Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 247 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


Zbigniew Kotynia - Finisaż wystawy Ikon

wtorek, 26 listopada 2013 22:10

 

 

 

 

Z A P R A S Z A M Y

 

Anioł z trąbką 2.gifAnioł z trąbką.gif

 

 

 

 

 

 

 

 

Strzaka w dół.gif

 

 

 

zaproszenie_finisaz_Zbyszek Kotynia.jpg

 

 

 

 

Linia krzakowata.gif

 

 

 

 


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Wieczór pamięci Kasi Wiecińskiej

poniedziałek, 11 listopada 2013 21:51

 

 

 

Wieczór pamięci Kasi Wiecińskiej.jpg


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Wystawa Ikon Zbigniewa Kotyni

poniedziałek, 11 listopada 2013 21:22

 

 

 

 

Wystawa Ikon Zbigniewa Kotyni

w

"Galerii Piecowej przy Nowogrodzkiej"

 

 

 

 

 

Film pokazuje krok po kroku przebieg wystawy Ikon Zbyszka Kotyni, którą zorganizowały malarki z Warszawskiego RSTK w "Galerii Piecowej przy Nowogrodzkiej". Wystawa odbyła się 10 listopada i potrwa do końca miesiąca. Wystawa była połączona z dźwiękiem i słowem. Więcej znajdziecie państwo w filmie.Kilka słów o Zbyszku Kotyni:Zbyszek Kotynia jest mieszkańcem Biskupca na Warmii. Twórcze działania zaczął już w latach 60-tych będąc zawodowym żołnierzem. Była to korzenioplastyka a potem rzeźba. Po 1995 roku, po przejściu na emeryturę, zaczął malować obrazy olejne, akwarele i gwasze. Pierwsza wystawa malarstwa odbyła się w Domu Kultury w Bartoszycach. Później były następne liczne wystawy krajowe i zagraniczne. Od ok. 2005 r. pod wpływem wystawy w cerkwi w Giżycku zaczął pisać ikony. Jego ikony służą ludziom na całym świecie. Pisze je dla nich. Jednocześnie pracuje z młodzieżą ucząc ją malarstwa i rysunku, niejednokrotnie jako wolontariusz. Jest uczestnikiem wielu plenerów krajowych i zagranicznych.W tym roku Warszawskie RSTK nawiązało współpracę z twórcami z Warmii i dzięki Jerzemu Górczyńskiemu - pisarzowi z Wiatrowca, Aurelii Wrzeszcz - dyr. Domu Kultury w Sępopolu, Tadeuszowi Korowajowi - dyr.Domu Kultury w Korszach, i innym zaprzyjaźnionym twórcom, nasze malarki brały udział w dwóch Międzynarodowych Plenerach Malarskich. W Korszach i Reszlu-Kętrzynie, na których Zbyszek Kotynia był komisarzem.Pozdrawiamy Zbyszku i do miłego...

 

Stanisław Dominiak


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

"Kresowe Odgłosy z Wołynia"

niedziela, 10 listopada 2013 23:51

 

 

 

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"

Oddział w Warszawie

 

KONCERT DOBROCZYNNY

 

wystąpił zespół

 

"Kresowe Odgłosy z Wołynia"

 

 

 

 

 

W dniu 9 listopada br. w Stowarzyszeniu "Wspólnota Polska" Oddział w Warszawie odbył się KONCERT DOBROCZYNNY zespołu "Kresowe Odgłosy z Wołynia".
Wiersze na tą okoliczność czytała poetka z Klubu "Nasza Twórczość", działającym przy Wspólnocie, Barbara Sadzyńska.


Na koncercie byli obecni artyści malarze i poeci z naszego, Warszawskiego RSTK; Kamila Kuna, Agata Kwiatkowska, Wiesława Siejka, Jolanta Maria Grotte, Barbara Białowąs, Stanisław Dominiak oraz gość specjalny z Biskupca, artysta malarz oraz komisarz i organizator wielu Międzynarodowych Plenerów Malarskich, Zbigniew Kotynia, którego Wystawa Ikon odbędzie się 10 listopada 2013 r. w "Galerii Piecowej przy Nowogrodzkiej" i potrwa do końca miesiąca.

 

 

Stanisław Dominiak


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

moje kartki z kalendarza; - Jolanta Maria Grotte

piątek, 08 listopada 2013 18:14

 

 

 

„moje kartki z kalendarza” 

 

Jolanta Maria Grotte

 

 

J. M. Grotte-''moje katrki z kalendarza''.jpg

 

 

J. M. Grotte jest Warszawianką, mieszka w stolicy i emocjonalnie jest związana z tym miastem. „Wzruszam się mym miastem, w mym oku łza” (wiersz „Spacerkiem po Warszawie”)

Zaczęła pisać dość późno ale jak sama mówi o sobie: „Postanowiłam dołączyć do amatorów piszących i tworzących z osobistej potrzeby wewnętrznej, bo taka zawsze we mnie była i jest”.

 

Na tomik wierszy „moje kartki z kalendarza”, wydany w 2013 roku,  składają się wiersze  wybrane ze stworzonych przez autorkę cykli tematycznych. Wydanie otwierają wiersze poświęcone czterem porom roku, takiej poetyckiej Vivaliadzie. Przekazuje w nich poetka swoje urzeczenie pięknem przyrody, obserwuje przemijanie i przekazuje prawdy życiowe.

„Życie i miłość są zawsze razem./W miłości zawsze życie trwa.” (wiersz „Życie i miłość”).

W tej części znalazły się również wspomnienia z zagranicznych podróży: „W cytrusach piewiki schowane głęboko,/Grały wieczorną zorbę do tańca.” (wiersz  „Kreta”).

 

Kolejną część tomiku poświęciła autorka swojej mamie Janinie. To właśnie ona jest wiernym słuchaczem i odbiorcą wierszy poetki: „Uśmiecha się do marzeń/Słuchając wierszy wytrwale. (…) Mówi, że kocha te wiersze,/Bo w innym jest wtedy świecie.” (wiersz „Niezapomniane chwile szczęścia”).

 

Ostatnia część zawiera wiersze poświęcone rodzinie, przyjaciołom i znajomym. 

Tomik zamyka wiersz, w którym tak autorka mówi o swojej poezji: „spleciona ze mną wspólnie,/obdarzasz mnie życiem,/Czuję Cię w sercu” (wiersz „Radością jesteś”).

 

Do książki jest dołączona płyta z wierszami recytowanymi przez autorkę i ozdobionymi nastrojową muzyką.

 

Z wierszy zgromadzonych w tomiku przebija radość, optymizm, zachwyt nad otaczającym światem. Czyta się je lekko bo takie było zamierzenie autorki, która w otwierającym tomik wierszu zatytułowanym „Mój Drogi Czytelniku” dedykuje czytającym te słowa: „Te wiersze dla Ciebie/Pisałam o świcie,/Wieczorem, po nocy…/By z oczu Twych troski zdjąć,/po prostu,/Chciałam je szczęściem wypełnić…”.

Czy jej się to udało, oceńcie sami.

 

 

 

Stanisław Dominiak


oceń
1
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Czwartek, 7 listopada 2013 r.

piątek, 08 listopada 2013 18:01

 

 

 

Czwartek, 7 listopada 2013 r.

 

 

To spotkanie pozaduszkowe miało charakter wspomnieniowy i na samym początku niektórzy poeci prezentowali swoje prace o tej właśnie tematyce. Maria Bednarek zaprezentowała nam haiku, do swojej nowej książki, która jest właśnie w opracowaniu.

Ukazał się też w tym dniu nowy numer naszej gazety „Własnym Głosem” i było o czym rozmawiać.

Oczywiście nasi fraszkopisarze; Tadeusz Maryniak, Ludwig Wambutt i Zbyszek Kurzyński rozweselili nam spotkanie fraszkami i aforyzmami.

 

Na koniec spotkania Stanisław Dominiak przypomniał o spotkaniu w Praskim Centrum Kultury na ul. Podskarbińskiej, jakie ma się odbyć 14 grudnia br. i o nadsyłaniu wierszy do Krysi Woźniak, które mają tam być prezentowane. (Próba 13 grudnia w tymże Centrum. Dokładnie na ten temat poinformujemy jeszcze wszystkich osobno)

 

 

 

Zdjęcia

 

 

1.JPG

 

 

 

2.JPG

 

 

 

3.JPG

 

 

 

4.JPG

 

 

 

Stanisław Dominiak


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Zbigniew Kotynia w Galerii Piecowej

wtorek, 05 listopada 2013 21:45

 

 

 

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

 

 

 

!cid_userimage-1.jpg

 

 

 


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Rozczesana Ziemia Maria Bednarek

poniedziałek, 04 listopada 2013 20:24

 

 

 

„Rozczesana Ziemia” – Maria Bednarek

 

 

 

M. Bednarek ''Rozczesana ziemia''.jpg

 

 

Maria Bednarek urodziła się w 1952 r. w Błażowej na Podkarpaciu. Ukończyła studia wyższe magisterskie na kierunku pedagogika specjalna w Warszawie. Należy do wielu Stowarzyszeń literackich i Klubów – Stowarzyszenia Autorów Polskich Oddział Warszawski II, Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Wielkim sentymentem darzy Warszawskie Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury, w którym pod okiem  ówczesnych krytyków (lata 80-te) dojrzewała poetycko. WRSTK doceniło Jej zaangażowanie w życie społeczne. Za swoją działalność otrzymała dyplom Rady Krajowej RSTK i Złotą Odznakę Stowarzyszenia (1995). Została nagrodzona dyplomem przez Ministra Kultury i Sztuki (1997) oraz odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010). Aktualnie pełni funkcję sekretarza sekcji literackiej tego stowarzyszenia.

 

Maria Bednarek jest laureatką wielu konkursów, przeglądów i warsztatów artystycznych. Jej wiersze można znaleźć w licznych  antologiach i almanachach literackich, także w pismach: Filantrop Naszych Czasów, Znaj, Własnym Głosem i Myśl Polska.  Autorka prezentowała również swoją twórczość na antenie Polskiego Radia. Niektóre swoje wiersze ukazuje publiczności w formie śpiewanej. Ostatnimi czasy nawiązała ciekawą współpracę z Przedstawicielami władz Gminy Hyżnego (regionu Doliny Strugu) – Jej rodzinnej miejscowości na rzecz wzbogacania kultury tego bliskiego Jej sercu zakątka ziemi.

 

Zbiorek wierszy zatytułowany „Rozczesana Ziemia” jest Jej trzecim tomikiem. Jego tytuł, odzwierciedla, jak sama poetka napisała we wstępie; radość i ból Ziemi – braci roślin i braci zwierząt – idące w parze z ludzkimi zmaganiami, jako nierozłączna część ekosystemu. Motto tomiku podkreśla ważność Ziemi w szerokim aspekcie egzystencjonalnym: Ziemia nie może leżeć odłogiem/bo gdzieś z głodu człowiek umiera/ziemia człowieka wydała/ziemia człowieka wchłonie/trzeba ją za to wielbić.

We wstępie u autorki powraca też wątek sympatii do ziemi rodzinnej. Świadczą o tym między innymi utwory: Dziewczyna ze starej drogi, Za tymi daliami i Hyżneńska Pani – hymn na cześć Cudownego Obrazu Matki Bożej łaskami słynącej, jako dar dla parafii.

 

Autorka podzieliła zebrane w tomiku wiersze na dziewięć rozdziałów tematycznych w formie haiku: Wytrwałość wody…, Domy rodzinne…, Szkarłatne słońce…, Przyjaźń porywa…, Polanki fiołków…, Stół wiklinowy…, Płyta nagrobna…, Woda w rynnie gra…, To barwa wiedzy….

 

Występuje w nich różnorodność przemyśleń poetyckich poświęconych rodzinie, przyjaźni, miłości, wspomnieniom i zadumie nad mijającymi momentami.

Poetka w wierszu Być do końca mówi: nie żal mi tego co minęło/mam to jak w banku we wspomnieniach. Czyli godzi się z koleją rzeczy. W wierszu Zakładka do notatnika przywołując siebie do porządku słowami matki, subtelnie wpływa na postawę czytelnika: Wychodź z twarzą/Nie stroń od człowieka/Pozdrawiaj ludzi. W tym odczłowieczonym świecie jakże cenna jest ta wskazówka.  Autorka rozczesuje ziemię z wielką starannością. Na jej koloryt wpływają; mająca coś do powiedzenia wnuczka Gabrysia, przedszkolaki w wierszu - Ogródkowe dzieci i sąsiadka w wierszu - Moja sąsiadka oraz wiersze dedykowane znajomym, zrodzone też z podziwu dla ich sztuki - wiersz Sukienka z łezką  lub poezja innych autorów - wiersz Przekora, Styczeń 45.

 

Maria Bednarek nie jest obojętna na zjawiska społeczne zachodzące w naszym życiu:

dzisiejsza wolność/ wypiera znamiona/odpowiedzialności - wiersz „Pomrok”.

 

Ponieważ piękno poezji wypełnia wolny czas autorki, chce się ona podzielić swoją pasją z czytelnikami i być może wyzwolić w nich chęć poetyckiego spisywania swoich wrażeń i refleksji. Bo jak sama napisała: nie potrzeba być kimś wyjątkowym, żeby pisać wiersze. Wystarczy posiadać wrażliwość na piękno wypowiedzi słownej i chęć zmierzenia się z tym rzemiosłem.

Oby Marii udało się wyzwolić w kimś taką pasję. Ja ze swej strony zachęcam do zapoznania się z Jej twórczością.

 

 

 

Stanisław Dominiak

 


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Maria Bednarek w Hyżnem

sobota, 02 listopada 2013 19:41

 

 

 

 

Maria Bednarek w Hyżnem

 

 

Dzień Papieski w Hyżnem

 

 

Na zaproszenie Przedstawicieli władz Hyżnego w dniu 27 października 2013 roku Maria Bednarek miała zaszczyt wystąpić dla publiczności w Hyżnem (Jej rodzinnej miejscowości) obok słynnego Chóru i Orkiestry „ECHO SACROSONGU” z Rzeszowa w uroczystości rocznicowej poświęconej Papieżowi Janowi Pawłowi II. Koncert pod batutą znanego dyrygenta Andrzeja Szypuła spotkał się z wielkim uznaniem widowni. Urzekał pięknem religijnego przekazu.

Autorka dziękuje Pani wójt Krystynie Wojtyło oraz kolegom: Dyrektorowi GOK-u Antoniemu Ossolińskiemu, także Mieczysławowi Rożkowi (koordynatorowi spotkań) za owocną współpracę w dziedzinie kultury. Dziękuje za Podziękowanie na piśmie z okazji Jubileuszu 40-lecia ZPiT „Hyżniacy”

 

 

Zdjęcia

 

 

SAM_1093.JPG

 

 

 

SAM_1104.JPG

 

 

 

SAM_1129.JPG

 

 

 

Zamieścił: Stanisław Dominiak

 

 

 


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


wtorek, 23 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  157 446  

Kalendarz

« listopad »
pn wt śr cz pt sb nd
    010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Galeria RSTK W-wa

O naszym bloogu

Prezentacja twórczości członków Grupy Literackiej Wena-RSTK Warszawa

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 157446
Wpisy
  • liczba: 523
  • komentarze: 150
Galerie
  • liczba zdjęć: 43
  • komentarze: 3
Punkty konkursowe: 0
Bloog istnieje od: 2838 dni