecny przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych poinformował nas, że po 50-latach obowiązkowego przechowywania dokumentacja Komisji badającej katastrofę pod Moszczenicą została zniszczona. Gdyby więc nie zachował się milicyjny dokument w IPN-ie, to nigdy nie poznalibyśmy szczegółów dotyczących katastrofy, która w okresie powojennym była w Polsce największą po katastrofie kolejowej pod Otłoczynem, do której doszło 19 sierpnia 1980 roku. Należy jeszcze dodać, że dopiero po 45 latach w październiku 2007 roku, w odpowiedzi na propozycję Stowarzyszenia „Moszczenica Naszą Gminą”, między innymi z inicjatywy Bogdana Rogalskiego i Jana Kaźmierczaka - świadków katastrofy, w pobliżu miejsca zdarzenia odsłonięto ufundowaną tablicę pamiątkową upamiętniającą ofiary tragedii pod Moszczenicą. Od tego momentu z okazji rocznic odprawiane są w tym miejscu msze polowe przez miejscowego Proboszcza z udziałem mieszkańców.
W imieniu zespołu redakcyjnego dziękuję Panu Marcelemu Piekarkowi – Wójtowi Gminy Moszczenica za sponsorowanie niniejszej książki, Prezydentowi Związku Zawodowego Maszynistów Panu Leszkowi Miętkowi za patronat nad nią, a Pani Iwonie Bartólewskiej – reżyserce filmu dokumentalnego „…i wjechał czołg” - za udostępnienie nam dokumentów i telefonów do żyjących świadków tragedii, zgromadzonych przez nią podczas realizacji filmu. Dziękujemy również jego koproducentom - Video Studio Gdańsk i Telewizji Polskiej za wyrażenie zgody na wykorzystanie niektórych treści będących częścią tego filmu, a także Pani dr Annie Jagodzińskiej z Instytutu Pamięci Narodowej za pomoc w dotarciu do materiałów archiwalnych dotyczących katastrofy kolejowej pod Moszczenicą

 

Redaktor wydania prof. Paweł Soroka

 

 

Zamieścił: S. D.

 

.


oceń
1
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


wtorek, 23 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  157 436  

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Galeria RSTK W-wa

O naszym bloogu

Prezentacja twórczości członków Grupy Literackiej Wena-RSTK Warszawa

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 157436
Wpisy
  • liczba: 523
  • komentarze: 150
Galerie
  • liczba zdjęć: 43
  • komentarze: 3
Punkty konkursowe: 0
Bloog istnieje od: 2838 dni