Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 205 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


Życzenia Wielkanocne

wtorek, 22 marca 2016 16:26

 

 

 

Koleżanki i koledzy

 

Z okazji Świąt Wielkanocnych

składamy Wam serdeczne życzenia

 

 

wielkanoc2.png

 

 

Zarząd W-RSTK

 

.


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Nasz Orzeł obskubany w kajdanach - Muzeum Sztuki Nowoczesnej - Emilii Plater 51

piątek, 18 marca 2016 15:10

 

 

 

 

Nasz Orzeł obskubany w kajdanach

 

Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Warszawa ul. Emilii Plater 51 - 3 marca 2016 r.

 

 

 

Prof. Godł. Pol..jpg

 

 

Zaintrygowany Naszym Polskim Godłem - oskubanym Orłem w koronie z kulą u szyi i łańcuchami na skrzydłach i nogach, - który był wystawiony przed wejściem do Muzeum Sztuki Nowoczesnej, - postanowiłem zwiedzić wystawę, która właśnie tam miała miejsce i do niej należał nasz Orzeł w kajdanach wystawiony pod rusztowaniem z chłopem na ulicę Emilii Plater 51. (Dawny dom meblowy Emilia)

 

Zobaczcie koleżanki i koledzy sami te „cuda”, jakie tam w środku wystawiono. Refleksje pozostawiam Wam, swoje wolę przemilczeć. Powiem tylko jedno, sztuka traci piękno, sprostacza się...

...jacy ludzie taka sztuka.

 

 

 

Tematami wystawy były:

 

. Po co wojny są na świecie. Sztuka współczesnych outsiderów.

. Chleb i róże. Artyści wobec podziałów klasowych.

. Życie w epoce postartystycznej.

 

 

 

Znalazłem też w folderze z wystawy taki tekst pana Jerzego Ludwińskiego:

 

Bardzo prawdopodobne, że dzisiaj nie zajmujemy się już sztuką. Po prostu przegapiliśmy moment, kiedy przekształciła się ona w coś zupełnie innego, coś, czego nie potrafimy już nazwać. Jest jednak rzeczą pewną, że to, czym zajmujemy się dzisiaj, posiada większe możliwości.

 

 

Poniżej przedstawiam pokaz filmowo-zdjęciowy z wystawy

 

 

Strzaka w dół.gif

 

 

 

Stanisław Dominiak

 

 

Zamieścił Stanisław Dominiak

.


oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

Zmarł nasz kolega poeta Tadeusz Maryniak.

środa, 16 marca 2016 20:13

 

 

 

 

krzyz-nekrolog.jpg

 

 

Drogie koleżanki i koledzy

 

 

Świeczka.gif

Świeczka.gif

 

 

 

 

Świeczka.gifpxb5rn2f01.png

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że zmarł nasz kolega poeta Tadeusz Maryniak.

Msza św. będzie odprawiona w poniedziałek 21.03.2016 o godz. 10:00 w Kościele Św. Tomasza Apostoła w Warszawie przy ul. Dereniowej 12 na Ursynowie. (metro stacja Imielin) Urna z prochami zostanie złożona w grobowcu na cmentarzu w Grodzisku Mazowieckim. 

 

Stanisław Dominiak

 

.

 


oceń
1
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Święto Kobiet 2016 r.

wtorek, 08 marca 2016 16:39

 

 

 

 

kwiaty wesołe.gif

 

Wszystkiego najlepszego w Dniu Święta Kobiet

życzą naszym Paniom

koledzy z Warszawskiego RSTK

 

 

.


oceń
2
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

"Malarski Świat Małgorzaty Rynarzewskiej" 3.03.2016 r.

niedziela, 06 marca 2016 15:07

 

 

 

 

W-RSTK Galeria przy Emilii Plater

"Malarski Świat Małgorzaty Rynarzewskiej"

 

 

Strzaka w dół.gif

 

 

 

 

Stanisław Dominiak

 

 

A oto kilka informacji ze strony artystki, które zamieszczone są w filmowym pokazie:

http://www.rynarzewska.com/

Malarski świat Małgorzaty Rynarzewskiej jest klarownym obrazem jej samej kobiety delikatnej i wrażliwej, a równocześnie silnej i zdecydowanej, bo odważnie budującej siebie, własne życie i warsztat artystyczny. Charakterologiczna prezentacja dokonuje się już na poziomie wyboru tematu. Jest nim kobieta wytworna, zadbana i świadoma swojego uroku, w strojach tak niecodziennych, że od razu kojarzących się z teatralnymi kostiumami, przybierająca wystudiowane pozy, słowem trochę nie dzisiejsza. Ale dlatego dzięki swej odmienności zapada w pamięć. Bohaterka obrazów Małgorzaty Rynarzewskiej poszukuje siebie, tworzy i kreuje, bo tylko w ten sposób kobieta jest w stanie walczyć o swoje prawa. Świadoma swojego piękna i siły jest uosobieniem tego co dla artystki najważniejsze w kobiecie. Nie jest to obraz niebezpiecznego wampa, czy też słodko naiwnej dziewczynki. To kobieta elegancka, zwiewna, delikatna, znającą swoją wartość, nieujarzmioną, swobodna i wyzwolona z “gorsetu konwenansów i stereotypów”. Uwodzi swoją eterycznością i tajemniczością. Wie jakie jest życie, dokonała wyboru, znalazła swoje miejsce i zbudowała własną pozycję. Zna walory swojego umysłu i ciała. Wiedza ta jest jej potrzebna by umiejętnie realizować plany i marzenia, by świadomie i w pełni przeżyć dany jej czas... Na wielkich płótnach są samotne, wychodzące na spotkanie albo po prostu kontemplujące swój wizerunek jak w lustrze. Mężczyzna rzadko pojawia się w obrazach Małgorzaty Rynarzewskiej, zwykle znajduje się gdzieś obok, jest ledwie nakreślony, anonimowy... funkcjonuje zawsze w tle zjawiskowej kobiety... Obrazy Małgorzaty Rynarzewskiej są sceną dla jednej aktorki i jej rekwizytów: kapeluszy, woalek, niezwykłych wachlarzy, barwnych futer i boa. Artystka z wielka dbałością oddaje kolor, światłocienie, faktury strojów, puszystość piór, gładkość jedwabiu, aksamitność tkanin. W tych postaciach nie pojawiają się zindywidualizowane, wyraziste twarze postaci, tu najważniejsza jest teatralizacja ich gestów i póz. Nastrój i klimat jej malarstwa, tajemnicze przeobrażenia, którym podlega bohaterka stanowią metaforę zachowań i emocji kobiety. Specyficznie skadrowane obrazy można połączyć w ciągi przedstawień... Walory kolorystyczne, kompozycyjne i fakturalne tego malarstwa powodują, że wpisuje się ono silnie w przestrzeń ekspozycyjną i z równą siłą oddziaływuje na odbiorcę.

 

 

Eliza Piotrowska

 

 

Wykonał i zamieścił Stanisław Dominiak

 

.


oceń
1
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

KSIĄŻKI EWY DANUTY BIAŁEK

sobota, 05 marca 2016 23:13

 

 

 

KSIĄŻKI  EWY DANUTY BIAŁEK

 

 

 1. PORADNIKI SAMOEDUKACJI

 

 

WYCHOWANIE DO ZDROWIA W RODZINIE, SZKOLE i ŚWIECIE

 

Pierwsza książka z cyklu WYZWANIA EDUKACYJNE. Edukacja dla każdego, SZTUKA ŻYCIA W ŚWIECIE. Jest „poradnikiem edukacji siebie”, zawiera szereg pojęć, a także, zgodnie z podejściem psychosyntezy – praktyczne ćwiczenia do własnego wykonania. Każda z wymienionych niżej książeczek stanowi całość sama w sobie i jednocześnie wszystkie razem tworzą całość.

 

 

BYĆ W ZGODZIE ZE SOBĄ, INNYMI I ŚWIATEM

 

Poprzez opisy i konkretne ćwiczenia Autorka pokazuje drogowskazy do tego jak być w zgodzie ze sobą, innymi i światem, a to pozwala budować zdrowe relacje. Bez wewnętrznej harmonii możemy jedynie tworzyć "chore rodziny i chore związki", a tym samym implantować i wzmacniać zaistnienie fizycznych objawów chorób, określanych jako "psychosomatyczne". Aby więc żyć zdrowo i szczęśliwie - należy zacząć od siebie, ponieważ tylko siebie jesteśmy w stanie zmienić, a to promieniuje na innych i świat wokół nas. Polecana dla wszystkich bez wyjątku.

Podobnie jak kolejne książeczki stanowi całość sama w sobie i jednocześnie tworzy całość z pozostałymi poradnikami.

 

 

JAK SIĘ UCZYĆ?

 

Kolejna książka z cyklu - "instrukcja obsługi siebie samego - czyli co i czego do czego używać?". Wewnątrz wiele "instrukcji obsługi": m.in. emocji, wyobraźni i wiele cennych, prostych ćwiczeń, pozwalających spojrzeć na uczenie inaczej. Wyjątkowo wartościowa zarówno dla nauczycieli, ale także dla młodych, aby "nauka szybciej wchodziła do głowy".

 

 

SŁOWO JAKO ENERGIA

czyli Psychoenergetyka słowa


Kolejna książka z cyklu "poradnik edukacji siebie". Zawiera wiele odniesień, zarówno do roli rodzica / wychowawcy jak i do pracy nauczycielskiej i każdej innej, związanej z ludźmi (w tym  lekarzy i pracowników medycznych). Jest szczególnie ważna w uświadomieniu sobie oddziaływania słów na drugą osobę, ponieważ słowa mogą zarówno leczyć jak i  ranić. Warto więc wiedzieć, jaką energię niesie wypowiadane przez nas słowo, gdyż po latach - trzeba już tylko terapii i to nie tylko innych, ale przede wszystkim nas samych.. Polecana dla rodziców, pedagogów/wychowawców jak i lekarzy.

 

 

JESTEŚMY JEDNĄ WIELKĄ RODZINĄ


Kolejna ważna książka z punktu widzenia wychowania "do zdrowia i harmonijnego rozwoju". Pozwala spojrzeć szerzej na rozwój dziecka, jak i pogłębić własne możliwości wspierania, opieki, miłości, także obejrzeć swe lęki, przyzwyczajenia, nawyki i programy, aby je ulepszyć i uzdrowić - dla dobra siebie, dzieci i świata. Daje wgląd we własne wzorce miłości, relacji, działania, dziecko w sobie, własną rodzinę (także w sobie), świadomość i odpowiedzialność, stawanie się - dojrzewanie przez całe życie. Pokazuje, jak być bliżej siebie i co to znaczy Człowiek, jak również jak być bliżej innych. Na zakończenie uświadamia, że jesteśmy tak naprawdę jedną wielką rodziną ludzką (pochodzącą od jednych rodziców). Wyjątkowo inspirująca dla bogatego i szczęśliwego własnego rozwoju i wspierania dziecka. Polecana dla wszystkich bez wyjątku.

 

 

SZKOŁA ŻYCIA

 

Zawiera wiele cennych ćwiczeń do własnego wykonania i spojrzenie na życie z pozycji połączenia wiedzy i doświadczenia – czyli życiowej mądrości. Bardzo cenna pomoc dla wszystkich pragnących zrozumieć lepiej życie i własne doświadczenia, które nas spotykają i czego nas uczą. Wyjątkowo inspirująca dla wszystkich pragnących żyć zdrowiej, ciekawiej i szczęśliwiej.

 

 

SZKOŁA EMOCJI

 

Wprowadza wiele cennych, prostych ćwiczeń do własnego wykonania, aby radzić sobie lepiej z emocjami, stresem w różnych sytuacjach w „szkole życia". Wyjątkowo ważna dla tych, którzy najpierw reagują, a potem obserwują, co zrobili i dlaczego. Niezbędna szczególnie dla rodziców i nauczycieli, także studentów.

 

 

ŚWIADOME RODZICIELSTWO

 

Zawiera wiele cennych informacji, a przede wszystkim bezcennych ćwiczeń dla rodziców - szczególnie młodych, do własnego wykonania, aby zrozumieć, jak wychowywać młode pokolenie. Mogą to zrobić zaglądając „do siebie", dla sprawdzenia i zweryfikowania własnych wzorców, celem uświadomienia sobie (i nie popełnienia błędów) "co mi służyło dzieciństwie, a co raniło?, oraz co mogą wspierać w dziecku, jako jego własne (jak w nasionku), czyli jego program na życie, zawarty już w nim samym.

 

 

BYĆ KOBIETĄ

czyli instrukcja obsługi siebie, czyli czego i czego do czego używać?

 

Wyjątkowo inspirująca książeczka - polecana głównie kobietom, aby znalazłszy „minutę dla siebie" i mogły przyjrzeć się swoim przestrzeniom życia i zaczęły je nieustannie ulepszać. Zaniedbanie bowiem prowadzi do różnego rodzaju chorób, określanych jako cywilizacyjne lub psychosomatyczne; a zadbanie o siebie - wspiera zdrowie na długie lata, pozwala żyć bardziej szczęśliwie i radośnie. Pomocna we wszystkich dziedzinach życia. Zawiera proste, a jak bezcenne ćwiczenia do własnego wykonania - do obejrzenia siebie „jak w lustrze" i „poprawienia" tego, co wymaga „retuszu", koloru, jasności... a może głębszego „przekopania” przeszłości, aby ustanowić nowe wzorce i pozwolić sobie na "nowe narodzenie" do innej, wspaniałej przyszłości - dla siebie, bliskich i świata.

 

 

PORADY MAŁEJ EWUNI DUŻEJ EWIE

Zacieśnianie związków w sobie

 

Książka powstała na bazie własnych doświadczeń z wewnętrznym dzieckiem i zawiera ponad 40 porad „małej Ewuni - dużej Ewie". Wyjątkowe, niepowtarzalne obrazy, skojarzenia, pełne szczególnej, życiowej mądrości. Bezcenna książka, pozwalająca zrozumieć sens trudnego dzieciństwa i czerpanie siły na życie i kreatywność z „mądrości dziecka w sobie". Polecana głównie kobietom (także matkom małych jeszcze dzieci), które mają problemy z dokonywaniem wyborów, poczuciem własnej wartości, a przede wszystkim znalezieniem właściwej drogi dla siebie, sensu życia i bycia sobą w pełni.

 

 

2. KSIĄŻKI FILOZOFICZNE (refleksyjne)

 

 

O SENSIE ŻYCIA

 

Wyjątkowa książka - refleksja nad życiem autentycznym, pozwalająca wejść głębiej w korzenie problemów życiowych i zdrowotnych, uformowane w dzieciństwie - w przeżyciach i wzorcach jednostkowych i sposobach reagowania dziecka na sytuacje trudne. Poprzez krótkie i dłuższe fragmenty narracyjne, zarówno subiektywne jak i obiektywne, książka prowadzi systematycznie Czytelnika w ogląd konsekwencji życiowych doświadczeń w różnych sferach życia. Jakość narracji na przestrzeni kartek wciąga go w dramat jednostkowego życia. Gdzieś od połowy książki uważny Czytelnik może uchwycić przebijające się gdzieś na obrzeżach „światło w tunelu", ukazujące mądrość organizmu do regeneracji, odradzania, uruchamiania mechanizmów autoregulacyjnych,...dawania życiu kierunku i celu...

Książka pozostawia Czytelnikowi możność odpowiedzi na zadane w tytule pytanie i to zarówno dla jednostkowego życia, jak i szerszego zrozumienia ŻYCIA jako całości. Polecana dla tych, którzy szukają w życiu głębszego sensu.

 

 

MIŁOŚĆ MA WIELE IMION

 

O miłości napisano wiele na przestrzeni epok i stale jest ona tematem zarówno poezji, prozy, jak i innych sztuk pięknych...ponieważ miłości tak naprawdę uczy nas życie. Stąd nigdy o niej zbyt dużo, ani zbyt głęboko.

Książka powstała zarówno z doświadczeń osobistych jak i poradnictwa  i warsztatów dla kobiet, prowadzonych przez lata przez Autorkę. Pisana jest więc życiem i oglądem problemów,  dotyczących zarówno miłości w sensie relacji męsko-damskich, jak i bardziej ogólnym, zrozumienia miłości w szerszym wymiarze. Pokazuje jej przestrzenie...jak i głębię przeżywania, od zmysłowej...do duchowego jej wymiaru. Bezcenna w rozwoju każdej osoby - jej człowieczeństwa i uczenia się miłości - aby stawać się nią na przestrzeni swego życia i dzielić się nią z innymi i wszystkim wokół.

Gdy nie mamy miłości do siebie...jest ona wewnątrz zablokowana...jak mamy ją dzielić, a tym bardziej dostawać?...Ponieważ miłość jest tym, kim/czym jesteśmy....i tylko poprzez odkrycie jej w sobie możemy rozdawać ją światu...napisała Autorka

Polecana dla wchodzących w życie młodych osób dla zrozumienia, że miłość ma w każdym z nas „głębokie korzenie" i całe życie jest  stale aktualną „lekcją" do odrobienia.

 

 

DOKĄD ZMIERZASZ CZŁOWIEKU? MODEL EDUKACJI DLA PRZYSZŁOŚCI

 

Praca zbiorowa, powstała jako efekt „wyjątkowej” autorskiej I Konferencji Naukowej pod w/w tytułem, z okresu istnienia Stowarzyszenia „Edukacja dla Przyszłości”, przeprowadzonej w całości przez Autorkę, jako zajęcia warsztatowe dla uczestników, z których żaden nie wygłaszał referatu. Były one jednak zamieszczone w książce. Cały przebieg tej konferencji wraz z pytaniami autorki i refleksjami uczestników w trakcie i po konferencji, stały się treścią niniejszej publikacji. Co z tego wynikło, może przekonać się czytelnik, który jest zainteresowany przyszłością edukacji oraz świata.

 

 

3. POEZJA

 

LIRYKI NA NOWO

Wiersze o miłości

 

Bardzo głębokie wiersze o miłości, wyrażania jej w wielu jej odsłonach.. od intymnych, po zrozumienie jej znaczenia w życiu każdego człowieka, jej wielu imion. Prezentowane wiersze są innym środkiem wyrażania tego, co zawarte jest w książce Autorki MIŁOŚC MA WIELE IMION. Wiersze w niniejszym tomiku ułożone są w taki sposób, aby pokazać twarze miłości - od uwarunkowanej,  zmysłowej i pełnej uczucia i huśtawki emocjonalnej - do miłości bezwarunkowej, obdarzającej osobę za samo zaistnienie w naszym życiu.

Polecana zarówno dla starszych, którzy znają  niektóre „oblicza miłości", ale przede wszystkim dla młodych, dla uświadomienia sobie szerokości i głębi ludzkich doświadczeń i ich nieustannej ich aktualności - póki żyjemy.

 

 

4. LITERATURA DLA DZIECI

 

 

BAJKI DLA MOJEJ WNUCZKI

(na jej specjalne zamówienie), pisane  życiem

 

Zamieszczone w tomiku 20 bajek powstało na specjalne życzenie jednej z moich wnuczek (wtedy lat 5) w trakcie kilkudniowego wspólnego pobytu oraz zabaw, wymyślanych przez nią. Jedną z zabaw były „spotkania z autorką", które stały się dla dziewczynki wyjątkowym przeżyciem, gdyż nie spodziewała się, że z jej powodu i pod jej wpływem powstaną (także) bajki. Tematów do nich dostarczał każdy wspólny dzień, wspomnienia, na które zgłaszała zapotrzebowanie oraz nowe pomysły, które rozbudowały się  w wydarzenia, inspirowane moją wyobraźnią.

 

 

5. KSIĄŻKI DEDYKOWANE ZROZUMIENIU CZŁOWIEKA I JEGO CHOROBY I ZDROWIA ORAZ POWROTU DO ZDROWIA

 

 

FIBROMIALGIA

A JEŚLI ISTNIEJE NADZIEJA NA WYZDROWIENIE?

 

Pierwszy poradnik dla osób po 45 roku życia, cierpiących na jedną z chorób cywilizacyjnych, o trudnych do zdiagnozowania objawach, zaliczanych do chorób reumatycznych o nieznanej etiologii - Fibromialgii. Oparta na autentycznym przypadku i zastosowanych niekonwencjonalnych metodach wspierania holistycznego (całościowego) zdrowia, opisana przez długoletniego naukowca w dziedzinie medycyny/immunologii/promocji zdrowia, wypraktykowana na sobie z pozytywnymi skutkami. Pozwala na szerokie widzenie zarówno przyczyn  (korzeni choroby), jak i skutków oraz całościowe podejście do wspierania zarówno tego, co uszkodzone, zaniedbane, nieświadome, jak i tego, co nadal zdrowe i pełne życia.

 

 

EDUKACJA ZDROWOTNA W PRAKTYCE

 

Książka wyjątkowo ważna dla wszystkich, którzy chcą lub zajmują się edukacją zdrowotną od strony teorii, a mało znających praktykę. Także dla tych, którzy chcą i potrzebują wprowadzić w swoje życie zdrowe wzorce dla siebie i rodziny.

 

Zawiera przede wszystkim w skondensowanej formie teorię niezbędną do zrozumieniu siebie – „edukację o sobie”, a przede wszystkim zalety jej dla swojego życia w dalekosiężnej perspektywie - począwszy od dzieci.. na dorosłych kończąc, aby „nie trzeba było w przyszłości terapii", gdy edukacja nie przyszła na czas.... Jest więc wprowadzeniem do teorii i jej ugruntowaniem w praktyce. To, co jednak jest w niej najcenniejsze, to opinie studentów, którzy w trakcie 5-30 godzin uczelnianych zajęć warsztatowych zrozumieli, co znaczy dla nich zdrowie. Bezcenna dla nauczycieli, rodziców, pracowników nauki i wszystkich zajmujących się ludźmi.

 

 

PSYCHOSOMATYCZNE, EMOCJONALNE I DUCHOWE ASPEKTY CHORÓB ZE STRESU

 

Wyjątkowa książka, pozwalająca uświadomić sobie głębokie korzenie wielu chorób cywilizacyjnych, wywołanych stresem. Przynosi fundamentalne zrozumienie przyczyn – jakimi są zdeponowane w ciele emocje, przechowywane przez lata (często od dzieciństwa), będące „bombą” ze spóźnionym zapłonem, działających z ukrycia autodestrukcyjnych  ładunków. Dlatego choroby te noszą coraz częściej nazwę „chorób energetycznych”.

Wyjątkowo cenną jest zarówno część teoretyczna, oparta na najnowszych światowych doniesieniach naukowych, jak i część praktyczna (w postaci opisu wielu stosowanych technik i ich efektów), która potwierdza zawarte w pierwszej części teorie. Najważniejszym jest jednak własny przykład Autorki, „będący „żywym autorytetem tego” co opisuje i że to działa.

Uzdrowienie tego rodzaju chorób jest wieloaspektowym oddziaływaniem na wszystkich poziomach siebie (fizycznym, mentalnym, emocjonalnym i duchowym). Tylko od nas zależy wybór – zdrowia czy choroby i tylko my możemy siebie z nich uzdrowić – poprzez podjęcie decyzji, co z tym zrobić i dedykowanie siebie tej pracy.

Bezcenna książka zarówno dla środowiska lekarzy, psychologów, jak i wszystkich tych, którzy chcą zrozumieć siebie, odzyskać  i zachować zdrowie oraz zależy im na zdrowiu własnych dzieci / wnuków i kolejnych pokoleń.

 

 

DROGA POWROTNA OD CHOROBY DO ZDROWIA

 

Książka oparta jest na indywidualnym doświadczeniu autorki, naukowca w dziedzinie medycyny, ale i praktyka-psychosyntetyka, poddającego refleksji własne problemy zdrowotne, ciągnące się od wczesnego dzieciństwa i leczone przez długie lata objawowo, a nie przyczynowo. Napisana jest w formie pamiętnika i refleksji nad konkretnymi objawami różnorodnych dolegliwości, a jednocześnie zachęca czytelnika do refleksji nad przeczytanymi rozdziałami i jednocześnie do bezpośredniego działania, aby rozpocząć własną drogę powrotną do zdrowia.

 

 

6. KSIĄŻKI BĘDĄCE FUNDAMENTEM DLA ZROZUMIENIA TEORII i ZASTOSOWANIA JEJ W PRAKTYCE

 

 

PSYCHOSYNTEZA. TEORIA I PRAKTYKA.

POMOST DO INTEGRALNEJ PSYCHOLOGII.

 

Książka jest podsumowaniem blisko 8 lat prowadzonych zajęć warsztatowych. Zawiera podstawową teorię na temat psychosyntezy oraz przede wszystkim opinie uczestników zajęć warsztatowych (zarówno pojedynczych jak i cyklicznych, przygotowujących do bycia trenerem/edukatorem psychosyntezy), głównie nauczycieli, psychologów, pedagogów, także lekarzy. Wiele cennych opisów indywidualnych doświadczeń oraz mądrości życiowej, „odkrytej” przez uczestników w trakcie zajęć.  Polecana dla wszystkich pragnących poznać psychosyntezę jak i na drodze osobowego i duchowego rozwoju, celem równoważenia obydwu wymiarów. Jest to drugie wydanie książki PSYCHOSYNTEZA W EDUKACJI. WZRASTANIE SAMOŚWIADOMOŚCI CZŁOWIEKA.

 

 

CZŁOWIEK KWANTOWY

 

Budowanie fundamentów pod zintegrowane podejście do zdrowia i rozwoju człowieka.

 

Pierwsze tego rodzaju zintegrowane podejście do zdrowia i rozwoju człowieka, bazujące na najnowszych teoriach dotyczących świadomości, miejsca człowieka w Kosmosie, fizyce kwantowej, energetycznej koncepcji człowieka i jej odniesieniach, zarówno w starożytnych systemach leczenia i uzdrawiania, jak i w medycynie i psychologii energetycznej - jako fundamentach medycyny zintegrowanej. Konieczne dla przyszłości i budowania systemu wychowania i pedagogiki holistycznej, wspierania zdrowia oraz zrozumienia fenomenu SPA&Wellness.

 

 

 7. ZASTOSOWANIE TEORII W PRAKTYCE – SYNTEZA WIEDZY DLA „EDUKACJI DLA PRZYSZŁOŚCI”

 

 

WYCHOWANIE DZIECKA

W kierunku zdrowia i harmonii w sobie i świecie

 

Jest to wznowienie uzupełnionego wydania „Zrównoważonego rozwoju dziecka w świetle nowych wyzwań“ z 2008 roku (Oficyna Wydawnicza IMPULS). Jak pisze Autorka we wstępie: książka jest hołdem dziecku we mnie, które przez lata przypominało mi, że wszystko co dotyczy mnie jest żywe, obecne, choć głęboko „zakopane“ i wymaga uwagi, a przede wszystkim wyjścia naprzeciw fundamentalnej potrzebie bezwarunkowej miłości i akceptacji jego obecności. Potrzebuje ono bowiem nieustannej troski o harmonijny (zrównoważony) rozwój i wspieranie zdrowia na wszystkich jego poziomach.

Książka jest propozycją skierowaną do twórców programów edukacyjnych: dla nauczycieli, także tworzenia edukacji rodziców - wychowania do zdrowia, aby po latach nie trzeba było terapii w wielu sferach życia. Tym samym jest częścią całożyciowej edukacji.

Oby starczyło nam wyobraźni i cierpliwości na ten nieustanny kontakt z fundamentalnym fragmentem nas samych, korzeniami naszej historii, dla budowania harmonii w sobie, dziecku, rodzinie i świecie – konkluduje Autorka.

 

 

KREATORZY ZMIANY

 Budowanie społecznej synergii dla nowej jakości życia w świecie

 

Książka jest apelem do kreowania zmian w swoim życiu, które są podstawą do wszelkich społecznych przemian. Jest zaproszeniem do tworzenia oddolnego ruchu ludzi dobrej woli, kreujących pozytywną zmianę w otoczeniu.

Książka składa się z 3 części: Część pierwsza – jest formą przesłania do współczesnych kobiet, których budzący się potencjał jest coraz bardziej widoczny na zewnątrz (i dostrzegany przez nie same, szczególnie młode pokolenie) i potrzebuje nadania mu kierunku, obudzenia wewnętrznej motywacji. Do tego potrzebne są Mentorki, starsze doświadczeniem i młode duchem, które same przeszły tę drogę, rozumiejąc sens zmian w szerszym kontekście, nie tylko osobistym, ale w szerszej skali, w kierunku kreowania równowagi – społecznej harmonii.

Część druga – ukazuje pewne humanistyczne i etyczne aspekty życia, dotyczące każdego, ujawniające społeczne trendy, czy systemy wymagające zmiany, artykułując te potrzeby w szerszej skali (także globalnej).

W części trzeciej – zawarto niektóre przykłady tworzonych od lat inicjatyw (na świecie i w Polsce), pokazując podwaliny i kierunek cywilizacyjnych zmian. Stanowią one przyczynek do refleksji, gdzie jesteśmy teraz, jako jednostki i inspiracje do dokonania stosownego wyboru: kreowania pozytywnej przyszłości siebie i świata lub jego zagłady.

 

 

LIDERZY JUTRA

Nowa przedsiębiorczość w trakcie cywilizacyjnej zmiany

 

Żyjemy w czasach ogromnych zagrożeń dla ludzkości i świata, z którymi jesteśmy konfrontowani na co dzień. Dotyczy to w szczególności zatrucia środowiska czy zmian klimatycznych i tego konsekwencji w sytuacji zdrowotnej człowieka, jak i wielości kryzysów w różnych sferach życia. Stwarza to wielkie wyzwania, w tym dla przedsiębiorczości, która musi adaptować swoje cele osiągania zysków do w/w wyzwań. Wymaga też przewartościowania priorytetów na ochronę środowiska i Ziemi, także „jakości” człowieka i stwarzania biznesu, włączającego ludzkie wartości, służąc poszanowaniu życia na Ziemi. Pozwolą one przywrócić harmonię, zarówno w sobie jak i w świecie.

Książka nie pozostawia złudzeń co do sytuacji, jaką spowodował człowiek na przestrzeni wielu lat. Niemniej daje nadzieję na przyszłość, jeśli podejmiemy wyzwanie już teraz, budując biznes, ale przede wszystkim przygotowując lidera „jutra”.

Obyśmy obudzili się na czas, tworząc lepsze jutro już od dzisiaj!- kończy Autorka

 

WELLNESS. ZDROWIE od-NOWA

Innowacje w zdrowiu – integralne podejście   

 

Żyjąc w czasach różnego rodzaju zmian, a przede wszystkim klimatycznych, ekologicznych, także gospodarczych czy politycznych, WELLNESS jest wyzwaniem dla współczesnego człowieka wzięcia odpowiedzialności za zdrowie w swoje ręce. To on ma przed sobą perspektywę kreacji nowej rzeczywistości, mając świadomość własnego sprawstwa. Może on kontrolować więc swoje myśli, emocje, wyobraźnię, jak tez odżywianie, aktywność i pracę dla innych, w której będzie realizował siebie, nie dopuszczając do zagłady zarówno siebie, kolejnych pokoleń jak i świata.

Wellness = dobrostan – to droga do przyszłości, perspektywa jakości życia, przyjaznych relacji z ludźmi i otoczeniem (przyrodą), to także nieustająca dbałość o nią. To świadome życie, prowadzące do odnowy moralnej, nieustanna całożyciowa edukacja – uczenia i samowychowania do zdrowia i dobrostanu. To rozwój pełnego potencjału człowieka, prowadząc do jego spełnienia.

Wellness – Zdrowie od-Nowa, to także tworzenie nowego systemu opieki zdrowotnej, opartej o uczenie o zdrowiu i dobrostanie. Książka jest  zaproszeniem dla specjalistów różnych branż, do tworzenia Sieci Wellness i całożyciowej „edukacji do zdrowia”, aby potem nie trzeba było terapii. Jest zapowiedzią tego, w czym już żyjemy, pokazaniem kolejnego kroku, odnowy duchowego wymiaru życia i człowieka, tworzenia od-nowa podstaw tej edukacji. Jej celem jest wspieranie zdrowia i dobrostanu we wszystkich przestrzeniach życia, regeneracji i rewitalizacji natury w sobie i w przyrodzie.

Książka polecana jest nie tylko środowisku ściśle medycznemu i jego studentom, ale psychologom, całemu gronu sfery Wellness i coachingu zdrowia i życia, wychowania fizycznego i fizykoterapii, ale również pedagogom, nauczycielom i rodzicom. Jest ważna także dla dziennikarzy, socjologów oraz specjalistów zarządzania kadrami, także dla profesjonalistów rolnictwa i weterynarii, jak też ekologii… Ale najważniejsza jest dla każdego indywidualnego człowieka, dla jego przyszłości w zdrowiu czy chorobie. To nas świadomy wybór właśnie teraz.

 

 

WZRASTAJ AŻ POD NIEBO!

SAMOROZWÓJ LIDERA JUTRA

 

To kolejna książka z cyklu „syntez”, jednak w odróżnieniu od „Liderów jutra”, jest ona praktyczna. WZRASTAJ AŻ POD NIEBO! Samorozwój lidera jutra w postaci podanych dokładnie opisów doświadczeń do własnego rozwoju i wykonywania. Gdy nie będziemy kontrolować rozwoju i zaburzymy proces wzrastania, to staniemy się ofiarami własnych skostniałych przekonań i niezdrowych nawyków, oraz cywilizacyjnych chorób, nękających coraz bardziej ludzkość. Autorka służy tutaj jako przewodniczka po meandrach siebie, aby harmonizować to co nadal czeka na ekspresję lub to, co nadmiernie wybujałe. Pomaga więc nadać kierunek wzrastaniu każdej osoby, ale tylko ona – każda osoba, może przejąć ster rozwoju w swoje ręce i otworzyć drzwi do bogactwa w niej, które domaga się wyrażenia. To jest wyzwanie dla każdego, a jednocześnie wezwanie dla tych, którzy chcą przetrwać w czasach globalnych kryzysów, z klimatycznym włącznie.

 

.


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Ewa Danuta Białek

sobota, 05 marca 2016 22:27

 

 

 

900x1300 modified modified.jpg

 

 

Dr Ewa Danuta Białek

 

– uzyskała w latach 80-tych XX w. doktorat z immunologii i zrobiła specjalizację z diagnostyki klinicznej. Pionierka psychosyntezy w Polsce (psychologii „z duszą”). Reprezentuje zintegrowane (systemowe, holistyczne) podejście do zdrowia i rozwoju człowieka. Długoletnia nauczycielka akademicka w Akademii Medycznej i Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie – 23 lata (adiunkt). Absolwentka studiów podyplomowych z psychologii w Summit University (USA) i kursów trenerskich psychosyntezy menadżerskiej i organizacyjnej (IAMOP - USA) oraz Life/Master Life Coach (American University of NLP-USA). Ukończyła Psychosynthesis Coach Training oraz Coaching for Personal Wellbeing, cerytfikowane przez CCE (USA) oraz dziesiątki innych kursów, zarówno w kraju, jak i za granicą. Uczy się po dzień dzisiejszy. W 2004 roku stworzyła Instytut Psychosyntezy, który prowadzi do chwili obecnej, szkoląc grupy i konsultując indywidualne osoby, jak być zdrowym i jak realizować siebie.

Dr Ewa D. Białek jest naukowcem z pasji, zgłębiając zagadki funkcjonowania człowieka, jego zdrowia i choroby. Po latach własnych problemów zdrowotnych, ciągnących się od najwcześniejszego dzieciństwa (jej ojciec był więźniem politycznym, a rodzina była inwigilowana przez lata), zrozumiała i uzdrowiła własne dolegliwości. Jako „wartość dodana” Ewa Białek zaczęła tworzyć model „edukacji dla przyszłości” bazując na psychosyntezie – aby potem nie trzeba było terapii (tak jak w jej przypadku). Dedykowała tej pracy wiele swych artykułów naukowych, książek i organizowanych przez siebie konferencji. W latach 1997-2004 powołała Stowarzyszenie „Edukacja dla Przyszłości”, prowadząc swoje programy autorskie dla dzieci i nauczycieli p.t. „Wychowanie do zdrowia w rodzinie, szkole i świecie” oraz „Edukacji o sobie”, otrzymując 10-krotnie dofinansowanie z MEN. W tym czasie występowała na wielu konferencjach edukacyjnych, akademickich w kraju i na świecie, prezentując swe wykłady i warsztaty, dotyczące kształcenia nauczycieli, edukacji psychosomatycznej i „edukacji dla przyszłości” (m.in. w Pradze, Budapeszcie, Rzymie oraz na World Forum w Catherine St. College w Oxfordzie w 2012 r.)

Dr Ewa D. Białek jest autorką ponad130 artykułów, 30 książek oraz programów autorskich, które prowadziła w różnych uczelniach. W jej twórczości można wyróżnić zarówno różne formy, jak i kierunek rozwoju: od edukacji o sobie, teorie (dla zgromadzenia bazy wiedzy dla praktyki), aby zastosować je „na sobie”, a następnie służyć innym swoją życiową mądrością. Ostatni cykl jej książek dotyczy syntez – dla zastosowania ich w „edukacji dla przyszłości” dla różnych środowisk.

Autorskie programy Ewy D. Białek znajdują się także na stronie Unii Europejskiej EU: Vision of Open Education 2030:

Dr Ewa D. Białek jest członkinią kilku organizacji międzynarodowych, a w tym: European Federation for Psychosynthesis Psychotherapy, Komitetu Redakcyjnego International Society of Personalized Medicine (Japan) oraz International Council for Self-Esteem, jak również  „Dydaktyki Literatury i kontekstów”. Jest ekspertem zewnętrznym NCBiR.

W lipcu 2016 roku Dr Ewa D. Białek będzie występowała z referatem p.t. “The Social Education or the Extermination, and probably Mass Therapy?" na XI ISUD World Congress (The International Society for Universal Dialogue)

 

www.psychosynteza.pl

www.wellnesscoachingps.com

www.creatorsofchange.eu

http://www.facebook.com/ewa.bialek1

http://www.facebook.com/ksiazkicoachingBialekEwaD

http://linkedln.com/PsychosyntezaWarsaw

http://www.twitter.com/nowenarodzenie

http://www.yourtango.com/myblog/159787

 

 

 

 

Poezja Ewy Danuty Białek

 

 

Strzaka w dół.gif

 

 

LIRYKI NA NOWO

(wiersze o miłości)

 

 

ZROZUMIENIE

 

Chcę i potrzebuję wiedzieć więcej

co myślisz i czujesz,
gdy jesteś przy mnie lub cię nie ma
bo dla mnie ważny jest kontakt,
który wychodzi poza ciało i zmysły.

Chcę i potrzebuję wiedzieć więcej,
gdyż nie potrafię żyć w ciemności,
nawet gdy oznacza ona niewiedzę,
potrzebuję światła, aby widzieć głębiej,
bo to pozwala mi być autentyczną
ze wszystkimi mymi zmysłami i talentami.

Każda przestrzeń oznacza dla mnie kierunek
martwa cisza potrzebuje nadania jej życia.
Jeśli gdzieś jesteś, a nie ma komunikatu od ciebie
gubię się, potrzebuję światła
aby oświetlić ciemność, która mnie otacza.

Życie we mnie domaga się wyrazu
każdy sygnał we mnie to bowiem objaw wzrostu.
Jeśli jesteś, a nie ma cię przy mnie
to moje ja sięga więcej, aby być bliżej
i odnajdywać ciebie, gdy cię nie czuje obok.

Wtedy ja chcę zrozumieć
powody, które wywołują we mnie to
co czuję i myślę w związku z tobą.
Dzięki temu, nie wiedząc nic więcej o tobie
zaczynam rozumieć więcej o sobie z twego powodu.

To oglądanie nie wymusza niczego od ciebie
nie zadaje pytań, ani oczekuje odpowiedzi.
Wyzwala ze mnie napięcia
rozjaśniając ciemność, która ustępuje drogę światłu
i zrozumieniu siebie,
zostawiając ciebie w spokoju,
a nawet więcej,
dając mi zrozumienie twojej wolności

do odpowiadania kiedy zechcesz
lub nie odpowiadania wcale.

Wtedy dziękuję ci za brak jakiejkolwiek odpowiedzi,
która pozwala mi uwierzyć w swoje moce
znajdowania odpowiedzi w sobie
na stan mego ciała, umysłu i ducha
z powodu tego, że jesteś kimś dla mnie,
kto budzi we mnie myśli, emocje, uczucia,
które potrzebuję rozumieć.

Wystarczy więc jedynie twoje istnienie
aby ono wywoływało we mnie echo
potrzebne mi do zrozumienia

moich reakcji na to, że jesteś.
Dzięki temu rozumiem bardziej
siebie poprzez oddźwięk,

który budzisz we mnie.

 

 

DALEKOŚĆ

 

Jak mam wyrażać siebie do ciebie

Gdy dzielą nas tysiące mil

Jak mam odczuwać bliskość

Gestu, dotyku, słowa

Gdy dalekość wokół brzmi.

 

Jak mam wyjaśnić sobie słowo

Dalekość dziwnie rozdziela mi

Przestrzeń i czas nierówno biegną

Jak mam być blisko

Gdy dalekość w uszach mych brzmi.

 

 

SKNOTA

 

Znowu przyszła tęsknota,

na progu serca usiadła
nie mówiąc żadnego słowa

smutek na skrzypcach smyczkiem wiodła.

Czemu szczypiesz i gnieciesz,

czemu ściskasz i smęcisz
grając rzewne melodie

na strunach mej pamięci.

To co było nie wróci,

choćby cudem się zdało,
szkoda sił oraz czasu

by zatrzymać się miało.

Czas porzucić tęsknoty,

przeszłość całą, czar wspomnień
a dać przestrzeń marzeniom

 o przeszłości zapomnieć.

Puść marzenia na wolność,

niech rozsnują nić złotą
pleć z niej splot pożądany,

barwy, miejsca oplątuj.

Ożyw swą obecnością,

uczuć wiązkę w nie wplataj.
nadaj życie obrazom,

kołysz i w niebo wzlatuj.

Zamiast tym co minęło,

zajmij się tym, co chcesz stworzyć,
żyj tym, upiękniaj, koloruj,

zacznij to mnożyć.

Cały czas się więc wspinaj,

zmieniaj wczoraj na dziś,
przemień smutek na radość,

twórz co jutro ma przyjść.

 

 

INSTYNKT

 

Zawierzyłam instynktowi, aby wyjść ci naprzeciw

Czując bardziej, a nie wiedząc nic o tobie

Posłuchałam sygnałów, co grały we mnie

Gdy pojawiłeś się przy stoliku, zagadnąwszy,

Widząc mnie po raz pierwszy.

 

Zawierzyłam instynktowi,

Magicznej alchemii magnetycznej wibracji

Aby odpowiedzieć na zadane mi pytanie.

Nie mam zwyczaju wychodzić naprzeciw nikomu

I rozmawiać, gdy kogoś nie znam.

 

Zawierzyłam odczuciu wiatru,

Który wywoływał we mnie delikatne prądy

Poruszającego się powietrza między nami.

Poddałam się falowaniu, które kołysało me doznanie

To przybliżając lub oddalając mnie od ciebie.

 

Zagłębiłam się w doznania,

Wyczuwając magię magnetycznego rezonansu,

Który wywołał we mnie impuls,

Na który musiałam zareagować

Wychodząc naprzeciw twemu pytaniu o miejsce.

 

Wiedziałam po delikatnym wibrowaniu mych komórek,

Że znaczy to więcej niż zwykłe pytanie o stolik.

Zawierzyłam instynktowi,

Otwierając uszy, umysł, serce, duszę

Na zawartość twego pytania.

 

Zawierzyłam instynktowi tej konkretnej chwili,

Kierującemu wszystko co we mnie żywe

Na głębokie znaczenie przesłania w pytaniu, które zadałeś.

Już kilka lat odpowiadam na nie

I cały czas wywołuje we mnie magnetyczny oddźwięk.

 

 

PERŁY

 

Przez całe lata zbierałam bagaż doświadczeń

Składając je na barki i plecy

Jak do plecaka

Uważając, że tak być powinno

Obciążając tym samym mój kręgosłup.

 

Gdy po latach znalazłam nie tylko tamże

Głębokie odciski wynikłe z mego bagażu,

Zrozumiałam że mam dziwny wzorzec

Noszenia wszystkiego, co zdobyłam

W mojej głowie.

 

Przez następne lata przesiewałam

Piasek moich codziennych doświadczeń

Przez sito zrozumienia życia.

Nie chciałam nieść na plecach tej ogromnej masy

Obawiając się o stan mego kręgosłupa.

 

Wymyśliłam sposoby zawiązywania supełków

Na nitkach mego życia,

Zaplatając je w precyzyjne

Pęczki, misterne wiązadełka

Splecione w oczka sita do przesiewania pereł.

 

Przez kolejne lata przeglądałam się w lustrach

Moich doświadczeń,

Chcąc odróżnić złudzenia od prawdy

znaleźć ją i zakorzenić w mej istocie

Aby odbijać ją, obdarzając nią innych.

 

Teraz rozumiem, jak to jest, gdy rozdając perły

Nieustannie mi ich przybywa

Uwalniając jednocześnie ciężar z mych pleców

Jakby życie stało się magią

Cudownego rozmnażania radości i piękna.

 

 

SZCZĘŚCIE

 

Spoglądam w okna rozświetlone słońcem
jaśniejącemu szczęściu wychodząc naprzeciw
jestem gotowa przyjąć je do siebie
każdy swój dzień tym szczęściem chcę ozłocić.

Otwieram siebie na miłość bez granic
schowaną opodal tuż za węgłem domów
ślę zaproszenie, witam ją na progu
trzymam drzwi otwarte na przesłanie bogów.

Wyciągam ręce, otwieram ramiona
czuję jej każde tchnienie
gotowa je schwytać, przytulić, wziąć w objęcia
bo każda chwila to bezcenne marzenie.

Za oknem jaskółki zajęte swym gniazdem
na drucie gołębie splecione w uścisku
jak ważne jest szczęście zatrzymane w czasie
zatopione w miłosnym uścisku.

Czas się zatrzymał, szczęściu końca nie ma
zatraceni w sobie, w jedności zgubieni
czy można rozłączyć coś co krańca nie ma
w czasie i przestrzeni, w niebie i na ziemi.

Z oddali gołębie gruchają za oknem
jaskółki swe gody obchodzą radośnie
a mnie się na usta przesłanie jasne ciśnie
"czerp z życia pełnię, która szczęściem jest właśnie".

 

 

MIŁOŚĆ NA ODLEGŁOŚĆ

 

Przyszła miłość niezwykła

Za oceanem mieszkała

Czy może nas usidlić

Czy zniewolić by nas miała?

 

Jaka sieć tu wystarczy

Aby w dal ją zarzucić

Czy ta sieć ma nas związać

Czy tylko przynętę rzucić?

 

Czy miłość ma zawiązać

Oba krańce świata

A może nas przywiązać

Czy na skrzydłach wzlatać?

 

Co znaczy ta miłość? To pytanie stawiam

I puszczam w przestworza, wiatrom pozostawiam.

Czy to pocałunek na promieniu słońca słany

A może uścisk ramion w żagle zadmuchany

Czy to uśmiech radosny przesłany gdzieś w dal,

A może kochające słowo, niesione wśród fal?

 

Czy miłość na odległość

Zawłaszczyć kogoś może?

A może mu pozwala szybować w przestworze?

Czy serca będąc darem

Niebieskich szuka ptaków

By w dziobkach ją uniosły

Wśród ulic i dachów?

 

Bo miłość to dar serca

Bez warunków dany

Bezpośrednio do serca sercem kierowany

To radość z obecności czyjejś dzielona

A może pieśń radosna

Półgłosem nucona?

 

Bo miłość to jest wolność

Bez żądań wszelakich

Co skrzydeł dodaje

Niosąc swe kochanie.

Rozdaje swe dobra

Bogactwem ich obdarza

Barwami maluje

I barier nie stwarza.

Szybuje do kogoś przez lądy i morza

Wznosi na wyżyny, odwiedza przestworza,

Jest lekka jak ptaki

I nic nie kosztuje,

Dwa serca porywa

W jeden takt zrównuje.

 

.


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Warsztaty literackie - Czwartek 3 marca 2016 r.

piątek, 04 marca 2016 13:40

 

 

 

Czwartek, 3 marca 2016 r.

 

 

 

 

 

Stanisław Dominiak

 

 

Na dzisiejszych warsztatach literackich gościliśmy naszego kolegę z Grudziądza Mieczysława Bogdańskiego, który zaprezentował nam swoją nową książkę i płytę pt„Wiersze klasyka”, którą wydał z okazji 1050 rocznicy Chrztu Państwa Polskiego. W dalszej kolejności prezentowaliśmy swoje prace, które były na bieżąco omawiane przez uczestników spotkania w tym naszego stałego krytyka Stanisława Stanika. Nasza nowa koleżanka dr Ewa Danuta Białek zaprezentowała nam swoją bardzo ciekawą prace pt. „Proces twórczy i poziomy psychologicznego wyrażania”, która szczególnie zwróciła naszą uwagę, ze względu bezpośrednio dotyczące nas psychologiczno twórcze aspekty naszej działalności i którą to pracę zamieszczam poniżej.

Po zajęciach oficjalnych poruszaliśmy z przewodniczącym Rady Krajowej RSTK, prof. Pawłem Soroką, sprawy organizacyjne dotyczące działalności naszego Stowarzyszenia.

 

 

 

Praca dr Ewy Danuty Białek

 

 

Strzaka w dół.gif

 

 

 

 

Dr Ewa Danuta Białek

Instytut Psychosyntezy

www.psychosynteza.pl

 

 

PROCES TWÓRCZY I POZIOMY PSYCHOLOGICZNEGO WYRAŻANIA

 

 

W połowie 2014 roku przypadek sprawił, że uczestniczyłam w wycieczce „Śladami impresjonistów”, a w jej trakcie w zwiedzaniu wystawy w Düsseldorfie  „Sztuka i Alchemia”. To był „kamień filozoficzny”, którego szukałam w tym momencie mojego życia, a ten przypadek nie był przypadkiem, tylko „synchronicznością”. W drodze powrotnej więcej wyjaśnień znalazłam w albumie, wydanym przez Muzeum w Düsseldorfie. To była cała filozofia i alchemia, która przejawiała się w moim życiu, także w mojej twórczości. Co było jednak dla mnie wyjątkowo odkrywcze, że była ona wspólna dla wszystkich twórców.

W moim dochodzeniu do twórczości było kilka „kamieni węgielnych”. Jednym z nich była chemia na studiach, a szczególnie chemia organiczna leków, którą uwielbiałam. Zarówno wzory chemiczne, szczególnie przestrzenne, jak i całe wyposażenie laboratoryjne (szklane), to było to, co bardzo mocno działało na moje zmysły i wyobraźnię. Mogłam obserwować, jak z czegoś niewidzialnego stawało się widzialne lub z czegoś odrębnego stawało się czymś innym, bardziej konkretnym i oczekiwanym. Potem przez lata studiowania psychosyntezy, pracy nad sobą oraz z ludźmi, uświadamiałam sobie, jak dzieje się proces alchemiczny w człowieku.

W albumie, przeglądanym w autokarze, znalazłam wiele odpowiedzi na zadawane sobie ważne pytania. Autor, odwołując się do Junga i jego książki „Psychology and Alchemy”, porównał proces alchemiczny do transformacji w procesie indywiduacji osoby. Tego procesu doświadcza każdy z nas, jeśli jest tego świadomy. Przeczytałam także, że koncepcja alchemii miała olbrzymi wpływ na wiele dziedzin humanistycznej aktywności. Dotyczy to, szczególnie obszaru sztuki, oraz literatury (czego dowodem jestem właśnie ja), ponieważ każde dzieło jest pewnego rodzaju alchemicznym produktem. Duże wrażenie zrobiło na mnie zdanie „Marzenia i zrozumienie materii i kontrolowanie jej transformacji to tworzenie nowego, bardziej wspaniałego i wartościowego produktu”. Jest to metafora duchowej transformacji. Pozwala na tworzenie bardziej spójnego obrazu świata, zawierającego pełniejsze jego zrozumienie, używając coraz bardziej subtelnych środków wyrazu.

Z albumu dowiedziałam się także, że tak poszukiwany i pożądany kamień filozoficzny to nic innego niż pozwolenie wyobraźni człowieka odnieść zwycięstwo nad materią. To także moc żeńskiej części naszej natury (każdego z nas – warto być tego świadomym!), podobnie jak połączeń mikrokosmosu i makrokosmosu, oraz energetycznych wibracji.

W albumie znalazłam wiele informacji o współczesnej sztuce, w której coraz bardziej widoczna jest ta alchemiczna transformacja człowieka, określana jako auto-transformacja (za Jägerem samotranscendencja), a jednocześnie katalityczna funkcja społeczna – do pobudzania innych do rozwoju i wyrażania siebie.

W albumie przywołano współczesną artystkę Rebeccę Horn. Jej zdaniem alchemia jest nieustanną wizualizacją, w efekcie której następuje podnoszenie świadomości na wyższy poziom. To jest klucz, moim zdaniem całego procesu rozwoju po spirali, transformującego naszą istotę.

W dziele Roberta Rotara (1926-1999) „Das Chaoss shrie: Form me” – cały proces wzrastania człowieka opiera się na dwóch spiralach, ustawionych w przeciwstawnych kierunkach (jak helisa DNA- przypis autorki). Prezentują one symbolicznie zarówno kreatywny proces jak i proces introspekcji. Przez lata życia doszłam sama do wniosku, że obydwa powyższe procesy są bezcenne dla wewnętrznej harmonii człowieka w sobie i z otoczeniem, a to prowadzi do zdrowia we wszystkich jego wymiarach i przestrzeniach oraz wyrażania siebie w literaturze, sztuce czy muzyce.

Ta wyprawa śladami impresjonistów, uświadomiła mi, że poprzez sztukę, a więc też pisanie (jak w moim przypadku), a stąd refleksję i „wydobywanie”, (aby ofiarować jej wynik innym ludziom), jesteśmy w stanie generować proces harmonii wewnętrznej i zewnętrznej.

Rozwój odbywa się w nieświadomym procesie transformacji, prowadząc do wyrażania siebie poprzez swe wytwory. Szkoda jednak, że nie zawsze jesteśmy tego świadomi, a to pociąga za sobą koszty, które są wielkie. Możemy je obserwować chociażby w różnego rodzaju patologiach, niespełnieniu, poszukiwaniu szczęścia i zdrowia, gdzieś poza sobą. Wprowadzenie natomiast  tej wiedzy o harmonizowaniu siebie do edukacji, już od najwcześniejszych lat, uwolniłoby ludzi od cierpienia duszy, a w konsekwencji ciała (choroby psychosomatyczne lub z autoimmunoagresji), które są ich nieustannym doświadczeniem, jak i następstwem zablokowania autoekspresji..

Zwykle uczy się w szkole jakiejś tam biologii czy fizyki i praw, które nie są przypisywane do natury człowieka, będącego jednym z bytów przyrody. Jak każda energia, różne formy psychicznej energii muszą ulec transmutacji. Jest to proces alchemiczny. Odbywa się tak, jak w kosmicznej materii, gdy metale nieszlachetne przekształcają się w złoto.

W tym przypadku – człowieka, wyrażanie siebie dotyczy przekształcenia czegoś, co jest fizyczne, ciężkie, w coś, co jest subtelne, a więc lekkie i może podnieść człowieka na wyższy poziom zrozumienia, uświadomienia sobie praw rządzących jego naturą. To tak, jak uzyskanie „wartości dodanej”, gdy „urodzimy” coś co jest własnym dziełem, do którego nie jest potrzebny drugi człowiek.

Zmiana taka odbywa się w sobie i jest jednym z procesów alchemicznych transmutacji psychologicznej energii. Może on zachodzić zarówno na poziomie aspektu zmysłowego, emocjonalnego jak i mentalnego, podobnie jak  „wertykalnego” czy „horyzontalnego” (od fizyczności do duchowego poziomu), niemniej obydwa procesy (wertykalny i horyzontalny)  powinny być zharmonizowane. Może jednak dochodzić w trakcie życia do zablokowania tych procesów, szczególnie duchowego rozwoju (repression of the sublime).

Transmutacja i sublimacja energii psychicznych może być, zdaniem Assagiolego – twórcy psychosyntezy, procesem spontanicznym lub stać się świadomie sterowanym.

W literaturze psychologicznej i to zarówno psychologii humanistycznej, jak i transpersonalnej (jej formą jest psychosynteza), proces twórczy ma znaczące miejsce. Od czasów A. Maslowa, psychologia humanistyczna zajmuje się osobami zdrowymi, w odróżnieniu od patologii, którą w przeważającej większości zajmuje się psychologia klasyczna.

Warto spojrzeć na tę sferę funkcjonowania człowieka z nieco szerszej perspektywy, dostrzegając nie tylko samego człowieka i jego rozwój, ale także kontekst ewolucyjny, dotyczący wielu poziomów wzrastania, a co za tym idzie, wyrażania każdego z nich w innej formie i treści.

Rozwój jest siłą wiodącą w naturze, w tym także człowieka. Dzieje się on u niego nie tylko w sferze materialnej (fizycznej), zmysłowej, ale także mentalnej, emocjonalnej i duchowej. Bywa, że osoby wykazują już we wczesnym dzieciństwie wiele cech twórczych, jako zwiastuny swoich darów i talentów, które właściwie wspierane mogą w trakcie ich życia ulec ukształtowaniu i wyrażaniu. Niemniej wiele okoliczności życia i wychowania, podobnie jak edukacja mogą zarówno te predyspozycje wesprzeć, jak i zablokować.

Kreatywność jest procesem wewnętrznym, wywodzącym się z różnych poziomów, stąd objawia się w różnej formie. Ta potrzeba wyrażania siebie, może odbywać się w różnym wieku i dzięki różnym środkom wyrazu. Odnosi się do etapu życia, w którym osoba się znajduje, ale i jej dojrzałości na innych poziomach: emocjonalnym, mentalnym i duchowym, także przy udziale intuicji i intuicyjnych wglądów.

Analizując zarówno formę, jak i sposób wyrażania, bazując na psychosyntezie czy psychoenergetyce (tzw. piątej sile w psychologii, opisanej przez R. Assagiolego w początku lat 70-tych XX w.), możemy wyraźnie określić etapy rozwoju człowieka, jego ewolucyjny kontekst. Wiek biologiczny nie zawsze odgrywa istotną rolę w tym różnicowaniu, szczególnie w obecnych czasach, gdy można wyraźnie dostrzec różnice w świadomości młodszego i starszego pokolenia, porównując ich rozwój w tym samym wieku biologicznym. Zwraca bowiem uwagę znaczna „dojrzałość” młodszego pokolenia w różnych sferach, która kiedyś była przypisywana życiowej mądrości, a obecnie odróżniana jest jako dojrzałość duchowa. Z tego też powodu mamy do czynienia z wymieszaniem aspektów duchowych z mentalnymi i emocjonalnymi na zasadzie „schodzenia energii do dołu” (opisywane w literaturze anglojęzycznej jako „descendence”)

U innych osób – szczególnie starszych, ich psychologiczne elementy rozwojowe można by określić bardziej w kontekście „wspinania się” lub wchodzenia pod górę  („ascendence”), gdzie wyrażanie siebie odbywa się od fizycznego poziomu, włączając mentalny i emocjonalny. U niektórych tylko starszych osób dochodzi do przekroczenia sfery duchowej.

Jeśli obserwować etapy rozwoju danej osoby, to można rozpoznać je po słowach, których osoba używa lub obrazach, które maluje. I tak sfery niższe (rozpoczynając od fizyczności) ujawniają się jako ciężkie (zarówno w słowach jak i obrazach), wyrażając negatywne emocje czy brutalne aspekty życia, jego dramaty i rozterki. Gdy człowiek wzrasta duchowo, pozostawia niższe poziomy za sobą (rozwiązując wewnętrzne konflikty tego poziomu lub poziomów) i jego wyrażanie siebie nabiera jakości w formie i treści – stając się bardziej lekkie, abstrakcyjne, w porównaniu do aspektów materialnych, wysubtelniając środki jego wyrazu. Dotyczy to zarówno sztuki, jak malarstwo, literatury (poezji, prozy) czy muzyki.

Wyrażanie siebie ludzi duchowo rozwiniętych wyróżnia się znacznie. Ich język, zarówno słowny jak i obrazowy jest „duchowy”, a więc lekki, zwiewny. W przypadku poetów wyrażane słowa mogą wskazywać na wyraźnie duchowy aspekt tego przekazu („słowa duchowe”), czy uniwersalne wartości, ważne dla wszystkich. Wyrazicielem takiej formy w malarstwie był chociażby Claude Monet w swych punktach i plamach na płótnie w delikatnych barwach, które poprzez kolejne plamy zaczynały tworzyć struktury konkretnej postaci czy obiektu (patrz nenufary CM).

Szczególnym, wyróżniającym aspektem wyrażania z poziomu duchowego jest sposób pojawiania się konkretnego utworu. On „ujawnia się”, wypływa bezboleśnie, z lekkością i łatwością. Tego rodzaju utwór nie potrzebuje długotrwałego, czasem kilka dni czy tygodni „porodu” swego dzieła. On przychodzi spontanicznie, tak jakby został dany do uchwycenia i zapisania przekazu, jest bowiem duchowym darem, darem ducha.

Istotną różnicą tego rodzaju utworów z poziomu ducha, a z niższych poziomów siebie  jest także to, że osoby piszące z niższych poziomów rozwoju (twórczości), potrzebują często zewnętrznych „luster”, a więc słuchacza czy słuchaczy, którzy pomogą wyrazić to coś nieuchwytnego, które jest wewnątrz twórcy, ale szuka ciągle środka wyrazu. Tymczasem osoby rejestrujące jedynie wymiar duchowy, są neutralne w tego rodzaju ocenach i poszukiwaniach. Ich utwór niesie ze sobą uniwersalne przesłania dla każdego i nie potrzebuje ocen czy „luster”. On jakby został „dany”, a jednocześnie zadany do zakomunikowania słuchaczom, a rolą twórcy jest tylko jego prezentacja. Zarówno tego rodzaju proces rejestrowania, jak i zapisania go, daje poczucie „łaski”, jak w przypadku osoby obdarowanej czymś bezcennym i ta łaska promieniuje z osoby i utworu, bez konieczności pytania o oceny, a raczej przekazania i dzielenia się tą łaską z innymi.

 

 

Materiał zamieścił Stanisław Dominiak

 

.

 


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

10.03.16 - Maria Gibała i Mieczysław Szabaga w CPK w Warszawie

środa, 02 marca 2016 17:54

 

 

 

LITERACKI PRZEMYŚL

 

Twórcy RSTK z Przemyśla w Warszawie

 

 

Przechwytywanie.PNG

 

 

S.D.

.


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Małgorzta Rynarzewska - Opowiaść utkana z obrazów, Kamila Kuna i Zbigniew Kotynia 3 światy

wtorek, 01 marca 2016 17:07

 

 

 

3 światy KK i Zk 4.03.2016.jpg

 

 

!cid_userimage-1.png

 

S.D.

 

.


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


niedziela, 21 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  157 302  

Kalendarz

« marzec »
pn wt śr cz pt sb nd
 010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Galeria RSTK W-wa

O naszym bloogu

Prezentacja twórczości członków Grupy Literackiej Wena-RSTK Warszawa

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 157302
Wpisy
  • liczba: 523
  • komentarze: 150
Galerie
  • liczba zdjęć: 43
  • komentarze: 3
Punkty konkursowe: 0
Bloog istnieje od: 2837 dni