Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 205 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


Wernisaż zbiorowej wystawy Towarzystwa Artystów Plastyków Bemowa

wtorek, 11 października 2016 17:51

 

 

 

Wernisaż zbiorowej wystawy

Towarzystwa Artystów Plastyków Bemowa

 

 

Plakat.png

 

 

S.D.


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

GP 9.10.2016 "Przeobrażenia - Słowa myśli i gesty"

wtorek, 11 października 2016 15:14

 

 

 

"Przeobrażenia - Słowa myśli i gesty"

 

Finisaż wystawy malarstwa Wiesławy Czarneckiej-Koźlik

oraz Wieczór autorski dr Ewy Danuty Białek

 

Spotkanie połączone z konkursem wierszy napisanych do obrazów

 

 

Strzaka w dół.gif

 

 

 

 

Link do YouTube: Stanisław Dominiak

 

 

Kilka słów o bohaterkach spotkania

 

 

Wiesława Czarnecka-Koźlik „Wieczko”

 

Pierwsze kroki malarskie stawiałam w pracowni plastycznej swojego taty Stefana Czarneckiego  podpatrując tajniki jego warsztatu. Ojciec dał mi pasję tworzenia i wprowadził w tajemniczy świat porozumiewania się obrazem. Później przyszła fascynacja muzyką. W czasach szkolnych i licealnych równolegle rozwijałam swoje zainteresowania muzyczne i plastyczne. Zdecydowałam się na studia w Akademii Muzycznej im. Fr. Chopina w Warszawie. Po dyplomie pracowałam jako dyrygent oraz animator muzyczny. Byłam również przez 18 lat pedagogiem w Średniej Szkole Muzycznej PSM II St. im. Fr. Chopina w Warszawie.

 

Dzięki obrazom mogę komentować otaczającą mnie rzeczywistość, przekazywać i dzielić się emocjami trudnymi do uchwycenia słowem. Intryguje  mnie niewerbalny przekaz treści, emocji i  ich wzajemnych relacji. Malowanie pozwala nie tylko odtwarzać otaczającą nas przestrzeń, utrwalać niezwykłość przyrody, ale przede wszystkim porozumiewać się z widzem w wieloznaczny i intymny sposób.

 

 To już 16 wystawa indywidualna. Wiele obrazów znajduje się w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą m, in. w Austrii, Szwajcarii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i USA. Od 2009 roku należy do Grupy Plastycznej Piaseczno, a od 2015 jest jej prezesem, jest członkiem ZPAMiG-u i ZAiKS-u.

 

Prace można obejrzeć na stronie: www.czarnecka-kozlik.pl  

 

 

 

Dr Ewa Danuta Białek

 

W trakcie tego spotkania Pani dr Ewa Danuta Białek (używa dwóch imion z racji odróżnienia od innych autorek o tym samym imieniu i nazwisku)  snuła opowieść o życiu, sensie jego doświadczeń, głębokim zrozumieniu problemów zdrowotnych na poziomie przyczyn i istocie tożsamości człowieka. Z tych refleksji wynika, że dzięki spoglądaniu głębiej w siebie jesteśmy też w stanie odkryć „wołanie swojej duszy”. Możemy je też wyrażać, używając różnych, unikalnych dla siebie możliwości, takich jak słowa poezji czy prozy, jak i malarstwa oraz śpiewu i muzyki. One zresztą towarzyszyły temu wieczorowi. Można było je znaleźć w wypowiedzi Pani Ewy, którą prezentowała na kanwie własnej historii życia i jego głębokich odkryć. Tę historię można odkopać we fragmentach w każdej z 32 książek autorki, które obecni mogli nabyć, jak i porozmawiać na różne tematy, zarówno jak uzdrowić swoje problemy jak i odkryć siebie w życiu.

 

 

Stanisław Dominiak

 

.


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Spotkanie czwartkowe, 7 października 2016 r.

czwartek, 06 października 2016 22:56

 

 

 

Spotkanie czwartkowe,

7 października 2016 r.

 

 

Jest to kolejne, comiesięczne spotkanie warsztatowe naszych literatów. Prezentowaliśmy i omawialiśmy swoje nowe utwory. Jola Grotte i Sławek Mierzejewski zaprezentowali swoje wiersze, które ukazały się w Almanachu literackim wydanym z okazji Roku Miłosierdzia przez Wydawnictwo św. Macieja Apostoła w Lublińcu pt. „Miej miłosierdzie dla nas”. Iza Zubko i Zbyszek Kurzyński prezentowali wiersze z Almanachu pt. „Terrapia piórem” oraz X almanachu poetyckiego wydanego w ramach XXVIII Ogólnopolskich Literackich Spotkań Pokoleń Kruszwica-Kobylniki 2016 pt. „Źródło”.

 

W dalszej części spotkania poruszaliśmy sprawy organizacyjne w tym m.in. spotkanie wspomnieniowe z żoną naszego, niedawno zmarłego, kolegi Tadeusza Maryniaka, autora kilkudziesięciu książek poetyckich. Spotkanie ma się odbyć 3 listopada br. w naszej siedzibie przy ul. E. Platter.

 

 

Poniżej zdjęcia ze spotkania

 

 

Strzaka w dół.gif

 

 

1.JPG

 

 

2.JPG

 

3.JPG

 

4.JPG

 

5.JPG

 

6.JPG

 

7.JPG

 

8.JPG

 

9.JPG

 

10.JPG

 

 

Zdjęcia Iza Zubko i Stanisław Dominiak

Materiał zamieścił Stanisław Dominiak

 

.


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Dwie ukryte tragedie w cieniu atomowej apokalipsy

środa, 05 października 2016 20:37

 

 

 

 

Dwie ukryte tragedie

w cieniu atomowej apokalipsy

 

 

 

Dwie ukryte tragedie w cieniu atomowej apokalipsy.PNG

 

 

 

Ukazała się w tych dniach, wydana przez Dom Wydawniczy ELIPSA, książka dokumentalna pod moja redakcją pt. "Dwie ukryte tragedie w cieniu atomowej apokalipsy", której autorami oprócz mnie są jeszcze: Ireneusz Gębski, Michał Ostafijczuk i Kazimierz Rafalik. Można ją kupić za pośrednictwem internetu - link: http://elipsa.pl/…/Dwie-ukryte-tragedie-w-cieniu-atomow…/932

Poniżej wstęp do niej przybliżający jej zawartość.

 

 

Paweł Soroka - Wstęp do książki wydanej przez Dom Wydawniczy ELIPSA
pt. „Dwie ukryte tragedie w cieniu atomowej apokalipsy”

 

 

Rzadko się zdarza w historii, aby jednego dnia w jednym kraju miały miejsce dwie straszne tragedie, a jednocześnie w innej części świata tlił się wielki konflikt, który mógł doprowadzić do straszliwych konsekwencji dla ludzkości. Z takim połączeniem dramatycznych wydarzeń mieliśmy do czynienia ponad pięćdziesiąt lat temu - w dniu 9 października 1962 roku. W Szczecinie około południa odbywała się wówczas defilada wojskowa na zakończenie manewrów Układu Warszawskiego, w której wzięły udział oddziały Armii Radzieckiej, NRD i Wojska Polskiego. W końcowej części defilady polski czołg T-54 wpadł w poślizg i wjechał w grupę dzieci z pobliskich szkół podstawowych, zabijając siedmioro z nich, a 22 odniosło poważne obrażenia. Tego samego dnia 9 października wieczorem ok. godz. 21.00 pod Moszczenicą k. Piotrkowa Trybunalskiego wydarzyła się straszliwa katastrofa kolejowa, w której wskutek zderzenia i zniszczenia 6 wagonów zginęły 34 osoby, a ponad 140 zostało rannych, w tym 61 doznało poważnych obrażeń. Aż 51 karetek pogotowia w ciągu wielu godzin rozwoziły poszkodowanych do szpitali w pobliskich miastach.
Te dwa tragiczne wydarzenia rozegrały się w momencie, gdy na odległej Kubie tlił się niezwykle groźny konflikt, którego początkiem była zainicjowana przez Związek Radziecki w maju 1962 roku tajna operacja pod kryptonimem „Anadyr”, której apogeum było 13 dramatycznych dni, określanych mianem rakietowego kryzysu kubańskiego, w okresie od 14 do 27 października 1962 roku. Operacja „Anadyr” polegała na skrytym przetransportowaniu statkami w okresie od maja do października 1962 roku na Kubę różnego rodzaju rakiet i eskadry bombowców mogących przenosić głowice atomowe, w tym o takim zasięgu, który pozwalał zaatakować największe miasta amerykańskie, a do tych położonych na Florydzie rakiety te mogły dotrzeć w ciągu kilku minut. Gdy w Polsce rozgrywał się dramat w Szczecinie i pod Moszczenicą, broń ta doprowadzana była do stanu gotowości bojowej, a większość zainstalowanych na Kubie wyrzutni była w stanie wystrzelić umieszczone na nich pociski rakietowe wraz z atomowymi głowicami. Towarzyszyła temu blokada Kuby przez ok. 180 amerykańskich okrętów wojennych oraz groźne incydenty zbrojne, grożące wymknięciem się całej sytuacji spod kontroli. Atomowa apokalipsa była tuż, tuż.
Historycy są zgodni co do tego, że świat był wtedy o krok od wybuchu III wojny światowej, najprawdopodobniej z użyciem broni nuklearnej, którą dysponowały oba mocarstwa zaangażowane w ten kryzys - Związek Radziecki i Stany Zjednoczone, stojące na czele dwóch bloków wojskowych – Układu Warszawskiego i NATO, w których zarządzono wówczas częściową mobilizację.
Niniejsza publikacja przybliża i dokumentuje te trzy rozgrywające się w tym samym czasie wydarzenia. Jej pierwsza część poświęcona jest udokumentowaniu tragedii w Szczecinie, druga – katastrofy kolejowej pomiędzy Jarostami a Moszczenicą, a trzecia przypomina najważniejsze fakty i zdarzenia związane z rakietowym kryzysem kubańskim. W książce zamieszczono relacje żyjących jeszcze świadków tragedii w Szczecinie i katastrofy pod Moszczenicą i ich zdjęcia, wypowiedzi ekspertów od zarządzania kryzysowego i akcji ratowniczych na temat katastrofy kolejowej, skany dokumentów i bogatą dokumentację zdjęciową oraz skany różnych artykułów opisujących wypadek w Szczecinie i katastrofę pod Moszczenicą, zamieszczonych na łamach różnych dzienników i czasopism z tamtego okresu.
Dwie pierwsze części poprzedzone zostały wprowadzeniem Ireneusza Gębskiego oraz Michała Ostafijczuka, a ponadto zawierają one wywiady: z reżyserką filmu dokumentalnego z 1996 roku pt. „…i wjechał czołg” Iwoną Bartólewską oraz wójtem Gminy Moszczenica Marcelim Piekarkiem o tym, jak w zbiorowej pamięci jej mieszkańców utrwaliła się katastrofa kolejowa w dniu 9 października 1962 roku. W trzeciej zamieszczono szkic historyczny niżej podpisanego na temat kryzysu kubańskiego, orędzie Prezydenta USA Johna F. Kennedy`go do narodu amerykańskiego z dnia 22 października 1962 roku i List Premiera ZSRR Nikity Chruszczowa do Prezydenta USA z dnia 28 października, informujący o wycofaniu radzieckich rakiet z Kuby, oraz przedruk artykułu Franciszka Puchały z miesięcznika „Polska Zbrojna”, omawiający częściową mobilizację Wojska Polskiego rozpoczętą w okresie apogeum kryzysu kubańskiego.
Pozostaje jeszcze wyjaśnić tytuł książki. Otóż tragedię podczas defilady w Szczecinie ówczesne władze próbowały ukryć na kilka sposobów. Za wyjątkiem krótkiej, niezwykle lakonicznej, notatki zamieszczonej pod nazwą „Komunikat” na łamach „Głosu Szczecińskiego dzień po wydarzeniu się tragedii (reprodukujemy ją w naszej publikacji) przemilczały ją wszystkie media, zarówno szczecińskie jak i krajowe. Co więcej, w gazetach na terenie całej Polski pojawiły się obszerne, napisane w radosnym i optymistycznym tonie, relacje ze szczecińskiej defilady. Ani słowa nie było w nich o śmierci pod gąsienicami czołgu siedmioro dzieci! Potwierdzeniem tego mogą być skany niektórych z tych artykułów, które zamieściliśmy w tej książce. W szpitalnych księgach rejestrujących zmarłe i ranne ofiary wypadku podczas defilady w Szczecinie wydarto strony z tego okresu. Pogrzeby poległych dzieci organizowane były pojedyńczo i pod ścisłą kontrolą odpowiednich służb. Wszystko dlatego, że w defiladzie uczestniczyły wojska trzech państw Układu Warszawskiego, a na trybunie obecni byli najwyżsi dostojnicy państwowi i marszałkowie radzieccy. Po raz pierwszy o szczecińskiej tragedii w dniu 9.10.1962 r. napisała szczecińska dziennikarka Krystyna Pohl w artykule pt. „…i wjechał czołg”, opublikowanym w Tygodniku Wybrzeża „Morze i Ziemia”– w numerze 13 (588) z dnia 30 marca 1994 roku, zaś Iwona Bartólewska pod tym samym tytułem w 1996 roku zrealizowała film dokumentalny.
Katastrofę kolejową pomiędzy stacjami Jarosty i Moszczenica co prawda pozwolono nagłośnić w prasie, tak aby przyćmić tragedię w Szczecinie, ukryto jednak wiele szczegółów z akcji ratowniczej, która prowadzona była nieudolnie, w jej trakcie z dużym opóźnieniem reagowano na zaistniałą sytuację ( m.in. jeśli chodzi o dostarczenie niezbędnego sprzętu ratowniczego), a na miejscu katastrofy panował chaos, będący wynikiem braku jednolitego dowodzenia akcją. Opisane to zostało w stosunkowo obszernym – i jak wiele na to wskazuje - rzetelnym meldunku milicji operującej na terenie katastrofy, przygotowanym przez Komendę Wojewódzką Milicji Obywatelskiej w Łodzi i adresowanym do Komendy Głównej MO, zachowanym w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej, opublikowanym w niniejszej publikacji. Chodzi o materiał pt. Przebieg wydarzeń i działań MO w związku z katastrofą kolejową na odcinku Moszczenica Jarosty powiat Piotrków Trybunalski w dniach 9-13 października 1962 roku. Analizując wnikliwie ten dokument, te różne niedociągnięcia i opóźnienia uwypuklili eksperci dr inż. Lech Hyb i mgr Zygmunt Ilnicki; ich opinie zostały zamieszczone w tej książce.
Meldunek milicji z akcji ratowniczej to jedyny, wzbogacony drastycznymi zdjęciami, dokument, który dzięki IPN zachował się na temat tej straszliwej katastrofy kolejowej. Do zbadania jej przyczyn i przebiegu ówczesny premier Józef Cyrankiewicz powołał specjalną Komisję Rządową. Niestety, sporządzony przez nią raport nie zachował się. Obecny przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych poinformował nas, że po 50-latach obowiązkowego przechowywania dokumentacja Komisji badającej katastrofę pod Moszczenicą została zniszczona. Gdyby więc nie zachował się milicyjny dokument w IPN-ie, to nigdy nie poznalibyśmy szczegółów dotyczących katastrofy, która w okresie powojennym była w Polsce największą po katastrofie kolejowej pod Otłoczynem, do której doszło 19 sierpnia 1980 roku. Należy jeszcze dodać, że dopiero po 45 latach w październiku 2007 roku, w odpowiedzi na propozycję Stowarzyszenia „Moszczenica Naszą Gminą”, między innymi z inicjatywy Bogdana Rogalskiego i Jana Kaźmierczaka - świadków katastrofy, w pobliżu miejsca zdarzenia odsłonięto ufundowaną tablicę pamiątkową upamiętniającą ofiary tragedii pod Moszczenicą. Od tego momentu z okazji rocznic odprawiane są w tym miejscu msze polowe przez miejscowego Proboszcza z udziałem mieszkańców.
W imieniu zespołu redakcyjnego dziękuję Panu Marcelemu Piekarkowi – Wójtowi Gminy Moszczenica za sponsorowanie niniejszej książki, Prezydentowi Związku Zawodowego Maszynistów Panu Leszkowi Miętkowi za patronat nad nią, a Pani Iwonie Bartólewskiej – reżyserce filmu dokumentalnego „…i wjechał czołg” - za udostępnienie nam dokumentów i telefonów do żyjących świadków tragedii, zgromadzonych przez nią podczas realizacji filmu. Dziękujemy również jego koproducentom - Video Studio Gdańsk i Telewizji Polskiej za wyrażenie zgody na wykorzystanie niektórych treści będących częścią tego filmu, a także Pani dr Annie Jagodzińskiej z Instytutu Pamięci Narodowej za pomoc w dotarciu do materiałów archiwalnych dotyczących katastrofy kolejowej pod Moszczenicą

 

Redaktor wydania prof. Paweł Soroka

 

 

Zamieścił: S. D.

 

.


oceń
1
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Finisaż Wiesławy Czarneckiej-Koźlik i wieczór autordki dr Ewy Danuty Białek

wtorek, 04 października 2016 21:51

 

 

Finisaż wystawy obrazów

Wiesławy Czarneckiej-Koźlik

oraz wieczór autorski

dr Ewy Danuty Białek

 

 

Wiesława Czarnecka-Koźlik - finisaż.png

 

S. D.

 

.


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

45 Warszawska Jesień Poezji - Informacje

wtorek, 04 października 2016 10:15

 

 

 

45 Warszawska Jesień Poezji

 

Informacje

 

 

 

1.PNG

 

2.PNG

 

3.PNG

 

PLAKAT 45.WJP.jpg

 

wystawa_plakat.jpg

 

S. D.

 

.


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


niedziela, 21 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  157 325  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
     0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Galeria RSTK W-wa

O naszym bloogu

Prezentacja twórczości członków Grupy Literackiej Wena-RSTK Warszawa

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 157325
Wpisy
  • liczba: 523
  • komentarze: 150
Galerie
  • liczba zdjęć: 43
  • komentarze: 3
Punkty konkursowe: 0
Bloog istnieje od: 2837 dni