Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 247 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


Konferencja poświęcona globalnemu kryzysowi finansowo-gospodarczemu

wtorek, 21 czerwca 2011 22:37

 

 

 

 

 

Konferencja poświęcona  

globalnemu kryzysowi

  finansowo-gospodarczemu

 

 

 

     15 czerwca 2011 r. w Warszawie w Domu Technika NOT odbyła się Ogólnopolska Konferencja poświęcona globalnemu kryzysowi finansowo- gospodarczemu, której organizatorami byli:  Polskie Lobby Przemysłowe im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, Komitet Naukowo-Techniczny Polityki Techniczno-Gospodarczej Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT oraz  Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich. W Konferencji wzięli udział reprezentanci różnych związków zawodowych ze strategicznych branż polskiego przemysłu, działacze stowarzyszeń naukowo-technicznych skupieni w Federacji NOT oraz liczne grono pracowników naukowych z różnych uczelni. Obecny był także Asystent Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Gen. dyw. dr pil Anatol Czaban oraz przedstawiciele niektórych ministerstw.

      Konferencja miała  charakter Panelu, w którym  wystąpili uczestniczący w pracach -  powołanego  przez Polskie Lobby Przemysłowe - Konwersatorium „O lepszą Polskę”: prof. dr hab. Andrzej Straszak, prof. dr hab. Artur Śliwiński, prof. dr hab. Andrzej Zawiślak, prof. dr hab. Jerzy Żyżyński, dr Dariusz Grabowski, dr Zbigniew Klimiuk,  dr Krzysztof Lachowski, mgr inż. Marek Głogowski i Lesław Michnowski. Gościnnie wystąpiła także prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska - Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Efektem  prac Konwersatorium  jest  opracowanie  Raportu pt. „PRZYCZYNY I KONSEKWENCJE GLOBALNEGO KRYZYSU FINANSOWO-GOSPODARCZEGO I JEGO PRZEJAWY W POLSCE”,  który został wydany właśnie na tę Konferencję ( został on także zamieszczony na  stronach internetowych m.in. Polskiego Lobby Przemysłowego www.plp.info.pl ).Wymienieni wyżej eksperci w trakcie dyskusji panelowej przedstawili główne wątki wymienionego Raportu oraz swój pogląd na temat aktualnej fazy globalnego kryzysu finansowo-gospodarczego i możliwych scenariuszy jego rozwoju, a także ocenili sytuację  gospodarczą w świecie, w Europie i w Polsce.

     Powołane - z inicjatywy Polskiego Lobby Przemysłowego -   Konwersatorium „O lepszą Polskę”,  złożone z grupy   ekonomistów i ekspertów specjalizujących się w sprawach gospodarczych i finansowych, po trzech latach przerwy, 17 grudnia 2008 roku w Warszawie, wznowiło swoje prace w celu opracowania Raportu poświęconego globalnemu kryzysowi gospodarczemu, a ściślej rzecz biorąc, finansowo-gospodarczemu, opracowania  mającego   zawierać diagnozę i określenie przyczyn tego kryzysu, zarówno w wymiarze światowym, jak i w warunkach polskich, a także propozycje działań i instrumentów prowadzących do jego przezwyciężenia ( warto tu dodać, iż poprzedni Raport Konwersatorium „O lepszą Polskę” pt. „O stanie państwa i sposobach jego naprawy” opracowany został i wydany w 2005 r .)  

     W okresie od 17 grudnia 2008 do jesieni 2010  roku odbyło się 12 spotkań Konwersatorium. Miejscem spotkań była Warszawska Szkoła Zarządzania – Szkoła Wyższa. Koordynatorem prac Konwersatorium i prowadzącym spotkania  był prof. nadzw.  dr hab. Paweł Soroka.

     Redagując   syntezę stanowiącą Raport końcowy  pt. „Przyczyny i konsekwencje globalnego kryzysu gospodarczego i jego przejawy we Polsce”, jego redaktorzy -  mgr inż. Jerzy Horodecki i prof. dr hab. Paweł Soroka - oparli się na  opracowaniach i tekstach następujących autorów biorących udział we wspomnianych 12 spotkaniach  Konwersatorium „O lepszą Polskę”:  prof. dr hab. Jana Dziewulskiego, prof.  dr hab.  Kazimierza Fiedorowicza,  dr Ryszarda Grabowieckiego, dr Zbigniewa Klimiuka, dr Bohdana Kosińskiego, dr Krzysztofa Lachowskiego,  Lesława Michnowskiego, prof. dr hab. Tadeusza Mrzygłóda, dr Ludwika Staszyńskiego prof. dr hab. Artura Śliwińskiego, prof. dr hab. Andrzeja Zawiślaka  i  prof. dr hab. Jerzego Żyżyńskiego.

     Uwzględnili także  zawarte w nich informacje o źródłach danych i pozycjach, z których korzystali autorzy. Dotyczy to także publikowanych na temat kryzysów wypowiedzi znanych analityków ekonomicznych, w tym zagranicznych.

     Należy podkreślić, iż wykorzystane przy sporządzaniu  niniejszego Raportu  opracowania  i wypowiedzi  wyżej wymienionych autorów obejmowały okres do jesieni 2010 roku, czyli można powiedzieć pierwszej fazy globalnego kryzysu, która rozpoczęła się w listopadzie 2008 roku. Niestety,  możliwe są jego kolejne odsłony. Druga  faza kryzysu jest tym bardziej prawdopodobna, iż jak dotąd nie zostały usunięte jego strukturalne przyczyny. W gospodarce światowej narastają nierównowagi o zasięgu globalnymi. Pojawiają się już symptomy wojen walutowych i nasilenia protekcjonizmu w stosunkach handlowych. Narastają tendencje inflacyjne. Szybko rośnie zadłużenie Stanów Zjednoczonych i wielu państw strefy Euro, ostatnio zwłaszcza Grecji, Irlandii, Portugalii, Irlandii, Cypru i Hiszpanii, którym to państwom zagraża nawet bankructwo. Towarzyszą temu coraz większe cięcia w budżetach wielu państw, zwłaszcza na cele społeczne, co powoduje narastające niezadowolenie i protesty społeczne.

     Dotąd nie wiadomo, czy narastające przejawy kryzysu mają one charakter cyklicznych zmian w rozwoju gospodarczym świata, czy też rezultaty tych zjawisk są trwałe i oznaczają wyczerpanie się dotychczasowych kierunków rozwoju społeczno-gospodarczego. Zdaniem większości uczestników Konwersatorium „O lepszą Polskę”, obecny globalny kryzys finansowo-gospodarczy ma charakter systemowy i strukturalny. Rozwija się on w sposób pełzający. Wiele wskazuje na to, że będzie to najdłuższy i najgłębszy kryzys  od czasów głębokiego  kryzysu z lat 1929-1933, choć ma on zupełnie inny przebieg i został spowodowany przez inne przyczyny. Inne też zapewne będą jego skutki: ekonomiczne, społeczne i polityczne. W związku z tym, jego ostateczne przezwyciężenie będzie wymagało zastosowania odmiennych i nowych sposobów, instrumentów i narzędzi. Bardzo prawdopodobne jest, że w Polsce skutki globalnego kryzysu mogą stopniowo narastać, jesteśmy bowiem częścią gospodarki europejskiej i światowej.

     Trudno do końca przewidzieć jak dalej rozwinie się  globalny kryzys. Jak zwykle w takich sytuacjach możliwe są scenariusze optymistyczne, realistyczne i pesymistyczne. Zdaniem zwolenników scenariuszy pesymistycznych, a takich nie brakuje także wśród ekspertów zagranicznych, nie można wykluczyć załamania globalnego systemu finansowego, rozpadu niektórych państw i odejścia od demokracji.  W skali globalnej ewentualne pogłębienie kryzysu w jego kolejnych  fazach - jak to już bywało w historii - grozić może wybuchem konfliktów wojennych w różnych regionach świata ( w celu  odwrócenia  uwagi od konfliktów i problemów  wewnętrznych oraz  nakręcenia koniunktury). Bez względu na to, jaki scenariusz weźmie górę, świat, Stany Zjednoczone i Europę w niedalekiej przyszłości czekają poważne turbulencje, których skalę i zakres trudno przewidzieć.  Ażeby nie zaistniały scenariusze pesymistyczne, niezbędne jest trafne zdiagnozowanie źródeł i przyczyn kryzysu oraz szybkie i stanowcze podjecie działań w celu jego przezwyciężenia. W sytuacjach kryzysowych bowiem niezbędne i najbardziej pożądane są działania wyprzedzające.


 

prof. Paweł Soroka

 

 


 

Zdjęcia z konferencji

 

 

 

 

 

Rozpoczyna prof. Paweł Soroka

 

 

 

 

Występujący w dyskusji panelowej

 

 

 

 

Zaproszeni goście

 

 

 

Treść raportu w PDF

 

http://polskiwroclaw.pl/blog/tag/kryzys/

 

Więcej o PLP

 

http://www.plp.info.pl/?str=dokumenty.html

 

 

Tutaj można zobaczyć film

 

 

http://tvp.mirocommunity.org/video/471/ogolnopolska-konferencja-poswi

 

 

 

 

 

 

 oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Konkurs poetycki w Jaworznie O Złotą Lirę

poniedziałek, 20 czerwca 2011 8:42

 

 

 

 

 

 

KONKURS POETYCKI W JAWORZNIE

 

 

 

     Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie - Klub "Relaks" oraz Stowarzyszenie Twórców Kultury w Jaworznie ogłasza konkurs poetycki O Złotą Lirę. Zainteresowane osoby prosimy o nadesłanie dwóch wierszy w trzech egzemplarzach, napisanych w literackim języku polskim, o dowolnej tematyce, które nigdy wcześniej nie były publikowane i nagradzane. Wiersze powinny być opatrzone godłem i kategorią wiekową (A - młodzież szkół gimnazjalnych i licealnych lub B - dorośli). W zaklejonej i opisanej godłem kopercie należy umieścić następujące informacje: imię, nazwisko, adres zamieszkania, nr telefonu.     Zgłoszenia należy przesłać do 9.09.2011 na adres Klub "Relaks", ul. Szczakowska 35, 43-600 Jaworzno lub MCKiS, ul. Mickiewicza 2, 43-600 Jaworzno. Na kopercie powinien znaleźć się dopisek "O Złotą Lirę". Wręczenie nagród odbędzie się 14.10.2011 o godz. 17.00 w siedzibie STK tj. Klubie "Relaks" w Jaworznie przy ul. Szczakowskiej 35. Uczestnictwo w konkursie jest bezpłatne.     Szczegółowe informacji można uzyskać poprzez kontakt telefoniczny: Klub "Relaks" 0-32 616-80-86 lub STK 0-511-727-425 oraz na stronie http://www.stk.art.pl.

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Twórców kultury w Jaworznie
MCKiS Klub "Relaks" w Jaworznie

 

 oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


wtorek, 23 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  157 443  

Kalendarz

« czerwiec »
pn wt śr cz pt sb nd
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Galeria RSTK W-wa

O naszym bloogu

Prezentacja twórczości członków Grupy Literackiej Wena-RSTK Warszawa

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 157443
Wpisy
  • liczba: 523
  • komentarze: 150
Galerie
  • liczba zdjęć: 43
  • komentarze: 3
Punkty konkursowe: 0
Bloog istnieje od: 2838 dni