Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 247 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


Gościnna wystawa TAP Bemowo w Galerii Piecowej przy Nowogrodzkiej

środa, 30 maja 2012 11:52

 

 

 

 

Gościnna wystawa TAP Bemowo

 

w Galerii Piecowej przy Nowogrodzkiej

 

 

   Galeria Piecowa przy Nowogrodzkiej działająca przy Warszawskim RSTK gościła w minioną niedzielę 27 maja 2012 r., tłumnie przybyłych Twórców malujących w Towarzystwie Artystów Plastyków Bemowa. Z inicjatywą wystawy grupowej zgłosiła się do organizatorów pani prezes Krystyna Styburska. Do wystawy zostało zgłoszonych 14 Twórców prezentujących bogaty warsztat malarski oraz różnorodną tematykę prac począwszy od realizmu nawiązującego do XVII-wiecznych holenderskich martwych natur; cenionych przez publiczność pejzaży, kompozycji kwiatowych, malarstwa rodzajowego, aż po surrealistyczne i abstrakcyjne prace, przenoszące widza w odrealnione światy. W wystawie wzięli udział: Magdalena Krępska, Ewelina Tużnik-Pleszka, Danuta Koźlińska, Bartłomiej Szappanos, Tomasz Awdziejczyk, Ewa Dołgań-Piotrowska, Krystyna Styburska, Halina Kuźnicka, Bartłomiej Kuźnicki, Ziuta Pawlik, Tadeusz Ambroszczak, Andrzej Sobczyk, Tadeusz Ołowski, Boguslaw Budner.

   Zainteresowanie wernisażem przerosło oczekiwania organizatorów, a w połączeniu z faktem entuzjastycznego przyjęcia przez malarzy idei włączenia poezji i muzyki w program wernisażu malarstwa, śmiało można stwierdzić, że wieczór ten był wyjątkowo udany. Poetycką oprawę wraz z delikatnie graną w tle muzyką gitarową w wykonaniu jednego  malarzy TAP- pana Andrzeja Sobczyka, zapewnili twórcy z RSTK: Janina Pilińska, Iza Zubko, Stanisław Dominiak, Stanisław Stanik.

   Zgodnie z ideą funkcjonowania Galerii Piecowej, czekamy teraz na włączenie się w  działanie poetów i muzyków należących do RSTK, aby na planowanym finisażu móc przedstawić publiczności efekty inspiracji malarstwem TAP Bemowa.

  Wystawa Gościnna TAP Bemowo potrwa do początku lipca 2012 r.. Można ją oglądać w poniedziałki, środy, czwartki, w godz. :18.00-20.00 w Galerii Piecowej przy Nowogrodzkiej 46/5 IIp.

 

 

 

Kurator wystaw w Galerii Piecowej

Katarzyna Puczyłowska


Foto: Zbigniew Pawlik i Stanisław Dominiak

 

 

 

 

Zdjęcia z wystwy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stanisław Dominiak

 

 

 


oceń
2
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

DOM KOMBATANTA

poniedziałek, 28 maja 2012 16:22

 

 

 

 

 

DOM KOMBATANTA

 

 

W dniu 24 maja w Domu "Kombatanta" przy Sterniczej odbył się Koncert słowno-muzyczny z okazji Dnia Matki. Część muzyczną stanowiły utwory zaprezentowane przez uczniów Szkoły Muzycznej im. Grażyny Bacewicz, przeplatane poezją Marii Bednarek z autorskiego tomiku : "Tylko usiąść i śpiewać". Spotkanie prowadziła Joanna Nogal.

 

 

 

Zdjęcia ze spotkania

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

"O CZYMŚ" Małgorzata Stachowiak

piątek, 25 maja 2012 10:59

 

 

 

 

"O CZYMŚ"

Małgorzata Stachowiak

 

 

 

 

  Małgorzata Stachowiak urodziła się w 1975 roku w Sulechowie na Ziemi Lubuskiej gdzie mieszka do dzisiaj. Debiutowała Radiową Książką Poetycką Radia Zachód w Zielonej Górze. Zdobyła wiele nagród w konkursach literackich. Jej wiersze ukazały się w licznych almanachach i antologiach pokonkursowych. Publikowała w prasie internetowej: „Esencja”, „Bohema” oraz w prasie regionalnej: „Pro Libris”, „Akant”, „Dreszcz”, „Akcent”.

 

  Tomik poezji „O czymś” jest jej debiutem książkowym.  W tematykę wierszy wprowadza nas autorka w swoim wierszu tytułowym „O czymś”: „Właściwie chodzi o to żeby było o czymś/ chociaż tak całkiem o czymś nie zawsze się uda”.

  Pisze więc poetka o sprawach, które przewijają się przez jej życie,  swoich refleksjach, wspomnieniach, sąsiadach. Ponieważ „Tylko tu można bezkarnie/oglądać pod mikroskopem/życie sąsiadów” (wiersz „Miasteczka”).

  Autorka pisze więc o bywalcach dancingu w klubie Złota Jesień, panu Heńku „na krzywych kołach”, „Czerwonej Teresce”, Rudej wariatce, nienormalnej Agacie, pani Reni.

  Z wierszy Małgorzaty Stachowiak przebija zmaganie się z trudną codziennością, prozą życia.

  Wydaje się, że jedynie chwile poświęcone na pisanie dają autorce radość: „bo wiesz wtedy mam skrzydła/czasem cień po skrzydłach/w te inne jestem zwyczajnie garbata”  (wiersz „W te krótkie chwile”).  

   Podsumowując ten tomik powiem, że nie są to wiersze lekkie i wesołe, dające radość przeciętnemu, płytko myślącemu człowiekowi, który zagłębi się w ich lekturze. Są to w większości wiersze refleksyjne. Poważnego czytelnika zatrzymuje w nich prawda o szarej codzienności i zmusza do zadumy nad życiem i przemijaniem. Wiersze są bardzo prawdziwe i momentami wzruszające, świadczące o wrażliwości autorki i jej zdolności postrzegania tego, co wielu nie widzi lub nie chce widzieć a niektórzy poeci nawet o tym pisać.

 

 

Stanisław Dominiak

 

 

 


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

„poza linią…” Almanach Grupy Literackiej Sił Powietrznych

środa, 23 maja 2012 19:43

 

 

 

 

„poza linią…”

 

Almanach Grupy Literackiej Sił Powietrznych

 

 

 

 

   Almanach jest pokłosiem XVII Konkursu Literackiego „Ikarowe Strofy”, którego rozstrzygnięcie nastąpiło 23 października 2010 roku. W zbiorze znalazły się wiersze i proza 59 autorów, zarówno tych w mundurach jak i cywilów.

   Nie ma w tym nic dziwnego, bo latanie fascynowało ludzi od wieków. Podróżowanie samolotem stało się najszybszym środkiem transportu. Pokazy lotnicze, zawody szybowcowe, modelarskie, spadochronowe, zawsze  przyciągają fanów lotnictwa, że nie wspomnę o bezpieczeństwie strefy powietrznej Kraju co jest sprawą nadrzędną. I o tym m.in. mówią w swoich utworach, członkowie Grupy Literackiej Sił Powietrznych.

   Jan Zdzisław Brudnicki, autor wstępu do Almanachu, zauważa bardzo ważną rzecz: „Literatura - poza wieloma innymi rzeczami - stara się też ocalić napięcie, powagę i godność życia. Jest to szczególnie cenna właściwość w odniesieniu do środowiska lotniczego”.

   Po lekturze almanachu całkowicie się z tym zgadzam, bo te właśnie cechy wymienione przez Jana Zdzisława Brudnickiego znalazłem w wielu utworach poetyckich i prozatorskich  zamieszczonych w tej publikacji.

 

   Trzy wiersze z Almanachu posłużyły jako teksty piosenek: „Ballada o quasi-mieście” (Katarzyna Chyła), „Nim sen ogarnie” (Roman Flaga) i  „Nostalgia” (Ryszard Grundman). Autorem muzyki jest Piotr Golla.

 

  Na uwagę zasługują również fotografie wykonane przez Mirosława Cyryla Wojtowicza.

 

 

Stanisław Dominiak

 

 oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

„Spełnienie” – Leokadia Bajrakowska

środa, 23 maja 2012 19:35

 

 

 

 

„Spełnienie” – Leokadia Bajrakowska

 

 

 

 

   Leokadia Bajrakowska urodziła się w Sławkowie ale od 1945 roku związana jest z Wrocławiem. Ma na koncie publikacje w pismach lokalnych. Jej poezja i proza ukazały się w almanachach „Bariera Słowa”, wydanych przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich. Otrzymała wyróżnienia w XXIII Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim w Sławkowie (2008) i Nowej Rudzie. „Spełnienie” to trzeci tomik poetycki Leokadii Bajrakowskiej, wydany w 2010 roku. Zebrane wiersze odnoszą się do przeżyć autorki, mówią o przemijaniu.

   „Mówiłeś kocham – na zawsze/wierzyłam/były kwiaty czasem łzy (…) została fajka/zapach amfory/i kolce róż” (wiersz „Romans?”)

   W tomiku „Spełnienie” znalazły się też wiersze, których inspiracją są miejsca i zdarzenia związane z religią chrześcijańską.

  „Zastygłe bazaltowe szkielety domów/przypominają świetność i upadek miejsca/w którym dom Księcia Apostołów kościołem był” (wiersz  „Kafarnaum – Jego miasto”).

   Poezja pozwala również autorce przetrwać chwile chandry: „w poezji się chowam/z wierszy/barykadę stawiam” (wiersz „Poezjo dzięki”)

 

   Całe życie szukamy prawdy. Myślę, że poetka w jednym z wierszy przekazała nam odwieczną prawdę : „prawdy nie znalazłam/ ciekawość zaspokoiłam/ona ze mnie zadrwiła” (wiersz „Ciekawość”).

   Nie są to wiersze lekkie, wesołe, radosne. Wymagają od czytelnika powagi bo takie też są i w tym jest ich wartość. Polecam je ludziom, którzy cenią sobie bardziej walory przekazu niż kolorowe pustosłowie.

 

 

Stanisław Dominiak

 

 

 


oceń
1
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

„Mijanie” – Wojciech Białek

środa, 23 maja 2012 19:26

 

 

 

 

„Mijanie” – Wojciech Białek

 

 

 

 

   Publikacja książki „Mijanie” , wydana w 2010 roku, składa się z dwóch części: wierszy i aforyzmów, oprawnych w kierunku przeciwstawnym.

 

   W zebranych wierszach poeta zastanawia się nad ulotnością mijanych chwil i zdarzeń, sięga również do własnych przeżyć. Autor chciałby wiele z tych chwil zatrzymać: „Ogród szczęścia/jest kolorem w oczekiwaniu,/strużką nadziei na utrwalenie „ (wiersz „Ogród Szczęścia”). Jednym ze sposobów przeżywania tego co nas otacza jest zaproszenie do udziału w naszym życiu: „Zaprosiłem bez okazji/kosmyk wiatru z deszczu kroplą,/ smużkę słońca promienistą/ niby pannę zgrabną, wiotką.” (wiersz „Zaproszenie”).

   Każdego z nas nachodzą chwile refleksji kiedy to żałujemy, że czegoś nie zrobiliśmy, za czymś tęsknimy. Uczucie to nieobce jest również Wojciechowi Białek: „Najbardziej szkoda słów przemilczanych, dobrych i złych gdy nie lubiany, (…)I gdyby tak jeszcze pożałować/to co najbardziej serce smuci/co ukochane a już nie wróci” (wiersz „Czego żałuję”).

  Poeta chciałby coś po sobie zostawić: „czy gdzieś mnie zapisano,/abym mógł oddać otchłani niezmierzonej,/moje myślenie, które stanie się iluzją,/i ciało które rozpełznie w wieczności” (wiersz „Modlitwa”).

 

   W części poświęconej aforyzmom znajdziemy odniesienia do czasu, aforyzmy informacyjne, spostrzeżenia autora, aforyzmy odnoszące się do miłości, małżeństwa i sportu, historii i świata oraz sztuki.

   Myślę, że warto zapamiętać jakże życiowe słowa autora: „Mówienie prawdy jest warte prawdy, ale nie przyjaciół.”

 

 

Stanisław Dominiak

 

 oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

„Autoportret z pustką” – Ryszard Schreyner

środa, 23 maja 2012 19:13

 

 

 

 

 

„Autoportret z pustką” – Ryszard Schreyner

 

 

 

 

Autoportret z pustką” to 8 tomik serii „Poddasze Poetów”

 

   Ryszard Schreyner urodził się w 1964 roku w Nowym Tomyślu. Debiutował w 1988 roku w tygodniku satyrycznym „Szpilki”. Publikował wiersze w pismach: „Własnym Głosem”, „Akant”, „Razem”, „Przekrój”. Jest członkiem Stowarzyszenia Jeszcze Żywych Poetów w Zielonej Górze.

   Wiersze zebrane w tomiku pokazują refleksyjny stosunek poety do świata, mówią o doświadczeniach i przeżyciach autora. Wiersze mają zwięzłą, krótką formę. Wiele z nich to haiku. Oto dwie próbki: „ na środku drogi/śpi niezapominajka/ogromna radość”, „ptaki nadziei/przylatują z podbiałem/odchodzą z liśćmi”. Wiele mówi też wiersz bez tytułu: „wszędzie gdzie jestem/jest mój dom/i wszędzie/ślad swój zostawiam/kiedy przybywam/coś się rodzi/kiedy odchodzę/umiera/nigdzie/gniazda nie zostawiam/ja/wędrowny ptak”.

   Powiem tak: wiersze są dusza poety i odzwierciedlają jego osobowość. Warto było zagłębić się w lekturze tomiku „Autoportret z pustką” i czytając wiersze jednym tchem poznać autora bliżej, przez jego przemyślenia w wierszach zawarte.

 

 

Stanisław Dominiak

 

 oceń
1
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

KONKURS OGÓLNOPOLSKI

wtorek, 15 maja 2012 19:43

 

 

 

 

KONKURS OGÓLNOPOLSKI

 

 

 

 

 

 


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Czwartek, 10 maja 2012 r.

niedziela, 13 maja 2012 17:19

 

 

 

Czwartek, 10 maja 2012 r.

 

Spotkanie 10 maja miało charakter imieninowo wspomnieniowy. Mieliśmy wśród nas dwóch solenizantów Stanisławów, Stanisława Stanika i Stanisława Dominiaka. Wspominaliśmy też i uczciliśmy minutą ciszy pamięć naszego kolegi Stanisława Dymka, redaktora pisma Własnym Głosem i Ingeborgę Uzięmbło Tenerowicz - poetkę z Warszawy, która niedawno odeszła niespodziewanie.

Dalsza część spotkania miała charakter warsztatowo organizacyjny. Czytaliśmy oraz omawialiśmy swoje nowe wiersze i fraszki oraz zaplanowaliśmy spotkanie poetycko-malarskie w nowopowstałej "Galerii Piecowej" na 27 maja, gdzie będziemy czytać swoje wiersze a koledzy malarze będą tworzyć do nich tematyczne szkice obrazów. Jest to nowatorski pomysł naszego kolegi plastyka Jurka Dołżyka (też Stanisława z drugiego imienia).

 

 

 

Zdjęcia ze spotkania


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

opr. i foto. Stanisław Dominiak

 oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

SAP O/Żyrardów zaprasza 17 maja o godz 10.00 OK Arsus, ul. Traktorzystów 14

środa, 09 maja 2012 22:50

 

 

 

 

 

 

 


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Galeria Piecowa Przy Nowogrodzkiej

niedziela, 06 maja 2012 20:17

 

 

 

 

 

 

Galeria Piecowa Przy Nowogrodzkiej

 

 

 

 

     W siedzibie Warszawskiego RSTK, w sobotę 14 kwietnia 2012 roku, o godzinie 18.30, została otwarta „Galeria Piecowa”, której pomysłodawcami są artyści malarze: Katarzyna Puczyłowska i Jerzy Dołżyk – wiceprzewodniczący Warszawskiego RSTK. Swoją ideą zarazili innych, którzy chętnie wzięli udział w tym przedsięwzięciu.

    Nazwa galerii wzięła się od pięknego zabytkowego pieca kaflowego, znajdującego się w pomieszczeniu, w którym co każdy pierwszy czwartek miesiąca zwykli spotykać się członkowie sekcji literackiej.

  Zgodnie z założeniem twórców Galerii, ma ona być miejscem interdyscyplinarnych spotkań i kreowania potencjału środowisk twórczych zrzeszonych wokół Warszawskiego RSTK.

    Otwarcie "Galerii Piecowej" zainaugurowała wystawa malarstwa Jana Dila. Licznie zebranych twórców kultury powitała Prezes Warszawskiego RSTK – Krystyna Woźniak. „Galerię Piecową uważam za otwartą” - tymi słowami Katarzyna Puczyłowska, kurator wystawy, oficjalnie otworzyła galerię. O swojej twórczości opowiedział też autor obrazów – Jan Dil. Podkreślił, że obrazy, które mieliśmy możliwość zobaczyć na wernisażu w „Galerii Piecowej” są odzwierciedleniem jego emocji i nastrojów. Malarstwo Jana Dila to ekspresja i abstrakcja.

     W trakcie wieczoru, w myśl idei przyświecającej „Galerii Piecowej”, można było wysłuchać również poezji (m.in. Majki Mari Żywickiej–Luckner, Krystyny Woźniak i Zofii Sofim Mikuły). Piosenkę własnego autorstwa wykonała Maria Bednarek.

   Wieczór uświetnił występ zespołu muzycznego  "Lirnik i Tłum" w składzie: Renata Birska i Jerzy Dołżyk, wykonującego piosenki z repertuaru Jacka Kaczmarskiego.

  „Galeria Piecowa” przy Nowogrodzkiej to miejsce, w którym powstawać będą obrazy inspirowane wierszami, muzyką, i wiersze inspirowane obrazami. Będą odbywać się także cykliczne wernisaże i wieczory poetyckie z turniejami jednego wiersza, oraz koncerty muzyczne. 

     Z pewnością będzie to miejsce, w którym wszyscy twórcy będą czuli się jak u siebie.

 

 

Katarzyna Skoruch

 

 

 

Z djęcia z uroczystości

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 oceń
2
0

komentarze (2) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


wtorek, 23 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  157 451  

Kalendarz

« maj »
pn wt śr cz pt sb nd
 010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Galeria RSTK W-wa

O naszym bloogu

Prezentacja twórczości członków Grupy Literackiej Wena-RSTK Warszawa

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 157451
Wpisy
  • liczba: 523
  • komentarze: 150
Galerie
  • liczba zdjęć: 43
  • komentarze: 3
Punkty konkursowe: 0
Bloog istnieje od: 2838 dni