Bloog Wirtualna Polska
Są 1 277 203 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


Ewa Klajman-Gomolińska "Milczenia z Bogiem"

środa, 23 listopada 2011 23:35

 

 

 

 

Ewa Klajman-Gomolińska

 

„Milczenie z Bogiem”

 

 

 

 

 

 

 

     Ewa Klajman-Gomolińska urodziła się w 1966 roku. Jest poetką, pisarką, eseistką i krytykiem literackim.

   W 2003 r. zdobyła nagrodę Główną w Konkursie na debiutancki tom poetycki z okazji 650-lecia Olsztyna za tomik „Miejsce na ziemi”. Wydała również tomiki poezji: „Sługa, niewolnik i błazen”(2006), „W samym miąższu pomarańczy” (2007) , za który otrzymała Nagrodę Główną w XIV edycji Konkursu Poetyckiego im. Anny Kamieńskiej, „Eloi” (2008).

    Jej książki prozą to „Pędzące noce w wagonach” (2007) oraz „Rzeź komunistów” (2009).

 

  „Milczenie z Bogiem” to kolejny tomik poezji Ewy Klajman-Gomolińskiej. Wszechobecnym tematem zebranych w nim wierszy jest samotność. „Jesteśmy oboje samotni w świecie napełnionym ludźmi” stwierdza poetka w wierszu „Samotność w sieci”. Nawet „Owoce nie mają smaku/Smak ma samotność/Samotność ma gorzki smak” (wiersz  „Rozpacz”).  Trudno jest mówić o tym uczuciu więc chociaż poetka ma „bardzo dużo czasu i bardzo dużo kartek/Wszystkie są białe i czyste poza czasem” (wiersz „Skrzydło smoka”).  Dlatego autorka podkreśla „Mówię milczeniem/Śpiewam ciszą” (wiersz [Mówię milczeniem…] ).

  Autor posłowia do tomiku, Piotr Sanetra, tak podsumowuje przemyślenia poetki: „Doskonałym wyrazem pełni jest Bóg, a zatem trwanie przy nim, odczuwanie Jego obecności, „milczenie” z Nim jest początkiem powrotu do Raju, do stanu pierwotnej jedności całego stworzenia (…) O ileż bliższy człowiekowi okazuje się Bóg dzięki tej poezji”.

 

   Więc może warto pójść za radą Ewy Klajman-Gomolińskiej, którą prezentuje w tytułowym wierszu „Milczenie z Bogiem”: „Bo ja tu cały czas jestem Siedzę przy tobie i milczę/Więc i ty milcz razem z Bogiem”.

 

 

 

 

Stanisław Dominiak

 

 

 


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Paweł Soroka - Rejs Okrętem podwodnym

sobota, 19 listopada 2011 23:39

 

 

 

 

Paweł Soroka odbył rejs Okrętem podwodnym
Marynarki Wojennej RP. ORP Bielik


Reportaż z rejsu okrętem podwodnym Marynarki Wojennej RP. Literat, dziennikarz i politolog Paweł Soroka na pokładzie ORP Bielik w 2009 roku.


Paweł Soroka odbył rejs Okrętem podwodnym... przez TelewizjaANB


Paweł Soroka odbył rejs Okrętem podwodnym... przez TelewizjaANB

 

 

 


oceń
2
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Paweł Soroka - Lot myśliwcem ponaddźwiękowym

sobota, 19 listopada 2011 23:21

 

 

 

 

 

 

Paweł Soroka - Lot myśliwcem ponaddźwiękowym

Lot myśliwcem ponaddźwiękowym Mig-29 UB politologa i dziennikarza Pawła Soroki z lotniska 1 Eskadry Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim w dniu 19 października 2005 roku.Myśliwiec pilotował ppłk dypl. pil. Stefan Rutkowski ( aktualnie generał brygady ).

 

 


Paweł Soroka " Lot myśliwcem ponaddźwiękowym... przez TelewizjaANB


Paweł Soroka " Lot myśliwcem ponaddźwiękowym... przez TelewizjaANB

 

 

 


 


oceń
2
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Skok spadochronowy Pawła Soroki

sobota, 19 listopada 2011 23:10

 

 

 

 

Skok spadochronowy Pawła Soroki

 

 

W dniu 13 czerwca 2010 r. dr hab. Paweł Soroka wykonał skok
spadochronowy z wysokości 4000 m z samolotu " Turbolet " w Klubie
Spadochronowym " Tandemy " w Przasnyszu. Tandempilotem był Jarosław Zwierzyński.

 

 


Paweł Soroka wykonał skok spadochronowy przez TelewizjaANB


Paweł Soroka wykonał skok spadochronowy przez TelewizjaANB

 

 

 


oceń
1
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

PLP Rozmowa z Pawłem Soroką

sobota, 19 listopada 2011 22:12

 

 

 

 

 

 

Polskie Lobby Przemysłowe

 

 

Rozmowa z prof Pawłem Soroką współorganizatorem konferencji i koordynatorem Polskiego Lobby Przemysłowego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Krystyna Blamek

czwartek, 17 listopada 2011 23:23

 

 

 

 

 

Krystyna Blamek

 

Powrót Wanduli

 

 

 

 

 

 

 

    Krystyna Blamek urodziła się i wychowała w Jaszowicach, w powiecie oświęcimskim. Interesuje się przyrodą, sztuką, starociami. Pisze i maluje. Jest laureatką konkursów literackich i plastycznych.

   Do pisania zainspirowały autorkę wspomnienia z dzieciństwa i chęć utrwalenia realiów, w których żyła.

 

   „Powrót Wanduli” jest pierwszą wydaną książką autorki. Książkę tę autorka zadedykowała swoim dzieciom „aby posiadły umiejętność rozróżniania i omijania pułapek życiowych”.

   Książka porusza problemy, które dotykają całego społeczeństwa: alkoholizm, narkotyki, hazard, bezdomność.

    Tytułowa bohaterka, Wanda Bałuch, w chwili, w której ją poznajemy, jest kobietą pięćdziesięcioletnią, uzależnioną od alkoholu, bezdomną, zwaną w swoim środowisku Wandulą.

    Książka ta  to monologi głównej bohaterki w czasie spotkań z panią psycholog. Wynurzenia Wanduli to nie tylko wspomnienia bohaterki dotyczące jej życia, kumpli, filozofii życia ale również jej komentarze  i osobiste refleksje dotyczące współczesnych wydarzeń, takich jak między innymi śmierć papieża Jana Pawła II.


    Wszystko to opisane żywym językiem, z wciągającą czytelnika fabułą.

 

    Polecam.

 

 

Stanisław Dominiak

 

 oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Wiesław Koneczny "Opowieści z okręgu górniczego"

czwartek, 17 listopada 2011 23:03

 

 

 

 

 

Wiesław Koneczny

Opowieści z okręgu górniczego

 

 

 

 

 

 

 

    Wiesław Koneczny jest malarzem, grafikiem, poetą, pisarzem. Jest również organizatorem życia artystycznego. Od kilkunastu lat prowadzi malarską grupę artystyczną „Pejzaż”, jest autorem folderów malarskich grupy i albumu „Libiąski pejzaż”. Działa w sekcjach plastycznych: SPK-„Podbeskidzie” w Bielsku-Białej, w grupie „Na Zamku” w Oświęcimiu, w grupie plastycznej przy Muzeum w Chrzanowie i jako wiceprezes w grupie RSTK –Chełmek.

    Wiesław Koneczny brał udział nie tylko w ogólnopolskich plenerach malarskich ale także w plenerach we Francji, Czechach i na Białorusi.

    Pobyt na zagranicznych plenerach zaowocował licznymi reportażami. Artykuły autora były drukowane zarówno w prasie lokalnej jak i ogólnopolskiej.

   Wiersze Wiesława Konecznego  znalazły się ogólnopolskich tomikach poezji pokonkursowej, almanachu literackim woj. bielskiego 1995, w zbiorowym tomiku poezji pt. „Credo”.

    Opowiadania autora znalazły się w zbiorowym wydaniu opowiadań pt. „Przegląd twórczości artystycznej seniorów z Podbeskidzia – Czas wolny czasem twórczym 1997”.

   W 2003 roku Wiesław Koneczny zdobył I nagrodę w ogólnopolskim konkursie literackim, zorganizowanym przez Muzeum im. Wł. Orkana w Rabce.

  Wiesław Koneczny wydał również tomik poezji i trzy książki o tematyce lokalnej.

 

   „Opowieści z okręgu górniczego” jest jedną z nich i doczekało się drugiego wydania. Pierwszy nakład książki rozszedł się bardzo szybko.

   Książka jest dokumentem historycznym dotyczącym lokalnej społeczności. Autor utrwalił miejsca, postacie i wiele wydarzeń z przeszłości Libiąża. W wielu miejscach książki jest zachowany język gwarowy. Ciekawą fabułą zaskakują oryginalne legendy.

   Autor „Opowieści z okręgu górniczego” czerpał informacje z dokumentów znajdujących się w archiwach w Bobrku, Opawie, Potulicach, przy kopalni Janina, w Muzeum w Chrzanowie, Muzeum Górniczym w Katowicach i Bibliotece Jagiellońskiej.

    W książce zostały również opublikowane fotografie i dokumenty udostępnione z prywatnych zbiorów.

 

      Książka jest napisana lekkim stylem, dobrym językiem i z humorem.

 

 

 

 

Stanisław Dominiak

 


 


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

SEKSAPIL DUSZY Izabela Monika Bill

poniedziałek, 07 listopada 2011 23:25

 

 

 

 

 

 

SEKSAPIL DUSZY

 

Izabela Monika Bill

 

 

 

 

 

 

„Seksapil duszy” – Izabela Monika Bill

 

 

     Izabela Monika Bill urodziła się w 1982 r. we Wrocławiu. Jest członkinią Grupy Literackiej Dysonans. Wiersze pisze od wielu lat. Debiutowała w Zeszycie poetyckim „Dike” nr 5/2002. Jest laureatką kilku konkursów literackich oraz współautorką siedmiu almanachów. Interesuje się grafiką, fotografią, podróżami i koleją.

 

    „Seksapil duszy” to debiutancki tomik Izabeli Moniki Bill, wydany w 2011 roku pod redakcją Kazimierza Burnata, autora posłowia.


   Większość utworów tomiku to erotyki, w których autorka, jak napisał Kazimierz Burnat w posłowiu, "kojarzy zjawiska przyrody z kobiecą inwencją i przeżyciami zmysłowymi."

     Na uwagę zasługują wiersze poświęcone duszy, w których autorka próbuje zrozumieć siebie poprzez przedstawienie swoich przeżyć, od euforii do poczucia ulotności uczuć i pustki. Autorka zachęca: „Otwieram świat swojej duszy/wejdź w nią/poznaj jej pragnienia/Odkryj to co schowane/dłońmi wyobraźni” (wiersz „Tajemnica").  Tłem niektórych erotyków są podróże.


     W tomiku znalazły się również wiersze poświęcone poezji i poetom. Również i tu znajdziemy drogę do duchowych przeżyć. W wierszu „Do Braci Poetów” autorka nawołuje: „Złączmy dłonie i umysły bystre/w braterskim tańcu dusz”.

 

    W utworach poetyckich tomiku „Seksapil duszy” to właśnie dusza jest podmiotem lirycznym i to ona jest źródłem przeżyć emocjonalnych.

 

        Sądzę z całą pewnością, że wiersze zawarte w tym tomiku rozpalą wyobraźnię czytelnika.

 

    

 

 

Stanisław Dominiak


 oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Czwartek, 3 listopada 2011 r.

piątek, 04 listopada 2011 20:59

 

 

 

 

 

Czwartek, 3 listopada 2011 r.

 

 

   Ten czwartek zaczęliśmy od prezentacji i omawiania wierszy z nowych tomików poetyckich wydanych przez naszych członków. Jadwiga Pilińska zaprezentowała tomik pt. „Okruchy” a Stanisław Dominiak tomik pt. „Okna i drzwi”. W dalszej części ustaliliśmy nowy porządek naszych spotkań. Każde następne spotkanie ma być podzielone na trzy części:

 

cz. 1 - każdy zaprezentuje coś nowego ze swojej twórczości

cz. 2 - omawianie poszczególnych utworów

cz. 3 - rozmowy na dowolne tematy

 

   Ponieważ spotykamy się głównie w celu poprawy naszego warsztatu literackiego musimy uniknąć niepotrzebnego dysonansu w naszych literackich dysputach i sprawy które od nich odbiegają przesunąć na koniec spotkania. Umożliwi to zwrócenie większej uwagi na jakość naszej twórczości i poprawę ewentualnych niedociągnięć. Każdemu spotkaniu towarzyszy krytyk literacki, z którym omawiane są nasze prace.

 

 

 

Oto zdjęcia ze spotkania 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

opr. i foto Stanisław Dominiak

 

 

 


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


niedziela, 21 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  157 271  

Kalendarz

« listopad »
pn wt śr cz pt sb nd
 010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Galeria RSTK W-wa

O naszym bloogu

Prezentacja twórczości członków Grupy Literackiej Wena-RSTK Warszawa

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 157271
Wpisy
  • liczba: 523
  • komentarze: 150
Galerie
  • liczba zdjęć: 43
  • komentarze: 3
Punkty konkursowe: 0
Bloog istnieje od: 2837 dni