Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 246 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


Prezentacje Świdnik - 2010

niedziela, 19 września 2010 21:20

Prezentacje Świdnik -  2010


Duży przegląd - mały jubileusz


     Coraz chłodniej, dni coraz krótsze,  zimniejsze wiatry zwiastują nadchodzącą jesień. Nie ma to jednak wpływu na Świdnicki RSTK gdzie trwają gorączkowe przygotowania do tradycyjnych ogólnopolskich prezentacji. Ten coroczny październikowy przegląd twórców amatorów będzie już piętnasty. Oznacza to, że impreza wpisała się na stałe w kalendarz kulturalny miasta. W dotychczasowych edycjach uczestniczyło ponad tysiąc artystów. Wielu z nich to stali uczestnicy, ale za każdym razem jest również spora grupa debiutantów.

     Wszyscy mają równe prawa i każdy może wyjechać ze Świdnika z nagrodą lub wyróżnieniem. O tym, kto je dostanie decyduje profesjonalne jury, które po dopuszczeniu prac do pokazu, wybiera spośród nich najlepsze. O  wygraną starają się malarze, fotograficy i poeci. Najlepsi w każdej dziedzinie otrzymują dyplomy i nagrody rzeczowe. Ja także dostałem je dwukrotnie zdobywając drugie miejsce, mówi  81 letni malarz z Krakowa Józef Stachnik. Do tegorocznych prezentacji także się zgłoszę i prześlę swoje najlepsze prace. Będę tak robił do póki mi starczy zdrowia, żeby malować, dodaje.

     O tym, że prezentacje zyskały sobie uznanie zarówno artystów jak i mieszkańców świadczy osobisty udział w tej imprezie autorów prac, którzy przyjeżdżają nieraz z odległych miejscowości, jak również duża w niej frekwencja Świdniczan. Warto również wspomnieć o sponsorach, których ofiarność pozwala kontynuować ten najstarszy cykliczny przegląd w mieście. Wyróżniają się w tym Urząd Miasta i Starostwo w Świdniku, PZL Świdnik, Miejsko Powiatowa Biblioteka Publiczna, Miejski Ośrodek Kultury, Spółdzielczy Dom Kultury, Pegimek, PEC, Remondis oraz właściciele miejscowych zakładów usługowych jak szklarskiego Andrzej Kołodziej, kwiaciarni Ewy i Waldemara Wołoczków oraz agencji turystycznej „Etna" Janusza Orzechowskiego.

     Organizacja tak dużej imprezy wymaga wiele pracy i starań, dlatego słowa uznania należą się Kazimierzowi Kalinczukowi, Antoniemu Sylwestrowi Muszyńskiemu, Anecie Wysmulskiej-Pawlaczyk i Zygmuntowi Szponarowi z RSTK oraz  Jadwidze Ciołek - dyrektorce biblioteki, którzy od lat niestrudzenie zabiegają by z roku na rok prezentacje były lepsze.

     O tym czy się to udaje, można sprawdzić, zgłaszając do 4 października swój udział w Prezentacji Świdnik - 2010. Szczegółowy regulamin wraz ze zgłoszeniem jest dostępny w każdym oddziale RSTK i na stronie internetowej świdnickiego Urzędu Miasta. Ogłoszenie wyników i zakończenie tegorocznego przeglądu nastąpi 23 października o godz. 18 w Miejsko Powiatowej Bibliotece im Anny Kamieńskiej w Świdniku przy ul Niepodległości 13. 


Jan Kasprzak

 

 oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Posiedzenie Rady Krajowej RSTK

niedziela, 19 września 2010 21:07

 Posiedzenie Rady Krajowej RSTK

 

     W dniu 28 sierpnia 2010 r. w Warszawie odbyło się rozszerzone posiedzenie prezydium Rady Krajowej Robotniczych Stowarzyszeń Twórców Kultury. Oprócz członków prezydium wzięli w nim udział przewodniczący niektórych stowarzyszeń należących do Rady Krajowej. W trakcie posiedzenia  omówiono stan ruchu RSTK oraz przebieg XXVIII Interdyscyplinarnych Warsztatów Artystycznych Gorzów-Garbicz, zorganizowanych w czerwcu br. przez gorzowskie RSTK, a także program kolejnych imprez ogólnopolskich - XXII  Ogólnopolskich Literackich Spotkań Pokoleń w Kobylnikach k. Kruszwicy, organizowanych w dniach 9-12 września 2010 r. przez bydgoskie RSTK i XV Prezentacji „Świdnik 2010" , które świdnickie Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury organizuje 23 października br. Przewodniczący Rady Krajowej RSTK Paweł Soroka przedstawił informację o Bloogu RSTK, prowadzonym przez Stanisława Dominiaka, i Krajowym Centrum Dokumentacji Dorobku Twórczego RSTK, działającym przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Kruszwicy. Dyskutowano także o formach i sposobach dofinansowania imprez  i innych przedsięwzięć organizowanych przez Robotnicze Stowarzyszenia Twórców Kultury.

 

Paweł Soroka

 

 oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


wtorek, 23 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  157 445  

Kalendarz

« wrzesień »
pn wt śr cz pt sb nd
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Galeria RSTK W-wa

O naszym bloogu

Prezentacja twórczości członków Grupy Literackiej Wena-RSTK Warszawa

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 157445
Wpisy
  • liczba: 523
  • komentarze: 150
Galerie
  • liczba zdjęć: 43
  • komentarze: 3
Punkty konkursowe: 0
Bloog istnieje od: 2838 dni