Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 205 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


Wernisaż Kamili Kuny 09.12.2012

wtorek, 18 grudnia 2012 18:17

 

 

 

 

 

Wernisaż Kamili Kuny

 

09. 12. 2012

 

  

 

 Cóż można napisać na temat wernisaży Kamy? Było po prostu fantastycznie. Mróz za oknem spotęgował poczucie bliskości, odmienności, swoistego miejsca dla ludzi poszukujących odskoczni od szarej codzienności. Obrazy Kamili można zinterpretować na wiele sposobów, każdy odczyta w nich coś innego, własnego, zwłaszcza gdy towarzyszą im muzyczno-plastyczne wręcz poetyckie ballady MIKROKLIMATU. Muzycy, Basia Sobolewska i Stanisław Szczyciński to klasa sama w sobie. Wszyscy się zasłuchali, niektórzy nucili. Powstała nowa jakość - miejsce żywe i kreatywne, skłaniające do refleksji. Po prostu potrzebny jest taki magiczny zakątek, wypełniony entuzjastami, którzy chcą wpływać na jakość swojego życia i estetycznych przeżyć.

 

 

Notatkę nadesłała Marzena Wieczorek

 

 

 

 

Zdjęcia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zamieścił Stanisław Dominiak

 

 

 

 


oceń
3
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

WIECZÓR WIGILIJNY RSTK-WARSZAWA 2012

poniedziałek, 17 grudnia 2012 22:30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WIECZÓR WIGILIJNY

 

RSTK-WARSZAWA 2012 r.

 

 

 

 

 

 

Wczesnym niedzielnym popołudniem 16 grudnia 2012 r., spotkali się w Galerii Piecowej Przy Nowogrodzkiej artyści malarze, literaci i muzycy z warszawskiego RSTK. Całość spotkania przygotowali i prowadzili: Kasia Puczyłowska i Jerzy Dołżyk. Na początku po słowie wstępnym Krysi Woźniak i Kasi Puczyłowskiej kilka ciepłych słów powiedział do zebranych gości malarz Ryszard Materka i uczciliśmy chwilą ciszy odejście naszej nieodżałowaniej koleżanki klubowej Kasi Wiecińskiej.

 

W kameralnej atmosferze podzieliliśmy się opłatkiem, złożyliśmy sobie świąteczne życzenia i zasiedliśmy do wspólnie przygotowanej kolacji. Długo śpiewaliśmy kolędy, których teksty rozdał nam Edmund Kuna, przy akompaniamencie muzyków: Basi i Wojtka Martynowicz (Basia skrzypce Wojtek gitara), na pianoli i saksofonie grał nam Czarek Jędra, śpiewała Joanna Jagiełło razem z córkami Basią i Julią.

Recytowały również wiersze nasze poetki: Ela Grabosz, Krysia Woźniak, Joanna Jagiełło i  Felicja Bożyszkowska-Sękowska.

W czasie trwanie spotkania zadzwonił do nas z Kielc przewodniczący Rady Główniej RSTK prof. Paweł Soroka, który ze względów służbowych nie mógł być obecny, i złożył wszystkim serdeczne życzenia świąteczne.

Wieczór upłynął nam niezwykle ciepło i miło, i rozstaliśmy się późnym wieczorem w pogodnych, świątecznych nastrojach. Było nas razem około 40 osób.

 

Zapraszam do obejrzenia filmików i zdjęć, wykonanych podczas spotkania.

 

 

Stanisław Dominiak

 

 

 

Filmy

 

 

 

 

 

 

 

 

Opublikowano 16 grudnia 2012 r.   Stanisław Dominiak

 

 

 

Zdjęcia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: Jan Dil i Stanisław Dominiak

 

 

 

 


oceń
4
0

komentarze (2) | dodaj komentarz

Paweł Soroka laureatem nagrody im. Witolda Hulewicza

sobota, 15 grudnia 2012 14:15

 

 

 

 

 

Paweł Soroka

 

laureatem nagrody im. Witolda Hulewicza

 

 

 

  

 

 

     Dnia 26 listopada 2012 w Domu Literatury w Warszawie przy ulicy Krakowskie Przedmieście 87/89 odbył się finał XVII Edycji Nagrody imienia Witolda Hulewicza przyznawanej przez Zarząd Warszawski Związku Literatów Polskich. Ta nagroda, niezwykle prestiżowa dla kultury polskiej, jest przyznawana w kilku kategoriach. Miedzy innymi, w obszarze poezji, prozy, leksykografii, sztuk pięknych, upowszechniania kultury, muzealnictwa, działalności wychowawczej, medialnej i wydawniczej. W skład Kapituły Nagrody wchodzą wybitni naukowcy, intelektualiści oraz twórcy pochodzący głównie z takich ośrodków akademickich jak Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytet Muzyczny imienia Fryderyka Chopina oraz Akademia Sztuk Pięknych.

 

   W tegorocznej edycji Nagrody im. W. Hulewicza, do Kapituły wpłynęło 110 kandydatur, z czego po gruntownej weryfikacji, nagrody przyznano zaledwie 12 osobom. Tegorocznymi laureatami są między innymi ks. biskup Józef ZAWITKOWSKI – sufragan Diecezji Łowickiej (nagroda za cykl homilii wygłoszonych na antenie Polskiego Radia), prof. dr hab. Marek KWIATKOWSKI – wieloletni dyrektor kompleksu pałacowo-parkowego Łazienek Królewskich w Warszawie (za całokształt działalności konserwatorskiej) oraz dr Bogdan TUSZYŃSKI – znany sprawozdawca i komentator sportowy, a ponadto prof. nadzw. dr hab. Paweł Soroka – poeta, pracownik naukowy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Warszawskiej Szkoły Zarządzania - Szkoły Wyższej, dziennikarz i działacz gospodarczy.

     Prof. Paweł Soroka otrzymał Nagrodę imienia Witolda Hulewicza za całokształt pracy publicystyczno-literackiej oraz heroiczną obronę polskiego przemysłu.

 


    Wspomnę jeszcze na koniec, że jedną z ostatnich inicjatyw, którą się zajmuje prof. Paweł Soroka, jako koordynator Polskiego Lobby Przemysłowego, jest utworzenie Rady Budowy Okrętów.

 

 

 

Poniżej zdjęcia z uroczystości

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stanisław Dominiak

 

 

 

 


oceń
6
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Czwartek, 6 grudnia 2012 r.

poniedziałek, 10 grudnia 2012 0:09

 

 

 

 

 

 

Czwartek, 6 grudnia 2012 r.

 

 

 

 

   W czwartek 6 grudnia odbyło się ostatnie cykliczne spotkanie poetów naszego klubu w tym roku. Spotkanie zbiegło się z imieninami naszej koleżanki Basi i Mikołajkami. Basię obdarowaliśmy kwiatami, o które postarał się nasz przewodniczący Paweł Soroka a nasz kolega Tadzio Maryniak wręczył każdemu z nas swój ostatnio wydany tomik aforyzmów.

 

  Po przedstawieniu swojej najnowszej twórczości i omówieniu jej, zorganizowaliśmy mały słodki poczęstunek z lampką wina.  Czuć było już wyraźnie świąteczny nastrój.

 

   Przypominam koleżankom i kolegom, że spotykamy się w niedzielę, 16 grudnia o godz. 16.00, na wspólnej kolacji wigilijnej z sekcją malarską w Galerii Piecowej.

 

 

Stanisław Dominiak

 

 

Zdjęcia ze spotkania

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

foto. Stanisław Dominiak

 

 

 

 


oceń
2
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

DK ZACISZE - Spotkanie z dr płk Edmundem Klichem

niedziela, 09 grudnia 2012 0:44

 

 

 

 

 

 

TRAGEDIA SMOLEŃSKA

 

 

 

 

 

 

 

Spotkanie z dr płk Edmundem Klichem

 

 

7 grudnia 2012 r. Stanisław Dominiak został zaproszony jako przedstawiciel RSTK  przez warszawskiego animatora kultury Bogdana Falickiego do Domu Kultury ZACISZE na spotkanie z płk Edmundem Klichem, który po katastrofie samolotu rządowego Tu-154 w Smoleńsku - w której zginęły ważne osoby z życia publicznego naszego kraju - został przedstawicielem Polski przy komisji wojskowo-cywilnej badającej przyczyny katastrofy. W czasie spotkania były prezentowane dokumenty w formie pokazu graficznego, ukazujące przebieg katastrofy od początku do końca, czyli od startu Tu-154 z terytorium Polski do zderzenia z ziemią w Smoleńsku. Były pokazane zdjęcia i opisy, łącznie z tekstami rozmów załogi i pasażerów, które omawiał płk Klich.

 

Na miejscu katastrofy był on już kilka godzin po wypadku, widział skalę tej tragedii i wszystko dokumentował prowadząc dzienniki.

 

Płk Edmund Klich wydał w bieżącym roku książkę pt. „Moja czarna skrzynka”, w której o katastrofie rozmawiają z Michałem Krzymowskim. Płk Klich ujawnia w niej kulisy badania katastrofy smoleńskiej. Opowiada co działo się od pierwszych godzin po katastrofie, jak reagowali Rosjanie, jak polski rząd, jak powstawał raport MAK, który za katastrofę wini wyłącznie stronę polską. Znaczną część książki wypełniają unikatowe, nigdy nie publikowane dokumenty z jego prywatnego archiwum, korespondencja z Tatianą Anodiną i Aleksiejem Mrozowem. Są też listy i meldunki, które słał do ministrów i premiera z prośbą o pomoc, której nie otrzymał.

 

 

 

Tak wygląda książka

 

 

 

 

 

 

 

A teraz kilka słów o pułkowniku Edmundzie Klichu

 

 

Edmund Klich ur. 13 stycznia 1946 r. w Mierzejewie koło Leszna – pułkownik rez. pilot Wojska Polskiego, doktor nauk wojskowych, od 2006 do 2012 r. szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych (PKBWL). Jego specjalności to wyszkolenie i eksploatacja.

 

Od 1997 do 2000 zastępca szefa Wydziału Lotnictwa Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. Od 2000 zajmował się badaniami wypadków lotniczych.

 

Bezpośrednio po katastrofie polskiego Tu-154 w Smoleńsku został akredytowanym przedstawicielem Polski przy wojskowo-cywilnej komisji rosyjskiej badającej przyczyny katastrofy, a 15 kwietnia 2010 objął funkcję przewodniczącego Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego (KBWLLP), powołanej przez ministra obrony narodowej Bogdana Klicha (zbieżność nazwisk) w celu zbadania katastrofy. 28 kwietnia 2010 r. zrezygnował z funkcji przewodniczącego Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, pozostając akredytowanym przedstawicielem Polski przy mieszanej rosyjskiej komisji cywilno-wojskowej.

 

W 2011 roku nakładem wydawnictwa Niezależna.TV opublikowano w Polsce na płycie CD tzw. "taśmy Klicha", czyli dokonane przez Edmunda Klicha nagranie poufnej narady na temat śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej, która odbyła się 22 kwietnia 2010 roku w gabinecie ministra obrony narodowej Bogdana Klicha z udziałem szefa MON oraz szefa Sztabu Generalnego gen. Mieczysława Cieniucha. Nagranie to przekazano Prokuraturze Okręgowej w Warszawie, która odmówiła wszczęcia postępowania ze względu na brak (…?) znamion czynu zabronionego. Inne nagrania rozmów dotyczących katastrofy smoleńskiej wykonane przez Edmunda Klicha rozpowszechnił w 2012 roku tygodnik "Newsweek". (częściowo za wikipedią)

 

 

 

Zdjęcia ze spotkania

 

 

 

 

 

  Przed rozpoczęciem spotkania

 

 

 

 

 

Bogdan Falicki pomaga gościom zajmować miejsca

 

 

 

 

 

 

Pułkownik Edmund Klich rozpoczyna prelekcję

 

 

 

 

 

 

Fragment pokazu - w dali widać Tu-154 tuż przed katastrofą

 

 

 

 

 

 

Stanisław Dominiak i książki, o które prosili przyjaciele

- płk Klich właśnie je podpisuje

 

 

 


 

Wątpliwości i pytania, na które odpowiadał płk Klich

 

 

 

 

 

 

A tutaj Stanisław Dominiak z książkami i płk Edmund Klich

-  po zakończeniu prelekcji

 

 

 

Opracowanie i zdjęcia Stanisław Dominiak

 

 

 


oceń
5
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

RADA BUDOWY OKRĘTÓW

sobota, 08 grudnia 2012 18:00

 

 

 

 

 

 

RADA BUDOWY OKRĘTÓW

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Członkowie nowo ukonstytuowanej Rady Budowy Okrętów

 

 

 

 

Powstała  Rada Budowy Okrętów

 

W piątek, 30 listopada, powstała Rada Budowy Okrętów. Jest to społeczna inicjatywa o charakterze opiniotwórczym i opiniodawczym, której zadaniem będzie opracowywanie opinii i ekspertyz w zakresie potrzeb modernizacyjnych Marynarki Wojennej RP. Działania Rady mają na celu pomoc w odbudowie potencjału polskich sił morskich oraz wzmocnienie krajowego przemysłu stoczniowego.

 

 

Pierwsze, założycielskie posiedzenie Rady Budowy Okrętów odbyło się 30 listopada 2012 roku w Akademii Marynarki Wojennej. Zwołano je z inicjatywy Polskiego Lobby Przemysłowego.

Obrady miały charakter organizacyjny. Omówiono m.in. zakres programowy oraz zasadnicze cele działalności Rady. Uzgodniono, że Rada Budowy Okrętów ma być społecznym organem opiniotwórczym i opiniodawczym, formułującym stanowiska, opinie i ekspertyzy dotyczące potrzeb modernizacyjnych Marynarki Wojennej RP na styku z polskim przemysłem stoczniowym i zbrojeniowym. Głównym celem Rady Budowy Okrętów będzie wspieranie działań mających na celu  odbudowę polskiej Marynarki Wojennej i jej unowocześnienie oraz wzmocnienie krajowego przemysłu stoczniowego, aby mógł on podjąć wyzwania związane z procesem modernizacji polskiej floty. Postanowiono, że Rada ma działać na  prawach stowarzyszenia zwykłego nie posiadającego osobowości prawnej, zgłoszonego do Krajowego Rejestru Sądowego.

W trakcie dyskusji poświęconej programowi i zadaniom Rady Budowy Okrętów wyrażono m.in. głęboki niepokój o los załóg okrętów, które będą w niedługim czasie wycofywane ze służby. Stwierdzono, iż należy czynić wszelkie starania, aby proces wycofywania okrętów był ściśle związany z wprowadzaniem w ich miejsce nowych konstrukcji w taki sposób, aby nie doprowadzić do przerwy w szkoleniu załóg, zwłaszcza tych, które zgromadziły szeroki bagaż doświadczeń z misji i operacji międzynarodowych, a niejednokrotnie wyszkolonych poza granicami kraju.  

 

Podczas pierwszego posiedzenia Rady wybrano Zarząd w następującym składzie:

 1. Kontradmirał rezerwy Stefan Tandecki;
 2. Michał Jach – Poseł na Sejm RP, członek Sejmowej Komisji Obrony Narodowej;
 3. Kmdr dr hab. Tomasz Szubrycht – Dziekan Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej;
 4.  Dr inż. Andrzej Kilian – Prezes Centrum Techniki Morskiej S.A.;
 5.  Prof. dr hab. Marek Dzida –Prorektor Politechniki Gdańskiej;
 6.  Małgorzata Kucab – przewodnicząca Zarządu Okręgu Przedsiębiorstw Wojskowych i Sfery Pozabudżetowej NSZZ Pracowników Wojska;
 7. Jerzy Miotke – Wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni;
 8. Robert  Roszkowski – Prezes Stoczni Marynarki Wojennej S.A.;
 9. Mściwój  Jerzy Jeżewski – Prezes  Zarządu Fundacji Fundusz Obrony Narodowej

   10. inż. Sylwester Pietrzak – inicjator Rady Budowy Okrętów.

 

 

 

 

Zebranie inaugurujące powstanie Rady Budowy Okrętów

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po wyłonieniu Zarządu wybrano przewodniczącego Rady Budowy Okrętów, którym został kontradmirał rezerwy Stefan Tandecki. Na sekretarza Rady wybrano natomiast inż. Sylwestra Pietrzaka.

W skład Rady weszli przedstawiciele świata polityki, między innymi obecni na posiedzeniu inauguracyjnym parlamentarzyści: Dorota Arciszewska-Mielewczyk, Michał Jach oraz Andrzej Jaworski. Dodatkowo współpracę zadeklarowali poprzez swoich przedstawicieli posłowie: Tadeusz Aziewicz, Stanisław Lamczyk i Leszek Miller. W pracach Rady swój udział zainaugurowali także przedstawiciele przemysłu i nauki, w tym m.in. koordynator Polskiego Lobby Przemysłowego prof. nadzw. dr hab. Paweł Soroka, Wiceprezes BUMAR-u Mariusz Andrzejczak, prof. Bogusław Zakrzewski - reprezentujący Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oraz  prezesi wielu firm, instytutów i stowarzyszeń, w tym Związku Miast i Gmin Morskich. W skład Rady Budowy Okrętów weszli także admirałowie w stanie spoczynku, w tym radca ministra Obrony Narodowej admirał floty Ryszard Łukasik, wiceadmirał dr inż. Henryk Sołkiewicz, wiceadmirał Maciej Węglewski i kontradmirał dr inż. Zbigniew Badeński. W inauguracyjnym posiedzeniu swój udział w pracach Rady zapowiedzieli także redaktorzy naczelni fachowych mediów - Nowej Techniki Wojskowej (Andrzej Kiński), Raportu WTO (Michał Likowski), publicyści z portali internetowych Defence24.pl (Maksymilian Dura) i portalmorski.pl (Tomasz Falba) oraz reprezentanci internautów skupionych wokół portali społecznościowych Marynarki Wojennej – Michał Duraj i Jacek Krzewiński. Wsparcie dla działań Rady zadeklarował także w imieniu Szefa Sztabu Generalnego WP, przybyły na posiedzenie wiceadmirał Waldemar Głuszko (zastępca Szefa Sztabu Generalnego WP).

 

 

 

Z upoważnienia współzałożyciela i członka

Rady Budowy Okrętów prof. Pawła Soroki,

Stanisław Dominiak

 

 

 


oceń
4
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Spotkanie Wigilijne - 16.12.2912 r.

wtorek, 04 grudnia 2012 12:50

 

 

 

 

 

UWAGA

 

 

 

   W dniu 16 grudnia (niedziela) o godzinie 16:00 w naszej siedzibie przy ul. Nowogrodzkiej 46, odbędzie się wspólne spotkanie WIGILIJNE. Zapraszamy wszystkich serdecznie.

 


Z up. zarządu, Stanisław Dominiak

 

 

 

 


oceń
1
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


niedziela, 21 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  157 327  

Kalendarz

« grudzień »
pn wt śr cz pt sb nd
     0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Galeria RSTK W-wa

O naszym bloogu

Prezentacja twórczości członków Grupy Literackiej Wena-RSTK Warszawa

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 157327
Wpisy
 • liczba: 523
 • komentarze: 150
Galerie
 • liczba zdjęć: 43
 • komentarze: 3
Punkty konkursowe: 0
Bloog istnieje od: 2837 dni