Bloog Wirtualna Polska
Są 1 277 203 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


"metafora" Kwartalnik literacko-naukowy

sobota, 21 lipca 2012 20:27

 

 

 

 

"metafora"

 

Kwartalnik literacko-naukowy

 

 

 

 

 

   Pismo jest kwartalnikiem literacko-artystyczny Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich.

   W skład zespołu redakcyjnego wchodzi Zbigniew Kresowaty – redaktor naczelny, Jolanta Szymska-Wierciochowa – sekretarz redakcji i Agnieszka Ziembińska – kierownik artystyczny.

   Przedstawiciele „Metafory” działają w Poznaniu, Jeleniej Górze i Zielonej Górze.

 

   Numer pierwszy z 2012 r. otwiera artykuł Zbigniewa Kresowatego przedstawiający portret Vaclava Havla. Dalsza część kwartalnika jest poświęcona poezji polskiej, współczesnej poezji angielskiej i białoruskiej. Znajdziemy tu również aforyzmy, prozę, eseje i szkice wspomnieniowe.

   W „Rozmowie artystycznej” została przedstawiona postać rzeźbiarki Lidii Sztwiertni.

  W kwartalniku znajduje się również rozdział pod tytułem „Regionalia”, w którym Emil Biela pisze o Łętowni koło Jordanowa i Tokarni a Henryk Wolniak-Zbożydarzyc o Lądku Zdroju. Warto przeczytać  felieton Piotra Biesa poświęcony wernisażowi Katarzyny Kozyra w krakowskim Muzeum Narodowym.

     Osobny rozdział to „Krytykon literacki” poświęcony recenzji książek indywidualnych autorów jak również antologiom.

   Pismo zamyka rozdział „Galeria”  z artykułami poświęconymi twórcom zarówno sztuk plastycznych jak i literatom.

 

 

Stanisław Dominiak

 

 

 


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

"Pokłonił się czas", Małgorzata Pfisterer

sobota, 21 lipca 2012 20:15

 

 

 

 

 

"Pokłonił się czas", Małgorzata Pfisterer

 

 

 

 

  Małgorzata Pfisterer urodziła się w Krakowie i z tym miastem związała swoje życie. Jest pedagogiem i plastykiem. Brała udział w 50 wystawach zbiorowych i 30 indywidualnych, w tym 5 zagranicznych. Za swoją pracę pedagogiczną i dokonania artystyczne została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Edukacji Narodowej, Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury oraz licznymi dyplomami honorowymi.

   Małgorzata Pfisterer od kilku lat bierze również udział w warsztatach literackich w Krakowie oraz ogólnopolskich plenerach literackich. Wydała 2 tomiki wierszy.

 

   „Pokłonił się czas” jest jej trzecim zbiorkiem poezji. Wydanie składa się z trzech części. Na pierwszą część składają się wiersze różne. Większość z nich to przemyślenia autorki nad życiem i czasem, zainspirowane otaczającą przyrodą, uliczkami i zabytkami Krakowa i okolic. Część druga zatytułowana „Podróże” to wiersze zainspirowane pobytem w Nowym Jorku i Meksyku. I wreszcie część trzecia „Wspomnienia” to zbiór krótkich opowiadań, których bohaterami są miejsca z dzieciństwa autorki w Kosowie Poleskim, stare albumy i napotkani ludzie. W wielu miejscach autorka podkreśla siłę marzeń.

   

    „Marzenia owiane nutką tajemnicy

    gdzieś tkwią w człowieku

    niespełnione ale z nadzieją

    napotkane znienacka

    odpowiadają i oczekują odpowiedzi”

   

    (wiersz „Marzenia jak ptaki”).


    Ten interesujący tomik jest wzbogacony grafikami autorki.

 

 

 

Stanisław Dominiak


 


oceń
3
1

komentarze (0) | dodaj komentarz

"Zamyślenie", Janina Parzy

sobota, 21 lipca 2012 20:03

 

 

 

 

 

"Zamyślenie", Janina Parzy

 

 

 

 

 

  Janina Parzy urodziła się w 1943 r. w Puszczykowie, w województwie poznańskim. Poetycki debiut autorki miał miejsce w 1986 r. w miesięczniku „Bez przysłony”. Kolejne lata przyniosły jej wiele nagród i wyróżnień. Otrzymała m.in. Medal Honorowy im. Jakuba Wojciechowskiego za zasługi dla kultury, nadany przez Stołeczną Kapitułę RSTK (Bydgoszcz 2005) oraz dyplom Ministra Kultury I Dziedzictwa Narodowego za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury (Warszawa 2007). Wydała siedem indywidualnych zbiorków poezji. Jej wiersze znajdują się również w wielu almanachach. Oprócz poezji autorka zajmuje się także malarstwem i hafciarstwem.

 

  Tomik „Zamyślenie” jest ósmym zbiorkiem wierszy poetki. Janina Parzy jest wnikliwą obserwatorką. Przyroda i drobne zdarzenia dnia codziennego są dla niej inspiracją do rozważań o życiu i duchowych refleksjach. Jak pisze poetka w wierszu „dookoła”: „warto zachwycić się życiem/napełnić oczy rzeczywistością/by słowa mogły oddychać/i rozlewać światło prawdy”.

   Kieszonkowy format tomiku, pozwala mieć go zawsze przy sobie.

 

 

Stanisław Dominiak

 

 


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

PODSTAWOWE GATUNKI LITERACKIE

piątek, 20 lipca 2012 23:36

 

 

 

 

 

PODSTAWOWE GATUNKI LITERACKIE

 

 

LIRYKA

 

Elegia – utwór liryczny o tematyce refleksyjnej, rzewnej, często żałobnej lub miłosnej, utrzymany w nastroju powagi, smutku, tonie skargi. Np. „Elegia o śmierci Ludwika Waryńskiego” – W. Broniewski.

 

Fraszka – krótki, najczęściej żartobliwy lub liryczny utwór wierszowany oparty na anegdocie lub dowcipie, zamknięty pointą. Np. „Na zdrowie” – J. Kochanowski.

 

Hymn – uroczysta pieśń pochwalna opiewająca czyjąś sławę lub wzniosłą ideę; podniosły utwór liryczny o treści patriotycznej lub religijnej. Np. „Czego chcesz od nas Panie” – J. Kochanowski.

 

Pieśń – najstarszy i najpopularniejszy gatunek poezji lirycznej; melodyjny i rytmiczny wiersz liryczny o różnorodnej tematyce, niekiedy przeznaczony do śpiewu. Np. „Pieśń świętojańska o sobótce” – J. Kochanowski.

 

Sonet – 14-wierszowy utwór poetycki w pierwszej części opisowo-narracyjny, w drugiej refleksyjny. Zasadniczym rysem sonetu jest obowiązująca struktura: dwie zwrotki po cztery wersety, dwie zwrotki po trzy wersety. Układ rymów: abba, abba, cdc, dcd. Np. „Sonety Krymskie” – A. Mickiewicz.

 

Tren – utwór liryczny, opiewający, opłakujący osobę zmarłą, wychwalający jej zalety, elegijna pieśń lamentacyjna, jeden z gatunków liryki żałobnej. Np. „Treny” – J. Kochanowski.

 

EPIKA

 

Bajka – krótki, często wierszowany utwór alegoryczny zakończony morałem, który postaciami zwierząt czy przedmiotów przedstawia ludzi z ich ułomnościami i wadami. Np. „Przyjaciele” - I. Krasicki.

 

Ballada – wierszowany utwór epicko-liryczny oparty na motywach legend, wierzeń, obyczajów o charakterze dramatycznym i podań ludowych. Np. „Świtezianka” – A. Mickiewicz.

 

Baśń – utwór epicki pisany prozą, o treści fantastycznej, oparty zwykle na podaniach ludowych. Np. „Calineczka” - J. Ch. Andersen.

 

Epopeja (Epos) – obszerny utwór epicki, wierszowany, podniosły w formie i nastroju (legendarny, bohaterski, ludowy), przedstawiający społeczeństwo w przełomowym dla niego momencie historycznym, odtwarzający szczegółowo jego życie, także powieść o tematyce historycznej lub narodowej. Np. „Pan Tadeusz” - A. Mickiewicz.

 

Pamiętnik – Utwór literacki będący chronologicznym przedstawieniem zdarzeń określonego odcinka czasowego opartych na obserwacjach, wspomnieniach, przeżyciach autora. Np. „Pamiętnik” - J. Ch. Pasek.

 

Powieść – obszerny utwór epicki (proza) o wielowątkowej fabule, obejmujący dzieje licznych bohaterów i środowisk społecznych. Odtwarza większy odłam życia na tle szeregu wydarzeń luźno ze sobą związanych. Np. „Krzyżacy” – H. Sienkiewicz.

 

 DRAMAT

 

Dramat właściwy – łączy w sobie elementy komiczne z poważnym przebiegiem zdarzeń, przy czym śmierć bohatera nie jest motywem obowiązującym. Np. „Niemcy” – L. Kruczkowski.

 

Farsa – krótki, wesoły utwór sceniczny o charakterze rozrywkowym, oparty na komizmie sytuacyjnym, nieporozumieniach, grotesce i błazenadzie. Np. „Damy i huzary” – A. Fredro.

 

Komedia – jeden z podstawowych gatunków dramatu, obejmujący utwory o nastroju wesołym, pogodnej tematyce, o akcji żywej, pełnej perypetii, niespodzianek, komizmu językowego kończącej się pomyślnie dla bohaterów. Np. „Zemsta” – A Fredro.

 

Tragedia – utwór dramatyczny o charakterze poważnym i wzniosłym, przedstawiający konflikt moralny między bohaterem a siłą wyższą (losem, interesem publicznym, itp.), w wyniku którego bohater ponosi klęską lub ginie. Ma za zadanie uszlachetnienie widza przez wzbudzenie w nim chęci zadośćuczynienia sprawiedliwości. Np. „Makbet” – W. Szekspir.

 

 

GATUNEK MIESZANY

 

Poemat – duży, epicki lub epicko-liryczny utwór wierszowany. Np. „Wojna chocimska” – W. Potocki.

 

Powieść poetycka – utwór wierszowany epicko-liryczny charakterystyczny dla epoki romantyzmu, z dramatyczną, ale niespoistą, fragmentaryczną fabułą stanowiącą kanwę dla osobistych wynurzeń autora identyfikującego się częstokroć z bohaterem. Malownicza, ponura, egzotyczna sceneria, gwałtowne przeżycia bohatera zbuntowanego przeciw światu, romantycznego samotnika, tworzą nastrój grozy i tajemnicy, często niesamowitości. Np. „Grażyna” – A. Mickiewicz.

 

Sielanka – utwór poetycki, epicko-liryczny przedstawiający zwykle wyidealizowany obraz życia wiejskiego i pasterskiej miłości. Np. „Laura i Filon” – F. Karpiński.

 

 

 

Zamieścił: Stanisław Dominiak

 

 

 


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Malarstwo Ewy Wojas - obraz dzwięk słowo

wtorek, 17 lipca 2012 9:29

 

 

 

 

 

//

 

Walc wiedeński

 

 

 

Galeria Piecowa

obraz dźwięk słowo

 

Malarstwo Ewy Wojas

 

 

 

 

 

Ewa Wojas

 

 

    Jak miło patrzeć na obraz i mieć wrażenie, że smakuje się jego zawartość i czuje zapach barw, którymi został stworzony. Takie wrażenie można z pewnością odnieść oglądając malarstwo Ewy Wojas, która w niedzielę, 8  lipca 2012 r. zaprosiła na swój wernisaż do Galerii Piecowej przy Nowogrodzkiej . Dość licznie zebrani goście mieli możliwość obejrzenia twórczości malarki, która - jak sama mówi - maluje dopiero od roku, ale robi to w sposób niezwykle ciekawy.

      Wieczór urozmaiciła trzyczęściowa rozmowa poetycka Izabeli Zubko i Stanisława Dominiaka, którzy podzielili się z zebranymi swoją twórczością. Dwa spojrzenia na świat, przemijanie, uczucia. Każdy z zebranych mógł znaleźć tego wieczoru coś dla siebie.


     Był to kolejny emocjonujący wieczór w unikalnej Galerii Piecowej przy Nowogrodzkiej.

 

 

 

Kasia Wiecińska

 

 

 

 

Zdjęcia z wystawy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: Katarzyna Puczyłowska

Zamieścił: Stanisław Dominiak

 

 

 


oceń
2
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Odeszła pani Celina Bochen ze Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego

piątek, 13 lipca 2012 21:11

 

 

 

 

 

 

Chopin Marsz pogrzebowy

 

 

 

ś p

 

 

 

  Zawiadamiamy koleżanki i kolegów, że dnia 12 maja 2012 roku odeszła na wieczny spoczynek nasza koleżanka śp pani Celina Bochen.

  Zmarła była zasłużoną działaczką Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego, odznaczoną medalem „GLORIA ARTIAS” przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego a wręczonym przez Przewodniczącego Rady Krajowej RSTK prof. Pawła Sorokę.

 

   O ostatniej drodze Celiny Bochen przyjaciele napisali:

   Przyszliśmy tu, by podziękować Bogu za życie zmarłej Celiny. Ona czeka teraz na nas, by kiedyś nas powitać…

   Kochana przyjaciółko, jesteśmy wszyscy bezradni bo o śmierci trudno pisać. Bo tak naprawdę to tylko wiatr napisał Twój scenariusz życia. Tylko wiatr.

 

Umarłaś

 

O śmierci trudno pisać

Umarłaś

Zakwita w słońcu las

Umarłaś

Ktoś Cię na brzegu wita

Blask

Nie… nie opuściłaś nas

Na zawsze, odjechałaś tylko

W podróż, bardzo daleką.

Bóg Cię nam dał

Bóg Cię nam wziął,

Bogu niech będą dzięki.

 

   Cześć Twojej pamięci

   Pogrążeni w smutku koleżanki i koledzy z RSTK

 

   Fragmenty epitafium, przygotowanego przez panią Barbarę Marzec, poetkę z Sosnowca, członkinię STK ZD

 

 

 oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

„Libiąskie i inne opowieści” – Wiesław Koneczny

niedziela, 08 lipca 2012 23:11

 

 

 

 

„Libiąskie i inne opowieści”

 

Wiesław Koneczny

 

 

 

 

   Wiesław Koneczny jest malarzem, grafikiem, poetą, pisarzem. Jest również organizatorem życia artystycznego. Od kilkunastu lat prowadzi malarską grupę artystyczną „Pejzaż”, jest autorem folderów malarskich grupy i albumu „Libiąski pejzaż”. Działa w sekcjach plastycznych: SPK-„Podbeskidzie” w Bielsku-Białej, w grupie „Na Zamku” w Oświęcimiu, w grupie plastycznej przy Muzeum w Chrzanowie i jako wiceprezes w grupie RSTK –Chełmek.

 

  „Libiąskie i inne opowieści” cieszą się takim powodzeniem u czytelników, że książka doczekała się trzeciego wydania. Książka jest napisana lekkim stylem, dobrym językiem i z humorem. Czytelnicy poznają tradycję, gwarę i lokalną historię.

 

   Zbiór spisanych opowiadań podzielony jest na dwie części. Pierwsza część zawiera oryginalne legendy i baśnie. I jak pisze sam autor we wstępie: „Z tych różnych opowiadań przekazanych mi od bardzo starych ludzi czytelnicy, też dowiedzą się od czego pochodzą nazwy okolicznych miejscowości leżących tu w Zachodniej Małopolsce, jak: Chrzanów, Kościelec, Babice, Mętków, Żarki, Chełmek, Moczydło, Wygiełzów, Podkomorek, Bobrek, Gromiec, Dąb i… oczywiście Libiąż.”

 

   W drugiej części opisane jest życie i 30-letnia praca księdza Franciszka Lasińskiego z libiąskiej parafii. A wszystko to na tle wydarzeń historycznych.

   „- Pieruna, co to za dziwny ksiunc? – dziwili się wszysce, którzy go na drodze spotkali. – lunego haf tu Pun Bóg posłoł, bło w sobie Mo boską mądrość, dobroć i niespożyte siły. Sum  nie śpi, niy jy, chłodzi jak pijany, a innym chlyb rozdaje.”

 

   Książka ta to kolejny przykład na pielęgnowanie tradycji i kultury „małych ojczyzn”.

 

 

Stanisław Dominiak

 

 

 

 


oceń
1
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

„Najdroższe Gniazdo Rodzinne, Dawniej a Dziś”

niedziela, 08 lipca 2012 23:05

 

 

 

 „Najdroższe Gniazdo Rodzinne, Dawniej a Dziś”

 

 

 

 

    Publikacja ta to pokłosie XXXI Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Poezji, które odbyły się 6 maja 2012 roku w Wąglanach.

   Organizatorem 31 Mistrzostw, podobnie jak poprzednich, było Towarzystwo Przyjaciół Wąglan.

   Konkurs obejmował 4 kategorie: Szukamy Talentów Wsi, Najdroższe Gniazdo Rodzinne (dla twórców polonijnych), Złote Gęsie Pióro, Dzieci i Młodzież do lat 18.

   W tegorocznych mistrzostwach wzięło udział 225 uczestników z 11 krajów.

 

  W publikacji oprócz przedstawienia laureatów i przedruku nagrodzonych utworów znalazła miejsce historia wąglańskich konkursów poezji z lat 1992-2002. A wszystko to udokumentowane przedrukiem artykułów prasowych z prasy polskiej i polonijnej, fotografiami i zapiskami z kronik głównego organizatora, Towarzystwa Przyjaciół Wąglan.

 

   I jak napisali wydawcy: „Czy ta książka – jako pamiątka rzeczy na piśmie, wiernie, skrupulatnie, czasami zbyt drobiazgowo udokumentowana – spełni Wasze oczekiwania – na to pytanie jak zwykle odpowie samo życie”.

 

 

Stanisław Dominiak

 

 

 


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

FINISAŻ WYSTAWY MALARSTWA TOWARZYSTWA ARTYSTÓW I PLASTYKÓW BEMOWA

środa, 04 lipca 2012 20:58

 

 

 

 

FINISAŻ WYSTAWY MALARSTWA

TOWARZYSTWA ARTYSTÓW I PLASTYKÓW BEMOWA

 

 

Spotkanie otwiera zespół Lirnik i Tłum

 


//

 

Stanisław Jerzy Dołyk - Autoportret Witkacego

 


 

 


Opublikowane w dniu 4 lipca 2012 r. przez użytkownika

 

 

 

  Galeria Piecowa przy Nowogrodzkiej znów połączyła twórców malarstwa i poezji.
   W niedzielę, 1 lipca 2012 roku o godzinie 18.30 w Galerii Piecowej przy Nowogrodzkiej odbył się finisaż wystawy malarstwa Twórców z Towarzystwa  Artystów Plastyków Bemowa. Wystawę można było oglądać do dnia 27 maja b. r. Finisaż rozpoczął się recitalem zespołu Lirnik i Tłum w składzie: Renata Birska, Patrycja Skoruch i Jerzy Dołżyk. Patrycja Skoruch do zespołu dołączyła niedawno, wnosząc do niego brzmienia -  wiolonczeli i wokalu, a niedzielny występ był jej debiutem.


   Po części muzycznej rozpoczęła się część poetycka, w czasie której poeci: Izabela Zubko, Barbara Białowąs, Majka Żywicka–Luckner, Paweł Soroka, Kasia Wiecińska, Piotr Goszczycki i Stanisław Dominiak zaprezentowali swoje wiersze, do napisania których m. in. inspiracją były obrazy wystawione w Galerii.

   Wspomnę, że ideą Galerii Piecowej jest właśnie wzajemna inspiracja twórców; malarstwa, poezji i muzyki, co niewątpliwie udało się osiągnąć.


   Swoje wiersze zaprezentowali także: Zofia Mikuła (wiersz inspirowany fotografią) i Zbigniew Mysłowiecki.


   W wystawie wzięli udział: Magdalena Krępska, Ewelina Tużnik-Pleszka, Danuta Koźlińska, Bartłomiej Szappanos, Tomasz Awdziejczyk, Ewa Dołgań-Piotrowska, Krystyna Stryburska, Halina Kuźnicka, Bartłomiej Kuźnicki, Ziuta Pawlik, Tadeusz Ambroszczak, Andrzej Sobczyk, Tadeusz Ołowski, Bogusław Budner.


Wieczór zamykający wystawę z pewnością należał do emocjonujących.Kasia Wiecińska

 

Kurator wystaw w Galerii Piecowej

Katarzyna Puczyłowska

 

 

 

 

Zdjęcia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: Beata Klary i Stanisław Dominiak

 

 

 

 


oceń
2
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


niedziela, 21 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  157 261  

Kalendarz

« lipiec »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Galeria RSTK W-wa

O naszym bloogu

Prezentacja twórczości członków Grupy Literackiej Wena-RSTK Warszawa

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 157261
Wpisy
  • liczba: 523
  • komentarze: 150
Galerie
  • liczba zdjęć: 43
  • komentarze: 3
Punkty konkursowe: 0
Bloog istnieje od: 2837 dni